Modem kurulumu (Resimli Anlatım)

By LovelessGent
Mar 4th, 2012
2 Comments
12423 Views

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere kablolu ve kablosuz modem kurulumu nasıl yapılır anlatacağım. İnterneti yeni bağlatan herkes “modem kurulumu” derdinden muzdarip olmuştur değil mi?  Eğer elinizde bir kaynak yani videolu veya resimli anlatım yoksa modem kurmak sizin için işkence olabilir. Hele birde “modem kurulumu” konusunda hiçbir fikri olmayan arkadaşlar bir elinde kablo bir elinde modem karşısında bilgisayar şaşkın şakın baktıklarını görür gibiyim. Çünkü bende ilk internet ile tanıştığımda bu modem kurulumu olayı başıma gelmişti. Deneme yanılma ile internet bağlantımı yapmayı başarmıştım. Şimdide siz değerli arkadaşların modem kurulumu konusunda sıkıntı yaşamaması için bu konuyu en ince ayrıntılarına kadar kare kare anlatmaya karar verdim..

Modem kurulumuna geçmeden önce bilmeniz gerekenler;

 

Unutmayın tüm marka modemler için burada anlatılan modem kurulumu ayarları aynıdır. Sadece dikkat etmeniz gereken modeminizi aldığınızda size verilen modem kullanma klavuzunda modeminiz için admin kullanıcı adı ve giriş şifresi yazmaktadır.. Ayrıca ttnet tarafından verilen modemler için kullanıcı adı ve şifreniz (aksi belirtilmediği sürece) kullanıcı adı: admin şifre: ttnet ve bağlantı adresiniz 192.168.2.1 veya 192.168.1.1 dir!

Modem kurulumu (Resimli Anlatım)

** Bu Modem Kurulumu Makalesi Aşağıda ki Marka ve Model Modemler İçindir:

airties
zyxel
wireless
kablosuz
huawei
pikatel
airties 206
airties rt 206
airmax
adsl modem kurulumu
airmax 101
rt 205
billion
minton
tp link td 8817
tp link 8817
tp link 8840t
exper
airties rt 205
netmaster
resimli
resimli
robotics
pikatel airmax 101
zte
ınca
us robotics
uydunet
combomax
exper kablosuz
mercury
getnet
e-con
gezz
resimli anlatım
linksys
zyxel 660
pirelli
nasıl yapılır
zyxel 600
zoom
aztech
zyxel prestige 600
airties rt 204
quake
datron
zyxel indir
zoom x5
bec
huawei kablosuz
inca im 204
edimax
d link
zyxel kablosuz
zyxel kablosuz
kablo
airties wireless
pikatel combomax
everest
philips
3g modem kurulumu
speedtouch
airties rt 211
tp link resimli
3com
adsl kablosuz
kablosuz nasıl yapılır
airties resimli anlatım
exper ewm-01
airties rt 104
zyxel p600
zyxel p-600
avea jet
cnet
tenda
belkın
kablolu
airties resimli
cisco
flynet
airties indir
tp lınk
loopcomm
fax
tp-link w8101g
usb
smartnet
modem kurulumu
airties rt 102
tp-link td-w8901g
origo
zyxel resimli
inca 204
airties rt 103
biri
zoom x6
aırmax-101 kablosuz
keysmart
koblosuz modem kurulumu
everest sg-1500
inca kablosuz
Splitter bağlantı şemeası - Modem kurulumu yapma

Modem kurulumu (1 – Modem Kablo Bağlantıları)

Size verilen modem kutusunu açtığınızda içerisinden, birer adet olmak üzere Modem, RJ-45 ağ kablosu, Splitter, 1 kısa ve 1 uzun telefon bağlantı kablosu, kullanım klavuzu ve modem kurulumu cd’si çıkacaktır. Üstte ki resimde gördüğünüz gibi bağlantı şemasını aşağıda ki sıra ile yapınız..

1 – Evinize dışarıdan gelen telefon hattını (Yalın internet hattı da olabilir) splitter’ın LİNE girişine kısa telefon kablosu ile bağlayınız..

2 – Modem kurulumu bittikten ve internetinizi kullanmaya başladıktan sonra telefon da kullanacaksanız eğer; sabit telefonunuzun bağlantı kablosunu splitter’ın PHONE çıkışına takınız (Yalın internet kullananlar için bu kısıma herhangi bir bağlantı yapmayınız).

3 – Kutunuzdan çıkan uzun telefon kablosunun bir ucunu splitter’ın ADSL çıkışına, diğer ucunu modeminizin Adsl girişine takınız.

4 – Kutunuzdan çıkan uzun ve kalın renkli kablonun (RJ-45 Ağ kablosu) bir ucunu modeminizde bulunan LAN girişine takın ve diğer ucunu da bilgisayarınızda ki Ağ Bağlantısı girişine takınız.

5 – Modeminizin elektrik bağlantısını da yapınız ve çalıştırınız.

Bu işlem basamaklarını tamamladıktan sonra bilgisayar kasanızın arkasında ki ağ bağlantısı (4 nolu bağlantı) kablosu ucunda yeşil yada sarı renkte bir ışık yanacaktır, bu ışık modem bağlantınızı hatasız yaptığınızı ve modem kurulumu işlemine hazır olduğu anlamına gelir.

 

Modem kurulumu (2 – Kablolu Modem Ayarları)

modem ayarları için ip adresi

Öncelikle internet explorer, firefox veya chrome v.s hangi web tarayıcısını kullanıyorsanız artık modem kurulumunu yapmak için bir web sayfası açın.. Adres satırına Hangi marka modem kurulumu yapacaksak ona göre  (kullanım klavuzunda ayrıca ip adresi yazar) ip adresini yazın ve Enter tuşuna basın.. Sağda ki resimde gözüken ekran karşınıza gelecektir..

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda ise; modem kurulumu için bir önceki paragrafta belirttiğimiz gibi ttnet tarafından verilen bir modeminiz varsa Kullanıcı adı kısmına admin ve Şifre kısmına ttnet ve Giriş Yap butonuna tıklayın..  Karşınıza aşağıda ki ekran gelecektir..

Modem Ana Sayfası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekran “modem kurulumu” için en önemli aşama size ttnet (veya hangi servis sağlayıcıyı kullanıyorsanız) tarafından size verilen sözleşmede yazan internet kullanıcı adı ve şifrenizi girip uygula butonuna tıklayınız..

Dikkat: Burada bahsi geçen kullanıcı ismi ve şifre modem şifreniz ile tamamen alakasız olup kullanıcı ismi  “kullanıcıadını[email protected]” ve şifreniz de en az 6 haneden oluşan bir şifredir..

İnternet kullanıcı adı ve şifresi girişi - modem ayarları

 

 

 

Bilgilerimizi girip uygula butonuna tıkladığımızda “Modem Kurulumu” işlemi 15 saniye kadar beklememizi istiyor modemimiz bizden ve akabinde tekrar modem giriş ekranı geliyor.. Yine modem şifremizi giriyor ve modem ana sayfamızı açıyoruz.. Daha sonrada “modem kurulumu”nu test etmek için sayfada gördüğünüz İnternet Bağlantı Testi butonuna tıklıyoruz ve bağlantımızı test ediyoruz.

 

 

 

İnternet Bağlantı Testi

 

 

 

 

İnternet ve DSL Senkronizasyon ibareleri yeşil renkli yani aktif ise artık internetimiz hazır demektir ve modem kurulumu başarı ile yapılmış demektir. Rahatlıkla internete girebilir facebook yada twitter da özgürce fink atabilir veya oyun oynayıp film, dizi izleyebilirsiniz 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modem kurulumu (3 – Kablosuz Modem Ayarları / Wireless / WiFi)

Üstte ki kolay modem kurulumu ekranında gördüğünüz 2. Kablosuz Ayarları – Aktif kutucuğunu işaretliyoruz. Ve aşağıdaki gibi kablosuz modem kurulumu ayarlarımızı giriyoruz.. Bilgileri kendinize göre dolduruyoruz..

kablosuz modem kurulumu resimli anlatım

 

Kendinize bir Kablosuz Ağ Adı belirleyin, Güvenlik Seviyesini  WPA2 yada PSK seçeneklerinden WPA2-PSK (her ikiside) seçeneğini seçin ve Kendinize özel karakterleri de kullanarak (tahmini imkansız olsun diye) bir kablosuz ağ şifresi belirleyin ve alttaki Uygula butonuna tıklayın. Modeminiz 15 saniye içinde ayarları kaydedip kendini yeniden başlatacak ve kablosuz modem kurulumu burada tamamlanacak ve bu işlemden sonra kablosuz ağınız da aktif hale gelecektir.

 

Modem kurulumu biterken:

Bu aşamadan sonra mobil aygıtlarınız (cep telefonu, Ipad, iphone, Blackberry v.s) yada Dizüstü (Masaüstü için Wifi kablosuz özel donanımı gerekmektedir) bilgisayarınız ile belirlediğiniz kullanıcı adını (otomatik ağ bulma bilgisayarınızda aktif ise modeminizi bilgisayarınız yada mobil aygıtınız otomatik olarak bulacaktır) seçerek sizden istenen şifreye de belirlediğiniz özel karakterli  şifrenizi girip bağlan butonuna tıklayın. Yaklaşık 15 saniye içinde bağlantınız sağlanacak ve internetinizi kullanabileceksiniz.

 

 

Modem kurulumu işlemimiz burada son bulurken son not olarak bu noktadan sonra ki tüm ayarlar standart kullanıcıyı aşan, daha çok geliştirici ve web yönetici (profesyonel kullanıcılar) arkadaşlar için olduğunu düşünüyorum bu yüzden bu konuları farklı başlıklar ile farklı makaleler içerisinde anlatmaya çalışacağız.. Modem kurulumu konusunda yardıma ihtiyacı olan yada takıldığı kısım olan arkadaşlar yorum bırakmaları halinde derhal cevap (yardım) verilecektir..

2 Responses to “Modem kurulumu (Resimli Anlatım)”

 1. kazim dedi ki:

  Arkadaşlar bana yardımcı olursanız sevinirim.ben ttnet kablosuz modem aldım ,kurdum.yalnız iki leptobum var biriyle giriyorum öbürü ile giremiyorum,baglanmaya çalışıyor ama birturlu baglanamiyor lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • LovelessGent dedi ki:

   Sizin modem de bir sorun yok eğer birinden sorunsuz (kablosuz) bağlanabiliyorsanız. Ancak sorunun tam olarak nerede olduğunu anlamak için, bağlanmayan laptopu kablolu bağlantı ile modeme bağlayın eğer internete girebilirseniz muhtemelen bu laptopun kablosuz alıcı (wireless) sürücüsünde hata var sürücüyü güncelleyin. Yada ağı hiç görmüyorsa wireless ya kapalı yada bozuk.. Eğer kablolu bağlantı ile de nete giremezseniz o laptopa bi format atın. Format ve ağ ayarları konusunda yardıma ihtiyacınız olursa “Windows 7 format atma” makalesini inceleyin..

   Denediğiniz yöntemleri ve sonuçlarını da ayrıca bizimle paylaşırsanız başka arkadaşlarında işine yarayabilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

one × 4 =