VMware ESXi Üzerinde Virtual Switch Oluşturma

By LovelessGent
Kas 17th, 2013
0 Comments
743 Views

Virtual Switchler, fiziksel Network hostları ile sanal Network hostları arasında bağlantı oluşturmak için kullanılır. Bu bağlantı, fiziksel switch, router veya diğer ağ cihazlarına bağlanmak için fiziksel ağ arabirim kartı (NIC) kullanılarak oluşturulmuştur. Bu süreç, bir ağ ortamında daha fazla port yoğunluğu oluşturmak için stacking switches yapısına çok benzer bir yapıdadır. Sanal makine, sunucu veya istemciler, Virtual Switch ‘lere bağlıdır. Bu Virtual Switchler , fiziksel Network kartlarına atanarak fiziksel switchler üzerinden Networke erişebilmektedir.

VMware ESXi Üzerinde Virtual Switch Oluşturma

Vmware ESXi Üzerinde Virtual Switch OluşturmaVirtual Switchler ayrıca fiziksel switchler ‘deki port trunking (802.3ad Link aggregation) ve VLAN tagging (802.1q) gibi gelişmiş bazı özelliklere sahiptirler. Birden çok Network interface , bir Virtual Switch`e atanabilir.  Yük dengeleme, yüksek bant genişliği ve bağlantı sorunlarında failover gibi özellikleri sağlayabilmektedir.

Sanal cihazların kullanımıyla veya routing özelliğine sahip bir Network işletim sistemi ile farklı Networklerdeki virtual swithler arasında routing işlemi gerçekleştirilebilir.

Bu makalemde bir Network interface’ine Virtual Switch nasıl atayarak oluşturacağımızı göreceğiz. Virtual Switchler üzerinde Vlan oluşturulması ve kullanılması ile ilgili ayrı bir makale yazıp sizinle paylaşıyor olacağım.

Son bir not olarak, tüm endüstri standartı ağ kavramları VMware ESXi  üzerindeki Virtual Switchler  için de geçerlidir. Geçiş çalışmasında Virtual Switch’lerin düzgün çalışması için sanal makinelerin ip adreslemelerinin doğru ayarlanmış olması gerekmektedir. Virtual Switch için atanan NIC’lerin fiziksel switch üzerindeki bağlantı yapılarının da düzgün olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Şimdi ideal bir Virtual Switch yapısını ESXi  üzerinde oluşturmak için gerekli adımları görelim;

 

1. vSphere Client ile VMware ESXi  sunucusuna login oluyoruz.

VMware ESXi Üzerinde Virtual Switch Oluşturma 1

2. Configuration ekranında Hardware başlığı altındaki Networking seçeneğini seçiyoruz.

VMware ESXi Üzerinde Virtual Switch Oluşturma 2

Not: VMware ESXi  kurulurken üzerinde default bir Virtual Switch oluşturulur. ESXi  host üzerinden Network configuration segmentine baktığınızda bu ilk Virtual Switch’i görmüş olacaksınız. Virtual Switch’in adını değiştirmediğiniz sürece ismi vSwitch0 olarak kalıcaktır. Bu switch, ana port grubu ve yönetim Network port grubunu host ediyor.VMware tarafından yayınlanan best practice’lerde ESXi  sunucularının yönetimi ve sanal sunucuların kullanımı için farklı Virtual Switchlere atanmış fiziksel kartlar kullanılmalıdır.

3. Add Networking’e tıklayınız.

VMware ESXi Üzerinde Virtual Switch Oluşturma 3

4. Add Network Wizard ekranında “Virtual Machine” seçerek Next butonuna tıklıyoruz.

VMware ESXi Üzerinde Virtual Switch Oluşturma 4

Not: VMware vMotion, iSCSI, NFS gibi servisleri ve yönetim için “Vmkernel” seçmeniz gerekmektedir. ”Virtual Machine”  sanal sunucularınızın kullanması için oluşturacağınız bir Virtual Switch seçeneğidir.

 

5. Bu ekranda oluşturacağımız Virtual Switch için fiziksel Network kartını seçiyoruz, birden fazla interface seçebiliriz.

VMware ESXi Üzerinde Virtual Switch Oluşturma 5

 

Not : ESXi  fiziksel sunucusuna yüklü olan atanmamış Network kartları“Create a Virtual Switch” ekranın altında listelenecektir. Bu örneğimizde vmnic3  fiziksel kartımız, vSwitch0 Virtual Switch tarafından main port grubu ve management Network portu olarak kullanılmaktadır. Oluşturacağınız Virtual Switch için bu fiziksel interface’i atamanız mümkündür fakat bu yöntem önerilmez. Bunu yaparsanız vmnic3 tarafından kullanılan vSwitch0 bağlantısı kaldırılacak ve oluşturacağınız Virtual Switch için kullanılacaktır. ESXi  sunucunuz ile bağlantınız kesintiye uğrayacak ve uzun süre ESXi  hostunuzu yönetemeyeceksiniz. ESXi’ın çalıştığı sunucunuzun fiziksel konsolunu kullanarak, management Networku aktif etmek için vmnic3 interface’ini yeniden atamanız gerekecektir. Eğer NIC’e bağlı farklı sanal makineler seçilmişse ve bu NIC’i management Network için atarsanız , interface bağlı bütün bağlantılar da kesilecektir. Yeni bir Virtual Switch`in fiziksel bir Network kartını kaldırıp yeniden atamanız sadece tüm sanal makineler için yeni bir bağlantı  gerektiği durumlarda olmalıdır. Eğer doğru işlem yaptığınıza emin değilseniz, fiziksel bir NIC’e bağlı olan management Network’ünü yeniden atama veya kaldırma işlemlerini yapmayınız.

 

6. Virtual Switch için bir etiket atayip Next butonuna tıklıyoruz, bu ekranda VLAN ID’de girebiliyoruz.

VMware ESXi Üzerinde Virtual Switch Oluşturma 6

Not: Virtual Switch için oluşturacağınız Ağ Etiketi , default port grubu için olacaktır.  Eğer bir VLAN oluşturulursa, bu bağlantı noktaları VLAN atanan Ağ Etiketi altında yer alacaktır.

 

7. Virtual Switch ayarlarımızın doğru olduğunu kontrol ederek Finish butonuna tıklıyoruz.

VMware ESXi Üzerinde Virtual Switch Oluşturma 7

 

İşlemimizi tamamladık;

Eğer ESXi  hostun’daki Networking Configuration ekranına dönerseniz , default port group olarak girilen vSwitch1 isimli Virtual Switchi görmüş olacaksınız.

VMware ESXi Üzerinde Virtual Switch Oluşturma 8

 VMware ESXi Üzerinde Virtual Switch Oluşturma makalesi için arama Etiketleri:

 • virtual switch link
 • virtual switch redundancy protocol
 • virtual switchboard
 • virtual switching instance
 • virtual switching system
 • vmware esxi 5.1
 • vmware esxi 5.1 download
 • vmware esxi 5.1 kurulumu
 • vmware esxi 5.5
 • vmware esxi nedir
 • vmware indir
 • vmware player
 • vmware workstation
 • vmware workstation 9
 • vmware workstation indir

VMware ESXi Üzerinde Virtual Switch Oluşturma ve Sorun Giderme

 • Fiziksel NIC’lerin atandığı Virtual Switch’lerin doğru fiziksel Networke bağlı olduğundan emin olunuz. Ethernet kartın üzerinde kırmızı ‘X’ ikonu varsa bu fiziksel bağlantı ile ilgili bir problem olduğunu gösterir.
 • Sanal makinelerin Network ayarlarının doğru girildiğini (IP adresi, subnet mask, default gateway etc.) kontrol ediniz. Bu ayarları vSphere Client ile ESXi’ın yönetim arayüzüne bağlanarak konfigüre etmeyeceksiniz, sanal makinenizin kendi içersinde yapılması gereken ayarlardır.
 • VLAN yapılandırmasında bir sorun olmadığı sürece Virtual Switch ile ilgili büyük olasilikla bir sorun yaşamayacaksınız.Bundan sonraki makalemde VMware ESXi  üzerinde Virtual Switch ile nasil VLAN’lar oluşturacağımıza değineceğim.

Kaynak: vmware.pro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

12 + eleven =