Hosting de Linux mu Windows mu?

By LovelessGent
In Makale
Ara 1st, 2013
0 Comments
870 Views

Hosting de Linux mu Windows mu?

Genel kural olarak PHP programlama dilini ve MySQL veritabanını kullanacak kişilerin Linux tabanlı bir hosting paketi, ASP ve ASP.NET programlama dilleriyle MSSQL veritabanını kullanmak isteyen kişilerin Windows tabanlı bir hosting paketi tercih etmesi tavsiye edilir. Windows hosting paketleri yazılım maliyeti nedeniyle Linux paketlere göre biraz daha pahalı olabilirler.

Linux, PHP ve MySQL ise tamamen açık kaynak yazılımlar olduğu için yazılım maliyeti yoktur, bu nedenle Linux paketleri daha ucuz olur. Kendileri de birer açık kaynak yazılım olan Joomla! ve WordPress, PHP dilinde yazılmış ve MySQL veritabanını kullanan yazılımlardır. Bu nedenle en yüksek performansı, PHP ve MySQL’in anavatanı diyebileceğimiz Linux tabanlı sunucularda verirler.

Linux hosting mi Windows hosting mi?

Her ne kadar bazı Windows tabanlı hosting paketlerinde PHP ve MySQL desteği olsa da Joomla! veya WordPress’inizi tamamen sağlıklı biçimde kullanabilmek ve tüm özelliklerinden faydalanabilmek için mutlaka Linux tabanlı bir hosting paketi seçmenizi tavsiye ederiz. Joomla!’nın gereksinimleri arasında PHP 4.3.10 ve üstü ile MySQL 3.23.x ve üstü yer almaktadır. WordPress ise PHP 4.3 ve üstü ile MySQL 4.1.2 ve üstü sürümlere ihtiyaç duyar. Ayrıca WordPress’in “kalıcı link” olarak bilinen temiz adresleri oluşturabilmesi için mod_rewrite adlı Apache modülüne ihtiyacı var.

Günümüzde satılan hemen hemen tüm Linux hosting paketleri bu özellikleri eksiksiz olarak sunmaktalar, ama emin değilseniz satın almadan önce hosting şirketiyle iletişime geçerek sahip oldukları sürümleri sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

1 × four =