Windows 7 kurulum

By LovelessGent
In Windows
Tem 22nd, 2013
1 Comment
2698 Views

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda hepimizin çok sık başını ağrıtan Windows 7 format atma diğer bir ifadeyle Windows 7 kurulumu resimlerle anlatacağım.. Anlatım tamamen bana ait olup daha öncesinde gabya.net’de yayınlamıştım. Şimdi tüm detaylarıyla windows 7 ağ kurulumu dahil olmak üzere aşama aşama Windows 7 format atma işlemi, format öncesi bilinmesi gerekenler ve akabinde de windows 7 kurulumunu anlatacağız.. Gelelim windows 7 format atma işlemine ve öncelikle kurulum yapmadan önce bilinmesi gerekenler ile kurulum öncesi işlemler..

 

www.direk-indir.com - Premium Dosya İndirme Sitesi

 

 

Windows 7 Kurulum Öncesi İşlemler

Genel olarak bakıldığında Windows 7 Format atmak için minimum donanım gereksinimleri Vista kurulumu ile aynı. Aşağıdaki şekilde Windows 7 için gerekli olan minimum sistem gereksinimleri görüyoruz.

Windows 7 Kurulum / windows7 usb formatİşlemci (CPU) : 1 Ghz

Ram (Bellek) : 1 Gb (32 bit) / 2 Gb (64 bit)

Sabit Disk (HDD) :  16 Gb (32 bit) / 20 Gb (64 bit)

Ekran Kartı : 256 mb

Optik Sürücü :  Dvd Rom yada Flash bellek (usb)

Aslında burada gördüğümüz bilgisayar özellikleri Windows 7 Format atmak için olması gereken minimum değerler.Yani bize burada anlatılmak istenen bilgisayarın özellikleri en asgari bu özelliklerde ise senin bilgisayarına “windows 7 Format” atılabilir ve iyi kötü çalışabilir.Yalnız burada unutmamamız gereken bazı noktalar var. Kullanacağımız programlar yada özel uygulamaların da olacağını gözardı etmememiz gerekiyor. Burada gördüğümüz değerler Windows 7 format‘ın bizden talepleri  Windows ultimate crack. Demek ki bizler bilgisayar özelliklerini değerlendirirken bu özellikleri Windows 7 ye ayırdığımızı düşünüp ona göre hareket etmeliyiz. Bir örnek verecek olursak yukarıdaki şekilde belirtilen özelliklerde bir bilgisayarımız var. Biz bu bilgisayara Windows 7 format attık her şeyi birebir uyguladık ve Windows 7 kurulumu yaptık ve bitirdik. Sonrasında bilgisayarımızda Autocad programı kullanacağız ancak program oldukça yavaş çalışıyor. Nedeni bilgisayarımız Windows 7 yi asgari seviyede çalıştırabiliyor ancak ek uygulamalarda donanım yetersizliği yüzünden sıkıntı çıkarabiliyor. Buradan çıkan sonuç şu ki bu özellikler temel özellikler kullanacağımız artı özellikler ve yardımcı programlar için donanım gereksinimlerini iyi analiz etmemiz ve performans ihtiyacımıza göre, daha güçlü donanımlara sahip olmamız gerekiyor.

Ayrıca diğer taraftan unutmamamız gereken bazı yazılımsal noktalar daha var. Şimdi onları açıklayalım.

* – Bütün “Windows 7” sürümleri çok çekirdekli işlemci yapılarını destekler. Fakat donanım tarafında çok işlemcili bir bilgisayara sahip olsak bile, sadece Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate sürümleri çoklu işlemci desteği sunmaktalar.

* – Windows Touch özelliklerinden faydalanmak istersek ya tablet pc ye yada dokunmatik ekrana ihtiyacımız var.

* – Windows Xp Mode özelliğini kullacaksak eğer çok önemli bir durum var. Microsoft derki eğer Windows XP Mode kullanmayı düşünüyorsanız, Windows 7 format için ilk olarak ekstra 1 gb ram ilavesi ve ayrıca harddisk te fazladan 15GB boş alanımız olması gerekiyor.Peki bu yeterlimi? Malesef bizden bir de işlemci tarafında isteği var. Eğer İntel işlemci kullanıyorsak İşlemcimizin Intel VT (virtual Technology), AMD işlemci kullanıyorsak İşlemcimizin AMD-V özelliğini desteklemesi ve bu özelliklerin etkin olması gerekiyor. Zira bu özellikler anakart üzerindeki Bios dan devredışı bırakılabiliyor.

* – Windows BitLocker ile USB sürücü şifrelemesi özelliğini kullanabilmemiz içinse, bilgisayarımızın Trusted Platform Module (TPM) 1.2 desteğinin olması gerekiyor.

64-Bit Windows 7 Sürümü Kullanmanın Avantajları

Donanım tarafındaki gelişmelere paralel olarak 64 bit Windows (64 bit Windows 7 format atmak) sürümleri hızla gelişmeye başladı.İlk çıkışlarında uygulamalardaki uyumsuzluk ve 64 bit uygulama sayısının az olması nedeniyle çok ciddi sıkıntılar çıkarmalarına rağmen,artık 64 bit sürümler tercih edilmeye başladı.Öyleki yeni aldığımız dizüstü bilgisayarlar da artık 64 bit işletim sistemleri yüklü gelmeye başladı.Peki ama 64 bit sürümün bize sağladığı avantajlar nelerdir.Şimdi bu avantajları inceleyelim.

* – Yüksek Performans
Bü sürümlerde daha yüksek performans sağlıyoruz. Bu performansı sağlayan 64 bit işlemcilerin her saat darbesinde daha fazla işlem gerçekleştirebilmeleri. Bu özellik uygulamaların daha hızlı çalışmasını yada çok daha fazla kullanıcıya destek vermesini sağlıyor. Tabi ki işlemcinin bu gücünden faydalanabilmek için 64 bit sürüm Windows yüklememiz gerekiyor.

* – Daha fazla Ram miktarı
64 bit işletim sistemleri 4GB ram den daha fazla bellek adresleyebilirler.Bütün 32 bit işletim sistemleri ve 32 bit sürüm Windows 7 sürümleri de maksimum 4 Gb ram adreslemesi yapabiliyorlar.Günümüz teknolojisinde 4 GB ram pekte fazla bir ram miktarı gibi görünmüyor.Öyle ki ortalama bir dizüstü bilgisayar da bile 4 gb ram bulunmaya başladı bile. 64 bit Windows 7 sürümlerinin desteklediği ram miktarlarını aşağıdaki tabloda görebiliriz.

Windows 7 Sürümleri ve Ram Desteği

Home Basic                         | 8 GB
Home Premium                 | 16 GB
Professional                        | 128 GB veya Daha Fazla.
Enterprise / Ultimate     | 128 GB veya Daha Fazla.

Yukarıdan da anlaşıldığı gibi 32 bit sürümlerin desteği Maksimum 4 GB iken en alt sürümde bile 64 bit ile birlikte ram desteği 2 katına çıkıyor. Windows 7 Professional, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Ultimate sürümlerinde ise ram miktarları 128 Gb gibi çılgın seviyelere ulaşmış durumda görünüyor.. Windows 7 format için kurulum öncesi işlemleri burada noktalıyorum.

Okumakta olduğunuz “Windows 7 format atma” makalemiz 25 adet görselden oluştuğu için sizlere biraz karmaşık daha doğrusu gözünüzü korkutucu gelebilir.  Ancak ne var ki Windows 7 format atmak aslında çok basit bir olay.. En azından bir Windows Xp kurmaktan çok daha kolay. Ben sizlere hem öğrenmeniz açısından hem de temiz bir windows 7 kurmak açısından en detaylı bir şekilde resimlerle anlatmaya çalıştım. Şimdi elinizde Windows 7 DVD’si varsa onunla, eğer yoksa “Windows 7 indir” makalesinden download edip burada ki anlatımla kurulum yapacağız..
Ben elinizde Windows 7 format için hazır bir “Win 7 DVD” veya Flash Bellekte “Windows 7 Setup” bulunduğunu varsayıyorum ve anlatımıma geçiyorum.

Windows 7 kurulum (Resimli windows 7 format atma)

Windows Kuruluma başlamadan önce bilgisayarımızın Bios ayarlarından açılış aygıtı olarak DVD sürücümüzü seçmiş olmamamız gerekiyor aksi halde windows 7 format atma işlemini başlatmak için bilgisayarınızın power düğmesine bastıktan sonra F11 tuşuna sürekli basarak gelişmiş sistem başlatma seçeneklerini açabilirsiniz. Ve “gelişmiş başlatma seçenekleri”nden  DVD sürücüyü seçip devam diyerek de windows 7 format atabilirsiniz..Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarımız siyah ekranda “Kurulumu başlatmak için bir tuşa basın” uyarısı verecektir.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 1

Windows 7 format işlemlerimizi başlatmak için bir tuşa basın ekranından sonra eğer bir tuşa basmış isek bu ekran karşımıza gelir. Windows 7 kurulum için gerekli temel dosyalar yüklenir.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 2

Bu ekranda ise Windows 7 format (win 7 kurulum) bizden Dil, Saat, Para Birimi ve belki de en önemlisi klavye giriş dilimizi seçmemizi ister. İlgili seçimlerin ardından ileri butonuna tıklıyoruz. Ayrıca bu ayarlar kurulum bittiğinde değiştirilebilir.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 3

Bu ekranda ise normal şartlarda Şimdi Yükle butonuna tıklamamız gerekmekte. Ancak onarım yapılacaksa yada yükleme ile ilgili bilgi almak istiyorsak, alt bölümden ilgili seçeneği seçmemiz gerekiyor. Windows 7 yeni kurulum yaptığımız için şimdi yükle butonuna tıklıyoruz.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 4

Bu ekranda ise lisans anlaşmasını kabul ediyoruz. Aksi durumda kurulum (“Windows 7 format“) devam etmez. Lisans koşullarını kabul ediyorum kutucuğunu işaretleyip ileri diyoruz.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 5

Kurulum (Windows 7 format) bu aşamasında ise yükleme türü seçimi yapmamız gerekiyor. Eski sürümlerden bir yükseltme işlemi yapılacaksa yükselt seçeneği seçilmeli. Yeni yükleme için ise özel (gelişmiş) seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 6

Kurulumun bu aşamasında ise bilgisayarımızda bulunan harddiskler görüntülenir. Ayrıca hardiskimiz de yapacağımız bölümlemeler ve Windows 7 format  yapılacak disk bölümü belirlenir. Diski biçimlendirmek bölümlemek için Sürücü Seçenekleri (gelişmiş) seçeneği seçilmelidir. [Windows 7 format atma] işlemi ekranda görüntülenen disk üzerine yapılacaksa ileri seçilip devam edilebilir. Biz ilgili bölümleri görmek için gelişmiş seçenekleri seçiyoruz.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 7

Kurulumun bu aşamasında diskimizi bölümlere ayırabilir, biçimlendirebilir yada var olan bölümleri silebiliriz. Örnek olması açısından aşağıda yeni bölüm oluşturdum.
Bölüm oluşturmak için önce yeni diyoruz

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 8

Oluşturmak istediğimiz bölüm için kapasite değerlerini MB cinsinden yazıyoruz. Varsayılan değer olarak harddiskinizin toplam boyutu yazar.. Örneğin altta ki resimde gördüğünüz gibi diskin toplam boyutu 24 GB ve MB cinsinden 24.576 MB yazıyor..

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 9

Biz ise 15 GB (15.000 mb yuvarlak hesap) büyüklüğünde bir disk alanı oluşturuyoruz ve Wİndows 7 işletim sistemini buraya kuracağız (Windows 7 format atacağız).. Kalan kısımı ise yedeklerimiz için (müzik, video, film, oyun, resim v.s) saklıayacağız. 15.000 MB yazdıktan sonra “Uygula” diyerek alanımızı oluşturuyoruz..

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 10

Dikkat ederseniz biz windows 7 format atabilmek için 15.000 mb alan oluşturduk ancak 15 GB yerine 14.6 GB alanımız oldu, bunu sebebi ise 1 GB = 1024 MB olmasıdır. Yani biz kabaca 15.000 mb seçerek 15000/1024=14.648 GB alan olşturmuş olduk ama siz windows 7 format atacağınız diskin eğer tam 15 GB alan olması konusunda ısrar ediyorsanız yapacağınız hesap şöyle olmalıdır 15*1024=15.360 MB yazarak halledebilirsiniz..

Kalan 9.3 GB alanıda yeni bölüm oluşturarak yedek alma işlemlerinde kullanabilir veya bizim gibi müzik, film, oyun, resim gibi içeriklerinizi (sistem çökmesi sonucu kaybolma güvenliği olması amacıyla) bu kısımda barındırabilirsiniz. ‘Windows 7 format’ bu kısıma kesinlikle dokunmayacaktır. Hatta bu bölümü kullanmak için kurum bittikten sonra “Bilgisayarım” smigesine tıklayıp oluşturulan bu bölüme mouse ile sağ tıklayıp biçimlendir diyerek fortmat atılır ve kullanıma hazır hale gelir. ..

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 11

Gerekli işlemler bittiğinde Windows 7 kendisine ait 100 MB boyutunda bölüm ayırır. Biz kurulum yapmak istediğimiz bölümü seçip ileri butonuna tıklıyoruz. Ve kurulum başlıyor…

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 12

Bu aşamada ise kurulum için gerekli (Windows 7 format) Windows dosyalarını harddiske kopyalar.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 13

“Windows 7 format” en uzun aşamasına geldi sıra. Bu bölümde kurulum dosyaları çıkartılır. Kurulumun en uzun süren bölümü. Bir bardak çay için iyi bir fırsat.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 14

Dosya çıkarma işleminin ardından bilgisayarımız yeniden başlayacaktır.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 15

Bilgisayarımız yeniden başladığında Windows 7 format  bilgisayarımız için gerekli sistem ve registry ayarlarını yapar.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 16

Artık Windows 7 format  son aşamaya geldi yükleme tamamlanmak üzere.Kurulumda son işlemler gerçekleştiriliyor.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 17

Windows 7 format  işlemi tamamlandığında kurulum bilgisayarımızda kullanılacak kullanıcı adı için bir ad ve bilgisayar adımızı belirtmemizi ister. İlgili isimleri ardından ileri butonuna tıkıyoruz.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 18

Bir önceki ekranda oluşturduğumuz kullanıcı için bir parola oluşturabiliriz. İstersek boş olarak da bırakabiliriz. Ancak parola oluşturmak çok kişilik bilgisayarlar da tavsiye edilir.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 19

Kurulumun önemli adımlarından birisine geldik. Windows Xp kurulum başında Ürün anahtarı isteniyordu ve ürün anahtarı girmeden kurulum devam etmiyordu. Windows 7 kurlum da ise son kurulum adımlarında yer alıyor ve istenirse kurulum ürün anahtarı girmeden de devam edebiliriz. Ürün anahtarımız var ise yazarak ileri seçeneğini seçiyoruz. Ürün anahtarı 25 karakterden oluşur ve Orijinal Windows 7 format DVD kutumuzun üzerinde yer alır. Eğer ürün anahtarınız yoksa hiç telaşlanmayın! siz sadece Windows 7 ürün anahtarı girmeden devam edin. Makalenin sonunda verdiğimiz Windows 7 Crack programını indirin ve kurulum sonrasında bilgisayarınızda hiçbirşey yüklemeden çalıştırın. Bu program Windows 7 format atma işemi sonunda İşletim Sisteminizi lisanslı yapacak en güvenli ve kaliteli programdır. Bizde ebedava.com farkı ile sizle bunu ücretsiz sunuyoruz..

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 20

Windows 7 için önemli olaylardan birisidir otomatik güncelleştirmeler. Windows 7 format işleminin bu aşamasında güncelleme politikamızı seçiyoruz. Tavsiye edilen önerilen ayarları seçip ileri demek. Şayet sitemizde ki “Windows 7 Crack” programını kullanacaksanız veya internet bağlantımız yoksa daha sonra sor seçeneğini seçiyor ve devam ediyoruz…

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 21

Windows 7 kurulum bu aşamasında ise bilgisayarımız tarih ve saat ayarlarını yapıyoruz ki Windows 7 format sonrasında msn dahil tüm ayarlarımız ve ağ kurulumu başarılı çalışsın. Saatimizi ayarlayıp ileri seçeneğini seçiyoruz.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 22

Evet kurulumun sonuna geldik [Windows 7 format ] neredeyse bitti! Windows ayarlarımızı ve seçeneklerimizi yapılandırıyor.

Resimli Windows 7 Kurulumu - Aşama 23

Windows 7 kurulum Final

Ve kurulum tamamlandı. İşte yeni Windows 7 masaüstü karşımıza geldi. Windows 7 kurulumu burada tamamlıyoruz. Makalemi, Windows 7 nasıl kurulur diye hem merak edenlere hemde bilgisayar çökmüş fakat Windows 7 format atıp kuracak birini bulamayanlara, yeter artık tamircilere verdiğim para 2 günde yine çöküyor diyenlere ve kurulum sırasında hata oluştu diyenlere yardımcı olmak amacıyla hazırladım.. Umarım yardımcı olabilmişimdir..

Windows 7 Crack indir
Download

 

www.direk-indir.com - Premium Dosya İndirme Sitesi

 

“Windows 7 format” yazılımını full indirmek için [Windows 7 Full indir] makalesini inceleyiniz. (Download linkleri makelnin sonundadır)
Eğer bu makaleden istifade ettiyseniz sizde facebook, twitter ve goole +1 gibi sosyal ağlarda paylaşarak hem bize hem de {Windows 7 format} atmak isteyen arkadaşlara destek olabilirsiniz. Web sitesinde yayınlamak isteyen arkadaşlardan ricam lütfen kaynak gösterin ve emeğe saygı duyun.. Allah’a emanet olun saygı ve sevgiler..

One Response to “Windows 7 kurulum”

  1. […] iki Windows ötesi hakkında bazı bilgilere sahip gibi görünüyor. İddiaya göre Windows 10, Windows […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

two × 5 =