SEO öğrenenler dikkat (SEO kontrol listesi)

By LovelessGent
May 17th, 2012
2 Comments
4906 Views

Seo deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki bir şeyi öğrenebilmenin en iyi yolu, öğrenmek istediğim şey üzerinde doğrudan çalışma yapmaktır. Geçen zaman içerisinde ki bu yaklaşık 9 yıl gibi bir süre,  arama motoru optimizasyonunun ne olduğunu anlamak için sayısız blog okudum, sayısız kişi ile fikir alışverişinde bulundum. Kurduğum tüm iletişimler sonucunda yazının devamında bulacağınız SEO kontrol listesini oluşturdum. Eğer daha önce SEO konusunda herhangi bir deneyiminiz olmadıysa, aşağıdaki adımları takip ederek SEO’nun temellerini öğrenebilir, siteniz üzerinde temel arama motoru optimizasyonu çalışmalarını yapabilirsiniz. İşte başlıyoruz:

Seo öğrenenler dikkat (Seo kontrol listesi / Checklist)

Basit bir web sitesinin nasıl oluşturulacağını öğrenin

Seo tekniklerinin derinliklerine inmeden önce, web geliştiriminin temellerini öğrenmiş olmak önemlidir. Aşağıdaki görevleri yerine getirdiğinizde bir web sitesi oluşturmak için gerekli temel bilgileri öğrenmiş olacak ve bu sayede başarılı bir Seo olabilmek için gerekli ilk adımı atmış olacaksınız.Seo öğrenenler dikkat (seo kontrol listesi)

 • Herhangi bir WYSIWYG editörü kullanmadan basit bir web sitesi kodlamayı öğrenin. “Kodlama” kelimesini duyunca korkmanıza gerek yok, HTML kodu yazmak düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Eğer iki ekmek arasına birşeyler koyarak bir sandöviç hazırlayabiliyorsanız, HTML kodu yazabilirsiniz. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa buradaki mükemmel rehberi (İngilizce) inceleyebilirsiniz. Unutmayın, işin bu aşamasında SEO tekniklerinden endişelenmenize gerek yok. İlk önce, bir web sitesinin nasıl oluşturulabileceğini öğrenmeniz gerekiyor.
 • Aşağıdakileri içeren bir web sitesi kodlayın:
  • Tablo kullanmayın ve tüm stilleme elementlerini CSS ile kodlayın.
  • Kendiniz hakkında 3 paragraflık bir yazı içeren bir ana sayfa.
  • Ana sayfa, iletişim sayfası ve ürünlerinizi/hizmetlerinizi içeren sayfalar hazırlayın.
 • Anahtar kelimelerinizi seçin – üzerinde herhangi bir rekabetin olmadığı anahtar kelimeler seçin. Bu aşama çok önemlidir zira yapacağınız tüm SEO çalışmalarının merkezinde bu anahtar kelimeler yer alacaktır. Ben ilk aşamada kendi adınızı kullanmanızı öneririm. Google‘a gidin ve kendi adınızı arayın Eğer düşük kaliteye sahip az miktarda web sitesi görünüyorsa, kendi adınızı anahtar kelime olarak kullanın. Eğer adınız üzerinde rekabet varsa, adınızın farklı varyasyonlarını kullanmayı deneyin.
 • Bir alan adı kaydedin ve bir sunucu kiralayın. Bu kulağa geldiği kadar zor bir adım değildir. Gerek Türkiye’de, gerekse de dünya’nın pek çok ülkesinde bu alanda faliyet gösteren sayısız firma bulunmaktadır. Biraz araştırma yapın ve ardından alan adınızı satın alın. Alan adınızda, yukarıdaki adımda belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanmaya çalışın. Eğer hedeflediğiniz anahtar kelimeleri alan adı olarak alamıyorsaınz, farklı anahtar kelimeler belirleyin. (SEO alanında daha önce bir deneyim sahibi olmadığınız için, işin bu aşamasında hedeflediğiniz anahtar kelimelerin alan adında yer alıyor olması önemlidir. Her ne kadar gerçek dünyada bu her zaman erişilebilecek bir durum olmasa da, işin başında anahtar kelimenizin alan adında yer almasını sağlamak, ileriki aşamalarda SEO’yu önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.)
 • Web sitenizin dosyalarını yeni sunucu hesabınıza yükleyin. Bunu yapabilmenin en kolay yolu, FTP kullanarak dosyalarınızı yüklemek. Bu konuda yardıma ihtiyacınız var ise sunucu şirketinizden yardım isteyebilirsiniz.
 • Google Analytics üzerinde bir hesap açın ve web sitenizi doğrulayın. Bu ücretsiz araç ile web sitenizdeki ziyaretçileri takip edebilirsiniz. Google Analytics’in sitenize nasıl kurulabileceği ile ilgili gerekli bilgi, Analytics sitesinde mevcut.
 • Bir hafta kadar bekleyin ve ardından anahtar kelimelerinizi en büyük dört arama motoru üzerinde arayın. Ben genellikle kısayol olarak SEOmoz’un sunduğu Rank Checker aracını kullanıyor. Eğer web siteniz arama motoru sonuç sayfalarında görüntülenmiyorsa paniğe kapılmayın. SEO bu yüzden vardır. Eğer web siteniz hedeflediğiniz anahtar kelimeler için yapılan aramaların sonuç sayfalarında beliriyorsa (ilk sayfada olmasa bile), hangi arama motorunda (GoogleYahoo!Bing, Yandex vs.) hangi sayfada yer aldığını bir yere not edin.
 • Arama motorlarının sitenizi bulabilmeleri ve Google Analytics’in yeterli miktarda veri toplayabilmesi için iki hafta kadar bekleyin.

SEO öğrenenler dikkat (SEO kontrol listesi)

SEO hakkında bilgi alın ve sitenize uygulayın

Şimdi işin eğlenceli kısmına geldi sıra. Temel SEO tekniklerini öğrenin ve öğrendiklerinizi sitenize uygulayın. Bu sayede SEO’nun sitenize nasıl yardımcı olacağını öğrenmiş olacaksınız.

 • SEOmoz üzerindeki Yeni Başlayanlar için SEO (İngilizce) okuyun. Bu yazı, özellikle SEO’ya yeni başlayanlar için önemli bilgiler içermektedir.
 • Yine SEOmoz üzerindeki Google Arama Motoru Sıralama Faktörleri (İngilizce) yazısını okuyun. Bu faktörleri bildiklerinizi yeniden gözden geçirmenize olanak sağlayacak ve olaylara farklı bir açıdan bakabilmenizi sağlayacaktır. Bu faktörler, SEO endüstrisinin en başarılı kişilerinin deneyimlerine dayanılarak oluşturulduğundan hepinizin bu yazıdan kendisine bir pay çıkarabileceğini düşünüyorum.
 • Google Webmaster Araçları‘na kayıt olun ve sitedeki her şeyi okuyun. Bu dev kaynak Google’ın sitenizdeki içeriği taramak için sitenize gönderdiği ve Googlebot adı verilen robotların sitenizi ne şekilde algıladığını anlamanızı sağlayacak ve sitenizdeki olası SEO problemlerine dikkat çekecektir. Bu araca kendinizi alıştırdığınızdan emin olun. Her ne kadar bu sitedeki bilgiler Google tarafından verilmiş olsa bile tüm arama motorları için geçerlidir.
 • Web sitenizde SEOmoz araçlarını uygulayın. Özellikle Team Target Tool ve Page Strength Tool araçlarını öneriyorum. Bu araçlar, sitenizde iyileştirebileceğiniz noktalara dikkat çekecektir.
 • Sitenize robots.txt dosyasını ve bir site haritası ekleyin. Her ne kadar bunlar küçük boyutlu siteler için çok gerekli olmasa da, bu dosyaların nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını işin başında anlamak, ileride size çok şey kazandıracaktır.
 • Bildiklerinizi uygulayın. Başlık etiketlerinizi, URLleri, Anchor metinlerini, HTML yapısını (H1, H2) ve anahtar kelime kullanımınızı optimize edin. Bu elementler, site içi arama motoru optimizasyonunun temelleridir.
 • Link inşası (link building). Web sitenize tüm sosyal medya / sosyal ağ siteleri üzerinden bir link verin. Linkbaiting adı verilen yöntemi kullanarak şansınızı bir deneyin ancak herhangi bir rekabet ortamında yer almayan siteler için bu pek gerekli değildir.
 • Sitenizi Linkscape ve Yahoo! Site Explorer araçları üzerinden takip edin. Linkscape ve Yahoo!’nun sitenize verilen linkleri bulmaları için bir ay kadar bekleyin ve ardından hangi linklerin hesaplamaya dahil edildiğini kontrol edin. Yahoo! üzerinde, “inlinks except from this domain to entire site” (bu site haricindeki siteler tarafından siteye verilen linkler” seçeneğinin seçildiğinden emin olun. Sadece Linkscape üzerinde linkler önemine göre sıralanmaktadır.
 • Google Analytics’i kontrol edin. Bu zamana kadar, kullandığınız analiz aracından daha çok ilgi çekici veri toplamış olmalısınız. Bu verileri kullanarak analiz araçlarının temellerini öğrenin ve link building işlemleriniz sırada buradan öğrendiklerinizi kullanın.
 • Çalışma tablonuzu güncelleyin. Anahtar kelimeleriniz için en büyük üç arama motoru üzerinde yeniden bir sıralama kontrolü yapın ve sitenizin hangi sıralamada olduğunu not edin. Bu sonuçları daha önce hazırladığınız çalışma tablosunda güncelleyin. Verilerinizi takip etmek, hangi tekniklerin işe yaradığını ve hangi tekniklerin sizin zamanınızı gereksiz yere harcamanıza neden olduğunu öğrenin.

Kendi SEO teorilerinizi deneyin ve sonuçları kaydedin – Bu aslında hiçbir zaman tamamlayamayacağınız bir görev. SEO hakkındaki bilgilerin %90′ı İnternet üzerinde ücretsiz olarak yer alıyor, tabi eğer bulabilirseniz. Kendi teorilerinizi test etmek ve iyi sonuçlar almak, geriye kalan %10′luk kesimi keşfetmenize ve diğerlerinden daha ön planda yer almanızı sağlayacaktır.

Yukarıdaki adımları uygularsanız, başarılı bir SEO olmak konusunda en önemli adımı atmış olacağınıza gönülden inanıyorum. Bu yazının yazıcı çıktısını almanızı ve bilgisayarınızın yakınlarında bir yere yapıştırmanızı öneririm. Bu sayede yukarıdaki görevleri bir bir tamamlayabilir ve yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Tüm yeni SEOlara başarılar dilerim. Eğer siz de SEO’ya yeni başlayan kişilere önerebileceklerinizi paylaşmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki yorum alanını kullanın.

2 Responses to “SEO öğrenenler dikkat (SEO kontrol listesi)”

 1. Burak İşci dedi ki:

  Özellikle SEO işleriyle yeni ilgilenmeye başlayanlara yol gösterici bir makale olmuş…

 2. […] olduğu vardır. Ancak son zamanlarda çok tutulan ve C-Class ip siteniz için (özellikle seo için)  çok önemlidir. Şimdi sizlere ne avantajı olur bunun onuda şöyle özetleyebilirim. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

thirteen − 5 =