Silinen dosyaları kurtarma programı: Recuva

By LovelessGent
Ağu 10th, 2012
0 Comments
1258 Views

Silinen dosyaları kurtarma programı Recuva’yı ücretsiz indirebilirsiniz.. Mutlaka başınıza gelmiştir dosyalarınızı yanlışlıkla silersiniz, format atarken yedek almayı unutursunuz ya da bir şekilde dosya kaybı yaşanır. Bu gibi durumlarda kayıp veriyi kurtarmaya yarayabilecek birçok program var. Bunların bir kısmı sadece vakit kaybına yol açar, bir kısmı da saatlerce tarama yapar, kayıp dosyaları bulur ve kurtarmak istediğinizde de lisans ister. Bunların hepsini bir kenara bırakalım ve ücretsiz olan programımız yı deneyelim. CCleaner programının yapımcısı Piriform tarafından ücretsiz sunulan programı Recuva çok küçük ve çok hızlı çalışan gerçekten işe yarayan bir program. Neyse lafı uzatmadan programı inceleyelim.

Silinen dosyaları kurtarma programı: Recuva

Programı kullanmaya başlamadan önce dikkat etmemiz gereken bazı ÖNEMLİ noktalar var:

  1. Programı kesinlikle tarama yapacağımız harddisk sürücüsüne kurmuyoruz. Örneğin; arama yapacağımız yer C: ise programı D: sürücüsüne kurmamız gerekiyor.
  2. Kesinlikle program çalışırken bilgisayarı kullanmayalım, hatta bilgisayarda işlem yapan gereksiz tüm programları kapatalım. (Görev yöneticisinden sistem haricindeki tüm programları kapatalım)
  3. Program taramayı tamamladığında bulunan dosyaları kesinlikle arama yapılan sürücüye kaydetmiyoruz. 1. maddede olduğu gibi C: sürücüsünde tarama yaptıysak D: sürücüsüne kaydedeceğiz.

Bunları göz önünde bulundurursak program daha faydalı olacaktır.

Silinen Dosyaları Kurtarma Programı Recuva indir

Önce programımızı indirelim: http://www.piriform.com/recuva/download

Kurulumda ilk aşamada Türkçe’yi seçebiliyoruz, bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Kurulumda İleri tuşuna tıklıyoruz ve Kullanıcı Sözleşmesi ekrana gelecek. Kabul Ediyorum dedikten sonra ekrana gelen sıradaki adımda sağ alt köşede Gelişmiş seçeneğine tıklıyoruz. Yine İleri tuşuna tıklyoruz ve sıradaki ekranda Hedef Dizin yazan yerden programın kurulacağı sürücüyü belirtelim. (Yukarıda 1. Maddede belirtilen konu) Ben “D:\Program Files\”dizinine kurdum.

Silinen dosyaları kurtarma!

Kısa bir kurulum işleminin ardından programı başlattığımızda bize yardımcı olacak bir Recuva Sihirbazı adında bir pencere açılacak. Burada karşımıza gelen ekranda dosya türlerine göre bir liste hazırlanmış

  • Resimler
  • Müzikler
  • Belgeler
  • Görüntü
  • Sıkıştırılmış dosyalar
  • E-Postalar
  • Diğer (yani tüm dosyalar)

Dosya türünü seçtikten sonra sıradaki ekranda aramanın nerede yapılacağını soruyor. Bu artık sizin tercihinize kalmış.

Bir sonraki ekranda da aramayı başlatacağız, burada dikkat edilmesi gereken Başlat tuşunun üstünde Derinlemesine Taramayı Aç seçeneğini işaretleyelim.

Artık tarama başladı, güncel bir bilgisayarınız varsa tarama 10 dakika ile 30 dakika arası bir sürede bitecektir. Ayrıca tarama sürecinde iptal etmek zorunda kalırsanız program kapanmıyor, iptal ettiğiniz zamana kadar bulduklarını ekrana getiriyor.

dosya kurtarma,harddisk kurtarma,recovery,recuva,veri kurtarma

Tarama sonuçlandığında sağ üst köşeden programı Gelişmiş moda geçirebiliriz, ya da listeye sağ tıklayıp Görünüm Şekli -> Liste seçeneğine tıkladığımızda bulunan tüm dosyalar listelenecek. Bu listede önemli bir detay var. Kurtarılabilir durumdaki dosyaların başında yeşil işaret var, zarar görenlerde de kırmızı. Kurtarılabilecek olanların tümünü kaydetmek istiyorsak sağ tıklayıp Parlak olanları kurtar seçeneğiyle kaydetmek istediğiniz dizini gösterebilirsiniz ya da CTRL+A ile ya da sol üst köşede bulunan kutuya işaret koyarak tümünü işaretledikten sonra sağ tıklayarak Seçili olanları kurtar seçeneğiyle kaydedebilirsiniz.

Bir de sağ üst köşede arama alanı var. Eğer tüm dosyalar için tarama yaptıktan sonra dosyaları gruplara ayırarak görüntülemek ve kaydetmek isterseniz. İstediğiniz dosya formatının başına “*.” koyarak arama yapabilirsiniz. (Tırnak işaretleri olmadan)

Örnek arama biçimi: “*.jpg” şeklinde…

Silinen dosyaları kurtarma programı indirin..

Recuva hızlı demiştik, benim denemelerime göre yaklaşık bin adet fotoğrafı 10 saniye gibi kısa sürede kurtarabiliyor. Bütün yazı fotoğraf çekerek geçirdiniz,yüzlerce film ve müzik indirdiniz ancak yanlışlıkla bunlardan birini kalıcı olarak sildiniz veya geri dönüşüm kutusunumu boşalttınız,artık üzülmeyin çünkü Recuva %90 a yakın başarı yüzdesiyle dosyalarınızı kurtaracaktır.Hemen aşağıdaki linkten programımızı indirip kuruyorsunuz ve Recuva silinmiş dosylarınızı sizin için tek tek buluyor. Silinen dosyaları kurtarma programı ile içlerinden kurtarılacak olanları seçip kurtarı seçiyorsunuz.Ancak bu yöntem sizin başkaları görmesin diye sildiğiniz dosyaları ortaya çıkarabilir.Onların Üzerine başka dosyalar yazarak bu sorunu da halledebilirsiniz.Askeri standartlarına üstüne yazma işlemi 4-5 kez tekrarlanır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

eight − 2 =