Lys başvuruları (2012 LYS)

By LovelessGent
Nis 20th, 2012
0 Comments
950 Views

Lys başvuruları yapacak herkese merhaba.. 1 Nisan da şaka gibi yapılan YGS sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından şimdi tüm gözler Lys başvuruları na çevrilmiş durumda. Ancak bazıları için bu böyle olmadı tabi.. 2012 ygs de 50 bin kişinin sıfır çektiğini göz önüne alırsan demek ki baya arkadaşımız Lys başvuruları ile ilgilenmeyecek.. Tabi onlar da 2012 Lys için  üzülmemeliler çünkü bu hayatın sonu değil zaten bir sınav birileri kaybetmeli ki birileri de kazansın.. Belki de önümüzde ki yıl sınav da kalkar ve bu arkadaşlarımız üniversiteye sınavsız girer kim bilir. Ama bu sene sınavın baya bir zor olduğu herkesçe kabul edilen bir gerçek..

Lys başvuruları 2012 (ÖSYM / LYS başvuru)

2012 Lisans Yerleştirme Sınavları - 2012 LYS BaşvurularıHer zamanki gibi “Lys başvuruları”  (2012 LYS) da, Ygs sonuçları açıkladığı ve başvuruları aldığı gibi ÖSYM’ye yapılacak.. Ösym web sitesi ilk defa bu yıl çökmeden hizmet vermeyi başardı. Bildiğiniz gibi her yıl öss olsun kpss olsun sonuç açıklanacak site çökmüş, başvuru alınacak ösym sitesi yine çökmüş 🙂 site ulaşabilen ancak başında 2 saat debelenen di..

Her yıl devam eden gelenek yine bozulmadı ösym tarafından Lys başvuruları hakkında bir bildiri yayınlandı. Ancak bu bildiri diğerlerinden sanki biraz farklı gibi.. Neden derseniz bu sene Aöf sınavı bildirilerini de Anadolu üniversitesi o kadar açık ve temiz yayınlamıştı ki hepimiz hayran kalmıştık..  Bunların başına taş mı düştü dedirtmişti bize.. Şimdi de Lys başvuruları için neredeyse aynı olay söz konusu.. Adamlar bildiride gayet güzel açıklamışlar neler yapılacağını.. Bakalım Ösym bu sene bize [Lys başvuruları] için neler söylemiş.. İşte o bildiri (Bu arada ben sizler için Lys başvuruları bildirisinde önemli gördüğüm kısımları renklendirdim ayrıca bazı bölümleri koyu yaptım bu kısımlara dikkat ederseniz 2012 lys işlemleriniz için iyi olur);

2012 Lys başvuruları Ösym bildirisi


BASIN DUYURUSU
(20 Nisan 2012)

2012 Lisans Yerleştirme Sınavları (2012 LYS) : Başvurular

1 Nisan 2012 tarihinde yapılan 2012-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları, ÖSYM’nin http:/sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanmıştır. Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen İnternet adreslerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. YGS Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir.

LYS’lere girme hakkı kazanan adaylardan, LYS’lere başvuru yapmak isteyenlerin, 24 – 30 Nisan 2012 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerekmektedir.

LYS’ler için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır. 2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYS’ler de dâhil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adaylar, başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemelidir.

Lys başvuruları İnternet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler.

Lys başvuruları ile sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar; Akbank, T. Halk Bankası, T. Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası ve DenizBank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabileceklerdir.

Lys başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

1) Hangi LYS’lere girmek istediklerine karar vermek

2) Sınav ücretini yatırmak

3) İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak

LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacaktır. Adaylar girmek istedikleri LYS’lerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.

Başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekir. Başvuru işlemleri sırasında aday hangi LYS’lere gireceğini bildirecektir. Adayların hangi LYS’lere gireceklerine kesin karar verdikten sonra süresinde başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Başvurusunu İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacaktır.

Adaylar, sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra, başvuru bilgilerini ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden mutlaka kontrol etmelidir.

2012-LYS adaylarına duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI


 

2012 YGS Sonuçları!

Ayrıca 2012 YGS sonuçlarını da sitemizden öğrenebilirsiniz.. YGS’ye giren öğrenciler için geri sayım başladı. Sonuçlar 06:00’da açıklanmaya başlandı.1 Nisan 2012 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavının (2012-YGS) sonuçlarıbugün saat 06.00’da açıklandı.Sınava katılan 1.837.737 adayın sınav sonucunu öğrenme taleplerini zamana yaymak amacıyla sonuçların açıklanması için saat 06.00 tercih edildi.YGS sonuçları açıklandı! ÖSYM 2012 YGS sonuçlarıinternet sitesinde açıkladı.

2012 YGS SonuçlarıBu makale aşağıda ki etiketlenmiş terimleri içerir;

* – 2012 lys
* – 2012 lys başvuru
*2012 Lys başvuruları
* – lys başvuru, lys başvuru 2012
* – lys başvuru tarihi
* – lys başvuru tarihleri
* – Lys başvuruları
* – lys başvuruları 2012
* – lys sınav başvuru
* – lys sınav başvuru tarihleri
* – lys sınavı başvuru tarihi

Lys başvuruları (2012-LYS)

Evet arkadaşlar göründüğü üzere {Lys başvuruları} için yapmanız gereken ve kimlerin yapacağı da ayrıca belirtilmiş.. Kafasına herhangi bir soru takılan varsa sorabilir dilimiz döndüğünce hem biz hem de diğer ziyaretçilerimiz mutlaka yanıtlar.. Lys başvuruları yapacak olan arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum. İnşallah şu üniversite sınavı olayı kalkar da herkes sevdiği okumak istediği bölüme gider ve adam gibi kendi istediği mesleği yapar. Ve böylecede ne Lys başvuruları ve Ygs başvuruları yda bunların sonuçlarına kimse bel bağlamaz hayatını ziyan etmek.. Allah’a emanet olun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

eight + 12 =