Uçak düştü mü düşürüldü mü?

By LovelessGent
In Genel
Haz 22nd, 2012
0 Comments
891 Views

Erdoğan Brezilya dönüşünde uçakta bulunan gazetecilere açıklama yaparak, kaybolan uçaktaki pilotların sağ olduğunu söyledi. Erdoğan’ın gazetecilere “Suriye bizden özür diledi” şeklinde açıklama yaptığı iddiası ise kafaları karıştırdı. Lübnan kaynakları uçağın Suriye tarafından düşürüldüğünü iddia etmişti. Ankara’da toplanacak güvenlik zirvesine içişleri, dışişleri, savunma bakanları ve Genelkurmay Başkanı katılacak.

Bu sabah saatlerinde önce radardan kaybolan ve pilotlarıyla irtibat kesilen ardından da Suriye karasularının 8 mil açığına düştüğü tespit edilen Türk savaş uçağı hakkında ilginç iddialar da gündemdeki yerini hemen aldı. Lübnan’da yayın yapan El Mayaden televizyonu, bugün düşen Türk uçağının Suriye tarafından düşürüldüğünü iddia etti. Televizyonun haberinde başka detay verilmedi. Russia Today haber sitesi de yerel kaynaklara dayandırdığı haberde düşen uçağın iki mürettebatının ele geçirildiğini ileri sürdü.

Suriye’nin, Türkiye sınırına, Rusya’dan aldığı hava savunma sistemlerini yerleştirdiği biliniyor.

Büyük şüphe: Uçak düştü mü düşürüldü mü?

GÜVENLİK ZİRVESİ TOPLANIYOR

Brezilya’dan dönen Başbakan Erdoğan, Ankara’ya dönüşünde son gelişmeleri değerlendirmek üzere güvenlik zirvesini toplayacak. Güvenlik zirvesinin bu akşam Başbakanlık resmi konutunda yapılacağı öğrenildi. Zirvede Suriye karasularında F-4 savaş uçağının düşmesi ve son terör olaylarının masaya yatırılması bekleniyor.

 

GENELKURMAY AÇIKLAMA YAPTI

Genelkurmay Başkanlığı olayı internet sitesinden şöyle duyurmuştu: “Malatya Erhaç Meydanı’ndan kalkış yapan bir uçağımız ile bugün saat 11.58’de Hatay ili güneybatısında deniz üzerinde radar ve telsiz teması kesilmiştir” Radardan kaybolan ve telsiz bağlantısı kurulamayan savaş uçağını aramak için Malatya Erhaç’taki 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı ile Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan kalkan askeri uçaklar bölgeye sevk edildi. Uçakların arama kurtarma çalışmaları sürerken Adana İncirlik’ten de bir askeri helikopterler destek için bölgeye gitti.

 BBC, Ten, saat, Yazar, Detay, terör, Adana, Rusya, terzi, Dakar, Hatay, Lübnan, Suriye, İtalya, Ankara, Arapça, Senegal, Akdeniz, Türkiye, çatışma, Malatya, İstanbul, Brezilya, internet, İncirlik, Dışişleri, Etimesgut, Ali Terzi, HAVAALANI, ANKARA'da, Ank

Malatya’daki 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda F- 4E 2020 ‘Terminatör’ uçaklarının görev yaptığı 171’inci Filo ile RF- 4E keşif uçaklarının görev yaptığı 173’üncü Filo konuşlu bulunuyor. ‘Phantom’ olarak adlandırılan bu uçaklarda 1 pilot ve 1 silah sistem subayı olmak üzere 2 personel görev yapıyor.

 

ERDOĞAN ROTASINI DEĞİŞTİRDİ

BREZİLYA’nın Rio de Jenario kentinde düzenlenen “BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi“ne katılan ve bir gün önceden Türkiye’ye dönme kararı veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağı rotasını Yunanistan üzerindeyken İstanbul yerine Ankara’ya çevirdi. Rio’dan Türkiye saatiyle 02:15’de hareket eden Ana uçağı, Senegal’in başkenti Dakar’da yakıt ikmali yaptıktan sonra Tunus üzerinden, İtalya, Yunanistan rotasını izleyerek İstanbul’a yöneldi.

 

Uçak düştü mü düşürüldü mü?

Başbakan Erdoğan’ın uçağı İstanbul’a inip, beraberindeki gazeteci ve yazar heyetini bıraktıktan sonra tekrar Ankara’ya hareket etti. Erdoğan’ın, Ankara’da basın toplantısı düzenleyeceği öğrenildi.

Spekülasyonlar sürüyor

Suriyeli gazeteci Ihab Sultan, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde iki Türk jetinin Suriye hava sahasına girdiğini bildirdi. Sultan, uçaklardan birinin Suriye savunma güçleri tarafından düşürüldüğünü, diğerininse hasarlı şekilde Türkiye’ye döndüğünü iddia etti.

 

 BBC Arapça: Kimliği belirsiz bir uçak düşürüldü

BBC Arapça servisi, Suriye’nin kuzeydeki illerinden Lazkiye’den görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde, kimliği belirsiz bir uçağın Suriye savunma güçleri tarafından düşürüldüğünü iddia etti. Uçak düştü mü yoksa düşürüldü mü?

 

 

LAZKİYE AÇIKLARINDA DÜŞTÜ

Malatya’dan kalktıktan sonra, Hatay’ın Samandağ İlçesi güneyinde Akdeniz üzerindeyken irtibat kesilen RF- 4E ’Phantom’ keşif uçağının düştüğü yerin, Hatay’ın güneyinde, Suriye’nin Lazkiye kentinin 8 mil açağı olduğu kesinleşti. Askeri kaynaklar, olayın Suriye’nin hava sahasını ihlal olmadığını, Türk ve Suriye’nin Sahil Güvenlik botlarının uçağın düştüğü bölgede müşterek arama çalışması yaptığını bilgisini verdi.

 

3 KEZ PATLAMA SESİ DUYDUK

uçak düştümü düşürüldü mü?

Hatay’ın Samandağ İlçesi’nin Çevlik sahilindeki balıkçılar, savaş uçağının Akdeniz’de kaybolduğu dakikalarda 3 kez ardı ardına patlama sesi duyduklarını söyledi. 31 yaşındaki Ali Terzi, saat 11.40 sıralarında bir savaş uçağının Samandağ üzerinden Akdeniz’e doğru geçtiğini belirterek, “Kısa süre sonra deniz tarafından ardı ardına 3 kez patlama sesi duyuldu. Sanki dinamit patlaması gibiydi. Ne olduğunu bilmediğimiz için hiç ilgilenmedik. Daha sonra Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait bir hücum bot denize açılınca savaş uçağının düştüğünü öğrendik” diye konuştu. Balıkçılardan 60 yaşındaki Mansur Güzel de aynı dakikalarda kendisinin de patlama sesi duyduğunu ancak Suriye’deki iç çatışma nedeniyle sesin oradan geldiğini düşündüğünü söyledi.

 

ERDOĞAN: DÜŞÜRÜLDÜĞÜ KESİN DEĞİL

Başbakan Erdoğan, düşen uçakla ilgili Genelkumay Başkanlığı’nın gerekli açıklamayı yaptığını söyledi. Uçağın düşürülüp düşürülmediği konusunda Erdoğan, “Kesin bilgi olmadan uçağın düşürüldüğünü söyleyemeyiz. Biraz sonra resmi konutta toplantıda belli olacak” dedi.

 

Erdoğan uçağın düştüğü yer olarak, “Hatay’ın güneyinde, Lazkiye’nin karaya yakın 8 mil uzaklıkta bir bölgede olduğu söyleniyor. Pilotlarla ilgili haber yok. 4 Hücumbotumuz, bunun yanında helikopterimiz, ayrıca Suriye’nin hücumbotları müştereken aramayı sürdürüyor” diye konuştu. Arama çalışmaları sonunda ne gibi bulgular elde edileceğine bakacaklarını kaydeden Erdoğan, “Netice alınıncaya kadar çalışmalar devam edecek. Detay bilgileri yapacağımız toplantıdan sonra açıklayacağız” dedi.

 

Başbakan Erdoğan, Suriye’nin özür dileyip dilemediğine ilişkin soruya, “Bende böyle kesin bilgi yok. Yapacağımız görüşmeden sonra böyle bir özür dilenmiş mi dilenmemiş mi ortaya çıkar. Gerekli açıklamayı yapacağız” yanıtını verdi. Pilotların Suriye tarafından rehin alındığı iddiasının sorulması üzerine “Hayır hayır, böyle durum yok” diyen Erdoğan, uçağın Suriye karasularına nasıl gittiğine ilişkin soruya da, “Gitti mi, gittiyse ne oldu da oraya geçti. Yapacağımız toplantıda bunlar ortaya çıkar” karşılığını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

ten + 9 =