Tarihi değiştiren 10 oyun!

By LovelessGent
In Makale
Oca 5th, 2014
0 Comments
2542 Views

Tarihi değiştiren 10 video oyunu!

Bugün oynadığımız birçok oyunu, seneler önce ortaya çıkan bu efsane oyunlara borçluyuz…

Video oyunlarının varlıkları sadece yaklaşık 50 yıl geçmişe dayanıyor. Bu yarım yüzyıl içinde sayısız oynamaya değer oyun yayınlanmış bulunuyor. Bu oyunların sadece parmakla sayılacak bir bölümü ise başyapıt değerini taşıyor.

Bu yazımızda oyun sektörünün çok şey borçlu olduğu, bugünkü oyunları kökten etkileyen, değiştiren ve hatta varlığının nedeni olan 10 oyunu seçtik istedik.
Spacewar! (1962)
Tarihi değiştiren 10 oyun!
Spacewar, ilk video oyunu olmasa da herhangi bir fiziksel oyunu temel almıyordu. İlk olarak PDP-1 sistemi için geliştirilen oyunda iki oyuncu uzay araçlarını kontrol ediyor ve düşmanları alt etmeye çalışıyorsunuz. Oyunu önemli yapan ise oynanışından ziyade ilk “gerçek” video oyunu olması.
Pong (1972)

Piyasaya sürülen ilk arcade oyunlardan bir tanesi olan Pong, aynı zamanda oyun tarihinin ticari başarı kazanan ilk yapımıydı. Sadece bir kabinde test edilen oyun, bunun ardından binlerce satış yaptı.

Space Invaders (1978)

Space Invaders, oynanışı, müzikleri, ses efektleri, sadece birkaç piksele sığan ama iyi tasarlanmış uzaylı karakterleriyle tam anlamıyla sembolik bir oyundu. Space Invaders, oyunların binlerce kişinin hobisi olmaktan kurtulup milyonlarca kullanıcıya ulaşmasında önemli rol oynamıştı.
Tetris (1984)

Dünya çapında hala oynanan bir oyun olan Tetris, hem herkesin oynayabileceği kadar kolay, hem de en iyi oyuncuları zorlayacak kadar zordu. Tetris’in güncel sürümleri, hayran toplamaya devam ediyor.

Şimdiye kadar çıkan en iyi oyunların başında gelen Tetris’in önemli, el cihazlarında oyun oynamayı popüler hale getirmesinde yatıyor.
Super Mario Bros. (1985)

Mario Bros’un devamı olsa da oyunun karakterleri, seviye tasarımı ve oynanış mekanikleri Super Mario Bros’tan günümüzdeki platform oyunlarına kadar ulaşmayı başardı. Dev satış rakamlarına ulaşan yapım, Wii Sports elinden tacını alana dek 30 yıl en çok satan oyun ünvanını korumuştu.

Doom (1993)

Doom ilk First-Person-Shooter oyunu olmasa da bu türün en etkileyici oyunuydu. Dahası çoğuna göre Doom, atmosferi, ortamı ve oyun mekanikleriyle modern FPS’lerin temelini oluşturuyor. Tüm zamanların en ünlü oyunlarından Doom’un oyun dünyasını kökten, sonsuza dek değiştirdiği şüphesiz bir gerçek ve o olmasaydı Call of Duty gibi FPS’lerle tanışmayacaktık.
Final Fantasy VII (1997)

Final Fantasy VII, Japon RPG serisinin 3D grafikler sunan, aynı zamanda Avrupa’da yayınlanan ilk üyesiydi. Bugün hala tamamen oynanabilir olan Final Fantasy VII, güçlü hikayesi ve bağımlılık yapan oynanışıyla grafiklerinin eskiliğini size unutturabilir.
World Of Warcraft (2004)

Warcraft evreninin dördüncü oyunu olan World of Warcraft, ilk MMORPG oyunuydu. Milyonlarca kişinin üye olarak aylarca oynadığı oyun, sayısız TV dizisinde görünecek kadar yaygınlaştı ve inanılmaz bir popülarite yakaladı.
Angry Birds (2009)

Bir mobil oyun olması sayesinde her yerde oynayabildiğiniz Angry Birds, fazlasıyla bağımlılık yapıcıydı.
Minecraft (2011)

Minecraft herkese göre bir oyun olmayabilir, ancak onu sevenler için kusursuz bir yapım. Hem çocuk, hem de yetişkin hayran kitlesine sahip oyun, hayatına bağımsız olarak başlamıştı. Minecraft, oyunculara gezme, istediklerini yapma, farklı koşullarda hayatta kalmaya çalışma gibi olanakları, yani özgürlüğü sunuyordu. Bu özelliğiyle video oyunlarındaki kuralları yıkan Minecraft, bizce son zamanların en önemli yapımları arasında.

Tabi ki tüm oyun tarihini 10 oyunla anlatmak mümkün değil. Eğer listemizde olmasını gerektiğini düşündüğünüz başka oyunlar varsa, fikirlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

1 × one =