VPS ile VDS arasındaki farklar

By LovelessGent
In Makale
Haz 17th, 2014
1 Comment
1251 Views

Uzun süredir sunucu bazlı araştırmalarım sonucunda, kendi çapımda belli bir seviyede bilgi birikimine sahip oldum.  Tabi burada RizeDC mühendislerinden de yardım aldım. Ve her zaman ki gibi de bildiklerimi sizler ile paylaşmaktan keyif alacağım. Birçok sitede VDS ile VPS kavramları ile ilgili bilgiler yer alıyor. Fakat bu açıklamaların aşırı derecede teknik kelimeleri içermesi, anlama hususunda bir takım sıkıntıların ortaya çıkmasını beraberinde getirebiliyor.

VPS ile VDS arasındaki farklar !

Bu doğrultuda ben, naçizane bilgilerimi en yalın bir biçimde sizlere anlatmaya çalışacağım. En azından VDS ve VPS kavramları arasındaki mutlak farkları merak eden arkadaşlarımızın da aydınlanmasını sağlamış olacağıma inanıyorum.

VPS ile VDS arasındaki farklar

VPS ile VDS arasındaki farklar

VPS Nedir? Ne Değildir?

VPS, ana sunucunun yazılımsal olarak bölünmesi ile elde edilen bir sanal sunucudur. Bu doğrultuda VPS sahipleri tek bir işletim sistemini kullanmak durumundadırlar. Atanan RAM ve CPU miktarları, ana sunucuda yer alan herkes tarafından ortak olarak kullanılmaktadır. Bu durum da, aşırı derecede CPU tüketen bir VPS’nin, diğer VPS’leri de etkilemesine yol açar. Her VPS’ye ayrı ayrı özelliklerin atanması, beraberinde VPS’lerin tamamen ayrı ayrı çalıştığını düşündürebilir. Fakat bu durum hiçbir şekilde, VPS‘lerin aslında ortak bir şekilde çalıştığı gerçeğini değiştirmemektedir.


VDS Nedir? Ne Değildir?

VDS ise ana sunucunun donanımsal olarak bölünmesi sonucu ortaya çıkar. Bu durumda VDS’lerin tamamen birbirinden bağımsız bir şekilde çalıştığını dile getirebiliriz. Ayrıca VDS’ler farklı işletim sistemlerine sahip olabilme lüksüne de sahiptirler. VDS’lerde hiçbir şekilde, RAM ve CPU miktarları ortak değildir. Yani herkes kendi RAM ve CPU’sunu kullanmaktadırlar. Ve bu durumda da hiçbir VDS, hiçbir VDS’yi etkilememektedir. Bu yüzden VDS’lerin daha performanslı olacağı sonucuna ulaşmak yanlış olmayacaktır.

Sonuç olarak VPS ile VDS arasındaki farklar nelerdir?

Aslında VPS ile VDS arasında mutlak bir sonuca ulaşmak pek mümkün olmayacaktır. Çünkü VPS’ler ana sunucunun durumuna ve performansına göre çok iyi olabilmektedirler. Lâkin siz bu riski almak istemiyor iseniz, VDS tercih edebilirsiniz. Ayrıca VDS’lerde kaynakların paylaşımsız olması da beraberinde tüm kaynaklarınızı sadece sizin kullanabilmenizi sağlamaktadır. Bu da alacağınız performansın pekişmesini sağlamaktadır.Elbette performans için tek etken bu değildir. Dolayısı ile genel olarak VDS’nizin özellikleri vs. eğer ki sağlıklı denebilecek seviye de ise, VDS ile uzun süre sıkıntısız bir şekilde yayın yapabilirsiniz.

Fakat yine de sitelerinizin durumuna göre tercih yapmanız daha iyi olacaktır. Şöyle ki ana sunucunun durumu ne olur yada başkaları kaynaklarını sömürürse sizin sitelerinizin durumu kötü olur riskine girmemek için benim nacizane önerim VDS Sunucu kiralamanızdır.  Fiyat olarak zaten aynı seviyelerde olduğu için sitelerinizi riske atmaya değmez. Burada yanlış anlaşılma olmasın VPS Sunucu kötüdür demiyorum ancak ana sunucu (dedicated server) ve bu sunucu üzerinde barındırılan hesapların sayısı, bu hesaplarda ki siteler ve harcadıkları kaynaklar çok önemli. Mesela updown sunucu alacaksanız daha doğrusu indirme ve yükleme işlemleri yapacaksanız kesinlikle vds öneriyorum. Linux tabanlı centos gibi işletim sistemlerinin linux ana çekirdeği (kernel) içerisinde daha stabil çalıştığını göz önüne alırsak, ufak çaplı siteler ve hafif işlemler için vps en doğru tercih oalcaktır.

One Response to “VPS ile VDS arasındaki farklar”

  1. […] bu sorun sizi hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Çünkü kendi donanımı kendine ait. Bu durumdada VDS sunucunun Dedicated sunucuya göre yarı yarıya fiyata sahip olması kaçınılmaz bir hal […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

three × 3 =