TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE ERKEĞİN ROLÜ

By LovelessGent
In Makale
Şub 1st, 2014
0 Comments
556 Views

Tüp bebek, artık günümüzde hemen hemen herkesin bildiği gibi erkek bireyin sperm hücresinin alınıp, anne adayı kadın yumurta hücresi ile laboratuar ortamında mikroenjeksiyon yöntemi ile birleştirilmesi ertesinde anne adayına transfer işlemi sonucuyla meydana gelen bebekler için kullanılan bir terimdir.

Artan kısırlık ve üreme sorunları tüp bebek tedavisini zorunlu hale getirmekle birlikte, bu yöntemle gebe kalma oranları %50’lere kadar artış göstermiştir. Üreme problemleri başlığında kadın bireylerde olduğu gibi özellikle erkek bireylerde son yıllarda çok büyük artışlar görülmektedir.

Bu sorunların başında DNA hasarları gibi kalıtsal ve genetik problemler olduğu gibi daha çok yaşayış biçimleri, sosyal hayat, çevresel faktörler ve beslenme son derece önem arz etmektedir. Biz burada tüp bebek tedavisinde erkek faktörünü inceleyeceğiz.

Erkeklerin çevreden kaynaklı hava kirliliğinden, organik yerine sera ürünü meyve ve sebzelerin tüketilmesinden, günümüzde olmazsa olmaz hale gelen kablosuz iletişim kanallarından, toplumdan kaynaklı mahalle baskısından, yaşayışından kaynaklı hiç veya çok aşırı cinsel birliktelikten doğan gibi sorunları vardır. Ve bunlara ek olarak düzensiz beslenmeden, sigara, alkol gibi bünyeye zararlı maddelerden etkilenmesi sonucu sperm hücre sayısında azalma, sperm hareketliliğindeki yavaşlık ve kalitesindeki düşüş erkek bireyler için yakıcı hale gelmektedir.

Erkek bireylerin üreme problemleri kadın bireylere oranla son zamanlarda artış göstermektedir. Bu oranın önceki senelere oranla yüksek görünmesinin bir sebebi de kadının toplumdaki yerinin aşağıda olması, erkeğe atfedilen cinsel problemlerin ayıp karşılanması dolayısıyla saklanmasıdır. Günümüzde bilgi çağı ile bu oranlar gerçek verilere ulaşıyor.

Üreme problemlerinden kaynaklı problemlerin kaynağının yalnızca kadın olmadığının anlaşılması üzerine erkeğin rolü ön plana çıkmaktadır. Tüp bebek tedavisi tespitinin erkek yönünden gerek kalmaması için bireyin sağlıklı beslenmesi, organik ürünler tüketmesi, belirli aralıklarla sperm hücre sayısı ölçtürmesi, radyasyon gibi zararlı dalgalardan mümkün olduğunca kaçınması, özellikle cinsel hayatına özen göstermelidir.

Bunun haricinde gerçekleşen olaylarda erkekler için DNA hasarı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Anne adayı kadın bireyin durumu kontrol edilmeli ve gerektiği durumlarda tüp bebek yöntemi tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

4 × four =