IIS ve Apache’yi aynı makinada kullanma

By LovelessGent
Eki 9th, 2013
0 Comments
768 Views

Birden fazla IP adresine sahip olan bir makinem var ve bu makinede aynı anda hem IIS hem de Apache’yi kullanmak istiyorum. Bunu yaparken de ikisininde 80. portu kullanmalarını istiyorum ki bu sayede bu sunuculara ulaşmak istediğimde http://www.benimsunucum.com:8080/ gibi çirkin url’ler kullanmak zorunda kalmayayım. 
Bunu başarmanın anahtarlarından birisi, en başta özellikle belirttiğim gibi, birden fazla IP adresine sahip olmak. IIS ve Apache’yi ayrı ayrı IP adreslerini dinleyecek şekilde ayarlarsam herhangi bir sıkıntım kalmayacak…

IIS ve Apache’yi aynı makinada kullanma

Apache’yi belirli bir IP adresi ve port üzerinden host etmek kolay; httpd.conf dosyasına da listen ile başlayan satırı aşağıdaki gibi değiştirmeniz yeterli :

1
1
1
Listen ip_adresi:port

Burada ip_adresi yerine sizin ip adreslerinizden apache için kullanmak istediğiniz ve port yerine de apache’nin dinlemesini isediğiniz portunu -örneğin 80- yazmanız yeterli.

IIS’in belirli bir IP adresini dinlemesine gelince; yapmanız gereken httpcfg.exe uuygulamasını aşağıdaki örnekte olduğu şekilde çalıştırmak.

1
1
1
httpcfg 
1
set

 

1
iplisten -i ip_adresi

Burada ip_adresi kısmına IIS tarafından dinlenmesini istediğiniz IP’yi yazmanız gerekli. Bu arada httpcfg.exe dosyasını Windows Server 2003 cd’si içerisinde support tools altında bulabilirsiniz.

Bu işlemlerin ardında IIS ve Apache’yi yeniden başlatırsanız tüm sorunlarınızın çözüldüğünü göreceksiniz.

 IIS ve Apache naynı makinada:

1
1
1
net stop http /y
1
2
1
net start w3svc
1
3
1
4
1
net stop apache
1
5
1
net start apache

IIS ve apache aynı makinada kullanma

IIS ve Apachei aynı sunucuda kullanmak

Peki neden hem IIS hem de Apache’yi aynı makine üzerinde çalıştırmak isteyebilirim?? Bu soru için aklıma gelen ilk yanıt “yazdığınız bir uygulamanın her iki sunucu üzerinde nasıl çalıştığını daha rahat görmek için” olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

eighteen − eleven =