Trustrank Nedir ? Trust rank Nasıl Yükseltilir ?

By LovelessGent
Nis 18th, 2013
0 Comments
776 Views

Uzun zamandır yazmak istiyordum bir türlü fırsat olmamıştı şimdi böyle bir yazma şevki geldi sizlere anlayacağınız şekilde Trustrank’ı özetleme gereği duydum. Şimdi Trustrank spam ile savaşmak ve spama karşı engel olmak için kullanılan bir teknik olarak özetlenebilir. Bildiğiniz üzere Trustrank Stanford Üniversitesi ve Yahoo tarafından tanımlanmıştı sebebi ise spam nedenleriydi. Şimdi trustrank’a neden ihtiyaç duyuldu bunlardan bahsedelim.

Trustrank Nedir ? Trust rank Nasıl Yükseltilir ?

Arama motorlarını yanıltmak ve üst sıralara sitelerini taşımak isteyen insanlar her gün binlerce Spam sayfalar açıyor ve oluşturuyor. Hatta bu spamcılar birçok sayfaya hükmettikleri için birçok linkede sahip oluyorlar. Tabi Arama Motorları kullanıcılar için çok iyi, kaliteli sonuçlar listelemek istiyor ve bu Spam sayfaları ayırt etmek için farklı yöntemler geliştiriyorlar. Yani Trustrank bir sayfanın Algoritmik olarak Arama Motorları açısından güven payının en önemli olan kısmıdır.

Google’ın daha önce ve halen kullandığı Pagerank sistemi var herkes bilir. Bu sistemde PR faktörü sitenize diğer sitelerden verilen ve sitenize gelen linklerin önemine göre değerlendiriliyordu. Linklere siteler için kullanılmış bir oy gibi bakılıp ona göre değerlendirilmesi yapılıyordu. Tabi bununla birlikte önemli siteler diğerlerinden ayrı tutuluyordu. Ancak pagerankın SEO tarafından anlaşılması ve genellikle kişilerin karşılıklı link değişimleri vb durumları sürekli kullanılması kendi sayfalarının pr değerlerini yükseltme amacıyla kullanmasından sonra trustrank ortaya çıktı. Sıralamalarda ise en önemli etken trustrank haline geldi. Bu noktadan sonra pr etkisini oldukça kaybetti.

Şimdi en önemli olan kısma geldik. Trustrank’ı etkileyen ve normal sayfa ile Spam sayfayı birbirinden ayırtetmek için bazı faktörler var. Onları sizlere tek tek sıralayıp açıklayalım.

1-) Sayfamızın yaşı
2-) Sitenize gelen linkler
3-) Sitenize gelen linklerin yaşı
4-) Özgün içerik
5-) Sitenizdeki link çıkışları
6-) SSL Sertifikası (Güvenlik)
7-) Domain nekadar süreli kayıt edildi
😎 Hosting
9-) IP adresi
10-) Webmaster Tools Kaydı

10 Maddede tek tek sıra ile belirttim sizlere ve şimdi bunları kısaca sizlere özetleyeceğim.

Trustrank Nedir ? Trust rank Nasıl Yükseltilir ?

TrustRank Nedir ? Trust rank Nasıl Yükseltilir ?Şimdi ilk maddemizden başlıyoruz bu yazdıklarımız ne anlama gelmekte.

1-) Sayfamızın yaşı: Google gözünde eski sayfalar kesinlikle daha güvenli olmakta ve gerçekten büyük bir proje düşünüyorsanız eski bir sayfa satın almalısınız ve rakiplerinize oranla avantajınız kesinlikle daha fazla olacaktır.

2-) Sitenize gelen linkler: En önemli kısımlardan birisidir. Sitenize .gov yada .edu gibi uzantılı sitelerden link geliyorsa kesinlikle hem pagerank değeri hemde trustrank değeriniz artış gösterir. Konunuz ile ilgili diğer sitelerden size link gelirse bu sizi daha otoriter ve güvenilir bir site yapar.

3-) Sitenize gelen linklerin yaşı: Sayfanıza link geldiğinde bu ilerleyen zamanlarda çok değer almaktadır. Sizlere bu konuda önerim kalıcı linkler yapmaya bakın. 1 2 3 aylık linklerden ziyade 6 ay ve üzeri linkler sizlere daha uzun vadede avantaj sağlamaktadırlar.

4-) Özgün içerik: Başka sayfalardan içerikleri copy / paste olarak sitenize alıyorsanız (trustrank) eğer bu size dezavantaj sağlar ve sitenize uzun vadede zarar verebilir hatta sandbox’a bile girebilirsiniz. Özgün içerik ise kesinlikle size + sağlayacaktır.

5-) Sitenizdeki link çıkışları: Sitenizden arkadaşınıza, eş dosta yada müşterilerinize link çıkışı yapıyorsunuz ama bunu çok iyi düşünmelisiniz. Eş dost yada arkadaşınızın sitesi spam site olabilir. Bu tür sitelere verdiğiniz link sizin açınızdan da kötü olarak etkilenir. Otorite kaybı yaşarsınız.

6-) SSL Sertifikası (Güvenlik): Belkide benim için en önemli olan şeylerden birisidir SSL sertifikası. Kişisel bloglar olsun, normal içerikli siteler olsun kesinlikle öneriyorum. Genellikle E-Ticaret sektöründe olan siteler için SSL gerekir. Sitenizde satış vb durum olmasada SSL sertifikası Google açısından çok önemlidir. Çünkü spam sitelerin sertifikaya ihtiyacı yoktur. Uzun vadede kalıcı iş düşünüyorsanız SSL Sertifikası almanızı öneririm.

7-) Domain nekadar süreli kayıt edildi: Websitenizin alan adının en az 5 yıl ödenmesi sizlere çok büyük avantaj sağlar. Çünkü spam içerikli siteler hiçbirzaman bukadar uzun vadede yatırım yapmazlar.

😎 Hosting: Sitenin barındığı hostingin çok kaliteli olması gerekmektedir. Sayfa hızlarının yüksek olması önemli faktördür. Özellikle 404 hatası çok veren siteleri arama motorları çok tutmaz ve trafik göndermezler.

9-) IP adresi: İşte buda site için olmazsa olmazlardan birisidir. Özellikle Dedicated IP olarakta geçen sitenize ait bir ip adresi olması sizlere avantaj sağlar. Ama sağlamayan sitelerde olduğu vardır. Ancak son zamanlarda çok tutulan ve C-Class ip siteniz için (özellikle seo için)  çok önemlidir. Şimdi sizlere ne avantajı olur bunun onuda şöyle özetleyebilirim. Hostingte yaklaşık 50 – 100 site aynı ipde bulunuyor ve sitelerden birisi spam ise google cezai işlem uygulasa sizde etkilenme durumunuz çok yüksek. Onun için kendinize ait bir ip adresiniz olursa eğer daha güvende olursunuz.

10-) Webmaster Tools Kaydı: Buda önemli bir etkendir ve sitenizi webmaster araçlarına kaydettiğinizde sitenize ilgi gösterildiği göz önüne alınır. Webmaster tools’daki SEO araçlarıda site sahipleri için çok faydalı olmaktadır.

Trustrank Nedir ? Trust rank Nasıl Yükseltilir ?

Evet Trustrank Nedir ?  Trust rank Nasıl Yükseltilir ? sizlere kısaca özetlemeye çalıştım daha detaylıda yazılabilir ama kısa öz olması tercihimdir. Trustrank ve Pagerank sistemleri sürekli olarak değişime girmekteler. Trustrank’ı sorgulayabileceğiniz trustrank.gen.tr sitesi işinizi görebilmektedir. Unutmayın yazıklarımı gerçekten dikkatli şekilde okur ve uygularsanız kesinlikle siteniz çok çok iyi yerlere gelecektir. Özgün içerik herzaman vazgeçilmezimdir. Her nekadar algoritmalar değişsede özgün içerikten şaşmayın diyorum ve noktayı koyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

8 − four =