Mısır Askeri Darbe Gerçekleşti

By LovelessGent
In Haber
Tem 4th, 2013
0 Comments
717 Views

Mısır’da şok! Askeri darbe gerçekleşti.. Mısır Ordusu yönetime el koyduğunu açıkladı… Mursi’nin danışmanı: Askeri darbe gerçekleşiyor. Hiçbir askeri darbe kan dökülmeden gerçekleşmez. Mursi yanlılarının dağılması için [Mısır Askeri Darbe] güç kullanılabilir.

Mursi’nin danışmanı Essal al-Hadded’in Facebook sayfasına yazdığı açıklama “Bu satırları yazarken, bunların yazdığım son satırlar olabileceğinin farkındayım” cümlesiyle başlıyor. Hadded açıklamasında “Mısır ve tarihi hususlar adına tüm bu olanların adını koyalım: askeri darbe” dedi.

Mısır Askeri Darbe Gerçekleşti

Flash Haber Mısır askeri darbe gerçekleşti

MISIR CUMHURBAŞKANLIĞI: Mursi darbeyi kabul etmiyor. Halkı karşı durmaya çağırıyor

Mısır askeri darbe için ordu açıklama yaptı:

‘Mısır ordusu uzlaşmayı başarmak için çalıştı. Mısır askeri güçleri [Mısır Askeri Darbe] sıklıkla stratejik bir yardım sundu. Karşılaştığımız büyük zorluklar ve tehditlerin üstesinden gelebilmek için çağrılarda bulundu. Askeri kuvvetler bölünmenin gerginliğin, çatışmanın olmamasını istiyor. Mevcut krizden çıkmak için bütün çağrıları yaptık [Mısır Askeri Darbe]  [Mısır Askeri Darbe]. Askeri tarafların göstermiş olduğu taleplerle görüşlerimizi bildirdik. Yaptığımız uzlaşma çağrıları reddedildi. Amacımız ulusal bir uzlaşmadır.

Mursi‘nin açıklaması yeterli olmayınca asker sorumluluğu üstlendi. Anayasa askıya alınd. Anayasa Mahkemesi Başkanı, seçim yapılana kadar Cumhurbaşkanlığı görevini [Mısır Askeri Darbe] yürütecek. Yeni başkan seçilene kadar teknokrat hükümet oluşturulacak.’

EL AHRAM: ORDU MURSİ’YE SAAT 20.00’DEN İTİBAREN CUMHURBAŞKANI OLMADIĞINI BİLDİRDİ

Anayasa Mahkemesi Başbakan Kandil’in bir yıllık cezasını onadı, görevden aldı.

*Mursi’ye yakın güvenilir kaynaklar, Mursi’nin görevinin başında olduğunu ve kendisine bağlı Cumhuriyet Muhafızları Karargahında bulunduğunu belirtiyorlar.

BBC Arapça: Askeri kaynaklar, ordunun bir saat içinde açıklama yapacağını söylüyor.

Reuters: Mısır ordusu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin bulunduğu yerin etrafına tel örgü gerip, barikatlar kuruyor.

El Cezire: Cumhurbaşkanı Mursi’nin tüm yardımcıları Cumhurbaşkanlığı [Mısır Askeri Darbe] sarayını terk etti. Sarayda sadece Mursi kaldı.

*ABD Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarını Mısır’a gitmemeleri konusunda uyardı.

*CNN International canlı yayınında konuşan Hür Mısırlılar Partisi  [Mısır Askeri Darbe] temsilcisi Naguib Abadeer, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin meşruiyetini kaybettiğini belirterek, “Bu bir askeri darbe değil. Bu bir devrim” dedi.

Sözcü, Müslüman Kardeşler hareketi üyesi Mursi’nin, geçen yılki seçimlerde İslam dinini kullanarak oyları çaldığını iddia etti.

*Ordu: Mursi taraftarlarına saldırıldığı doğru değil [Mısır Askeri Darbe], güvenliği sağlıyoruz.

*Zırhlı araçlar ve askeri birlikler Mursi taraflarlarının etrafını kuşattı.

*Yüzlerce askerin başkanlık sarayı çevresinde yürüdüğü belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Taraflar birbirleriyle diyalog için adım atmalı

Askeri araçlar Mursi taraftarlarının bulunduğu meydana ilerliyor.

*Mursi’nin yardımcısı: Mursi’nin nerede olduğunu bilmiyoruz

Mısır ordusunun önümüzdeki saatlerde açıklama yapması [Mısır Askeri Darbe] bekleniyor.

ASKERLER BAŞKANLIK SARAYI ÖNÜNDE

Mısır Başkanlık Sarayı önünde çok sayıda askeri araç bekletiliyor.

OBAMA’DAN ÇAĞRI: Tarafları itidalli davranmaya davet ediyorum.

MURSİ’DEN ÇAĞRI: Askeri darbeye şiddet kullanmadan direnin

 

Mısır Askeri Darbe Gerçekleşiyor:

Mursi’nin danışmanı: Askeri darbe gerçekleşiyor. Hiçbir askeri darbe kan dökülmeden gerçekleşmez. Mursi yanlılarının dağılması için güç kullanılabilir.

Mursi’nin danışmanı Essal al-Hadded’in Facebook sayfasına yazdığı [Mısır Askeri Darbe] açıklama “Bu satırları yazarken, bunların yazdığım son satırlar olabileceğinin farkındayım” cümlesiyle başlıyor. Hadded açıklamasında “Mısır ve tarihi hususlar adına tüm bu olanların adını koyalım: mısır da askeri darbe” dedi.

SEYAHAT YASAĞI GETİRİLDİ
Mısır’daki El Misri al Yawn internet sitesinin bir güvenlik kaynağına dayandırdığı haberine göre, Mısır Ordusu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler’in üst düzey isimlerinden Muhammed Badi, Hayrat el Şatır, İsam el İryan ve Muhammed el Biltaci’ye  [Mısır Askeri Darbe]seyahat yasağı koydu.

Ayrıca, El Wast partisi lideri Ebu el İla Madi ve yardımcısı eski milletvekili [Mısır Askeri Darbe] Muhammed el Umdah’a da seyahat yasağı getirildi. Siteye bilgi veren kaynak, yasak listesinin ülke çapındaki çeşitli liman ve havalimanlarına da iletildiğini söyledi.

ASKERLER KONUŞLANDIRILIYOR:
Kahire’de Müslüman Kardeşler’in toplandığı Medinat Nasr semtinin sokaklarına askerler konuşlandırılıyor.

Mısır askeri darbe gerçekleşti

MURSİ EV HAPSİNDE Mİ?:BBC’ye konuşan Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, Mısır medyasında yer alan “Mursi’nin ev hapsine alındığı” iddialarının [Mısır Askeri Darbe] doğru olmadığını söyledi.

MURSİ’DEN SON DAKİKA MANEVRASI:

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, “Uzlaşı hükümeti önerdi”.

*Giza Valisi istifa etti. Mısır’da siyasi kriz devam ederken dün Mursi destekçilerinin göstericilerine ateş açılması olayı ile ilgili olarak Giza Valisi Ali Abdurrahman’ın istifa ettiği belirtildi. İstifa haberi Mısır devlet televizyonu tarafından duyuruldu

*Mısır Cumhurbaşkanlığı‘ndan yapılan açıklamada, bir koalisyon hükümetinin ülkedeki siyasi krizin çözümünün bir parçası olması gerektiği belirtildi. Açıklamada, geçen Aralık’ta kabul edilen anayasada değişiklik yapılması için ortaya konan siyasi girişimin bozulmasından da yine muhalefet partileri sorumlu tutuldu.

*MÜSLÜMAN KARDEŞLER SÖZCÜSÜ HADDAD : “Ordunun yeri kışlalardır, siyaset sahnesi değil” diye konuştu.

Mısır ordusuna yakın kaynaklar, orduya ait zırhlı araçların başkent Kahire’de devlet televizyonunun etrafında konuşlandığını  [Mısır Askeri Darbe] iddia etti. Ordu, düzeni yeniden tesis etmek için müdahale edeceğini açıkladı.

Kritik dakikalar yaklaşırken bir açıklamada Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin sözcüsünden geldi. Sözcü, “Tarih tarafından suçlanmaktansa Mursi’nin demokrasi uğrunda ölmesi daha iyi” dedi.

Mısır devlet televizyonu, İçişleri Bakanlığı’nın şiddetten uzak durulması için çağrıda bulunduğu belirtildi.

ORDU: HALKI CAN PAHASINA KORURUZ

Mısır’da ordunun ülkede uzlaşma sağlanması için verdiği sürenin dolmasına saatler kala Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi adına sert bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Ordu teröristler, radikaller ve budalalara karşı Mısır halkını canı pahasına korumaya hazır” denildi.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin “Meşruiyetimi korumak için canımı vermeye hazırım” açıklamasına ordu sert bir açıklamayla karşılık verdi.

Mısır Askeri Darbe Gerçekleşti

Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi adına yapılan ve “Son Saatler” ismini taşıyan açıklamada, ordunun teröristler, radikaller ve budalalara karşı Mısır halkını canı pahasına korumaya hazır olduğu belirtildi.

Mısır’da ordunun verdiği süre 17:00’de doluyor. Mısır Askeri Yüksek Konseyi sürenin dolmasına saatler kala olağanüstü toplandı.

Askeri kaynaklar, olağanüstü toplantıya ordunun üst düzey komutanlarının katıldığını belirtti.

‘MURSİ SONRASI KONUŞULUYOR’

Fransız haber ajansı AFP, üst düzey komutanların, Mursi sonrasını konuşmak için [Mısır Askeri Darbe] olağanüstü toplantı yaptığını ileri sürdü.

ORDU MUHALİF LİDER BARADEY’LE GÖRÜŞTÜ

Mısır’da muhalefet lideri Muhammed el Baradey’in de, bugün Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi ile görüştüğü iddia edildi. Baradey’in ordudan [Mısır Askeri Darbe], kanı durdurması talebinde bulunduğu belirtildi.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı [Mısır Askeri Darbe] gösterilerde 30 Haziran’dan bu yana 20’den fazla kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

fourteen + 4 =