WordPress site kurma (WP Kurulumu)

By LovelessGent
Nis 19th, 2012
0 Comments
1575 Views

Merhaba arkadaşlar bu makalemiz de sizlere WordPress site kurma diğer bir deyişle WP Kurulumu nasıl yapılır onu anlatacağım.. Öncelikle bilmeniz gereken şey elinizde (yönetiminizde) bir alan adı (domain) ve web alanı (hosting) olması gerekmekte (Eğer yoksa yinede wordpress kurmak için makalemin son paragrafında yazacağım kısımı inceleyin ve ücretsiz bir alan adı ve hosting ile wordpress site sahibi olun). Alan adınız ve hostinginiz var sie WordPress site kurma için herşey tamma demektir.. WordPress çok düşük sistemli sunucularda da çalışabilmekte ancak siteniz popüler oldukça mysql sorgular artacak ve wp yapısı gereği çok fazla işlemci ve ram kullandığı için siteniz sürekli “500 Internal Server Error hatası” vermeye başlayacak. Bu yüzden de hosting alırken biraz daha kaliteli birşey almaya özen gösterin. Yani sağlam firmalardan hosting alın.. Ben size WordPress site kurma işlemi için bir kaç kaliteli firmayı indirim kuponları ile birlikte yazacağım.. Ama isterseniz kurulum için detayli bira bilgi alalım..

WordPress’i yüklemeden önce WordPress kurulum için gereksinimleri incelemenizde fayda var. Dilerseniz Wordpress site kurma için sistem gereksinimlerine bir göz atalım..

*PHP 5.2.4 veya daha üstü versiyon
* – MySQL 5.0 veya daha üstü versiyon

Yukarıdaki sistem şartları WordPress 3.2 ve yukarısı versiyon kurulumları için geçerlidir. Eğer WordPress 3.1 ve alt versiyonları kullanılcaksa (ki eski versiyon hiçbir zaman zor kalmadıkça önerilmemektedir) PHP 4.3 versiyon veya üstü ile MySQL 4.1.2 versiyon veya üstü yeterli olacaktır.

WordPress site kurmaWordPress resmi sitesi açıklamalarında güçlü ve bol özellikli Apache veya Nginx sunucuları önermektedir. Ancak Microsoft sunucuları (IIS) ile de çalışmaktadır.
Wordpress kodunun en önemli özelliklerinden biri olan Permalinks (Kalıcı Bağlantılar) özelliğini düzgün bir şekilde kullanabilmek için Apache mod_rewrite modülünün aktif olması şartır.

WordPress site kurma (WP Kurulumu)

WordPress site barındırmak için sunucu (hosting) arıyorsanız aşağıdaki hosting frmalarını  sizlere öneriyorum.. Size sorun çıkarmayacak ve ikide bir çokmeyecek sağlam firmalar. Biz WordPress site kurma işi için Türk hosting firmaları yerine yabancı firmaları ele alacağız. Bu alanda en kaliteli ve güvenilir hizmeti veren firmaları sıralamak gerekirse kuşkusuz en iyisi godaddy ve akabinde hostgator, hudsonvalleyhost, cirtex hosting ve ch-center firmalarıdır.. WordPress site kurma işlemini en işi şekilde başaran bu firmaları ve ürün özelliklerini kısaca açıklayalım..

Godaddy Hosting : 10 Gb Alan  – Sınırsız Trafik – 1.99 $/ay    (“iapwd495b” kupon kodu ile %25 indirim)

HostGator Hosting :  Sınırsız Alan – Sınırsız Trafik – 3.96 $/ay     (“eBedava2012kis”  kupon kodu ile %25 indirim)

HudsonValley Hosting :  500 mb alan – 25 gb trafik (premium) – 3.50 $/ay (“april5011” kupon kodu ile %45 indirim)

Cirtex Hosting : Sınırsız Alan – Sınırsız Trafik – 2.49 $/ay     (“25promo“  kupon kodu ile %25 indirim)

Ch-Center Hosting : 4 Gb Alan – Sınırsız Trafik – 4 Eur/ay (“twitterCH” kupon kodu ile %5 indirim)

Daha fazla bilgi için Dedicated Server nedir ve Dedicated Server Ayarları isimli makaleyi incelemizde fayda var..

WordPress site kurma işlemi iki şekilde yapılabilmekte! Bunlardan biri otomatik kurulum diğeride elle kurulum işlemleridir.. Bu işlem basamaklarını sırayla inceleyelim..

WordPress site kurma otomatik kurulum;

1 – WordPress’i kurulum, yönetim paneli ve site görünümü olarak Türkçe kullanmak istiyorsanız WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin. İngilizce için WordPress.org adresini ziyaret edin.
2 – Sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açın.
3 – Dosya içeriğini sunucuya yükleyin, tarayıcınızın adres satırına site isminizi girin.
4 – Kurulum otomatik olarak başlayacak, ekrandaki yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

WordPress site kurma elle kurulum (Manuel);

Bedava WordPress kurulumu (wp site kurma)Eğer üstteki Türkçe paketi otomatik olarak kuramadıysanız yada İngilizce WordPress site kurmak istiyorsanız (İngilizce Wp paketi de otomatik kurulabilmektedir) manuel olarak kurulum yapabilirsiniz.

1 – Sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açın.
2 – wp-config-sample.php dosyasını notepad (yada benzeri bir basit yazı işlemcisiyle) açıyoruz.
define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı adı’); buraya veritabanımızın adını yazıyoruz
define(‘DB_USER’, ‘kullanıcı adı’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız kullanıcı adı
define(‘DB_PASSWORD’, ‘sifre’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız şifre
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); burasını genellikle localhost olarak bırakıyoruz, eğer ki bir sorun çıkarsa, hosting şirketiyle görüşmenizi öneririz. Yukardaki kısımda gerekli değişiklikleri yapıyoruz
3 – wp-config-sample.php dosyasının adını wp-config.php şeklinde değiştirdikten sonra dosyaları sunucuya yüklüyoruz.
4 – Tarayıcı adres çubuğuna WordPress site kurma işlemini başlatmak için {www.siteadresiniz.com}/wordpress/wp-admin/install.php yazıyoruz ve direktifleri takip ediyoruz ve bitiriyoruz. işlem bu kadar…

 

WordPress site kurma (WP Kurulumu)

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi kurulum gayet basit. Eğer WordPress site kurma yani WP Kurulumu konusunda yardıma ihtiyacınız olursa veya herhangi bir hata ile karşılaşırsanız yorum atın hemen yardımcı olayım.. Eğer WordPress alt yapısı ile çalışan örnek bir site isterseniz, şu an içinde bulunduğunuz site wp alt yapısını kullanmaktadır 🙂  Ayrıca alan adınız ve hosting paketiniz yoksa vede siz yine de bir word press site sahibi olamak istiyorsanız Blog53 sitemizi kullanarak dilediğiniz isimde yüksek trafik ve hosting alanına sahip bir {Wordpress site kurma|WP Kurulumu} web sitesi sahibi olabilirsiniz.. WordPress site kurma makalesi ile sitemizden ayrıca WordPress Seo desteği de verilecektir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

11 − four =