Hard disk format (Hdd Format)

By LovelessGent
Mar 5th, 2012
4 Comments
6211 Views

Merhaba arkadaşlar bu makalemiz de sizlerden gelen talep üzerine Hard disk format nasıl atılır onu resimlerle aşama aşama inceleyip öğreneceğiz. Öncelikle Hdd’ler hakkında bilmemiz gerekenleri, Hard Disk‘ler hakkında yanlış bilinenleri ve çeşitlerini inceleyeceğiz. Hard disk format atmak için ekstra bir yazılım yada donanım gerekmiyor bunu peşinen belirtmekte fayda görüyorum.

Hdd (Hard Disk) Nedir?

Hdd kısaltması ile Hard Driver Disk anlamına gelen ve Türkçe karşılığı Katı Sürücü Diski olan bu donanımlar, bilgisayarlarımızın olmazsa olması parçalarındandır. Çünkü! windows dahil olmak üzere bütün dosya, resim, müzik, film ve program gibi her türlü içeriği Hdd’ler de depolarız. Hard diskler çok hassas aygıtlardır. İçlerinde optik (lazer) okuyucular ve bilgilerin kaydedildiği (cd’nin gelişmiş metal bir versiyonudur) plakalar vardır. Biz bilgileri plakalara kaydederiz ve optik okuyucu da bunu alır işler ve ekrana getirir. Hdd’lerin çalışma mantığı kabaca budur ve Hard disk format sisteminizi daha hızlı çalıştırır.

Hard Diskler Hakkında Yanlış Bilinenler!

Hard disk format

1Hard disk format atmak kesinlikle zararlı değildir, aksine sık sık Hard disk format (hdd biçimlendirmek) atmak diskin tazelenmesine ve daha kararlı çalışmasına yardımcı olur.

Nedeni: Hard diskler üzerine sürekli yeni veri kayıt edildiği için (Veri kaydetme işlemi deftere yazı yazmak gibi sıra üzerine değilde rastgele yapılır) her kaydedilen veri arasında bir parça boşluk oluşur ve kaydettiğiniz bilgiler birbirlerine ne kadar benzer olursa olsun rastgele yazıldığı için, bilgisayarınız benzer veya farklı verileri işlerken hdd optik okuyucusu sürekli tarama yapar ve buda zamanla bozulmasına sebep olur. Özellikle büyük kapasiteli diskler de küçük boyutlu bilgileri saklamak bunun en büyük sebebidir. Sık sık formatlanan diskler daha temiz ve okunması kolay olur bu yüzden de Harddiskleri imkan buldukça birleştirin yada formatlayın (Hard disk format atın).

2Hard disklerin dolu olması çalışması açısından zararlı değil yararlıdır ve özellikle birleştirilmiş dikler de bu işlem bir hayli faydalıdır.

Nedeni:  Varsayalım elinizde 2 trb boyutunda bir sabit disk var ve içerisinde 50 gb kadar çeşitli bilgi var siz her bilgi aradığınızda yada açmaya çalıştığınızda (Sürekli aktif olan Windows kurulu sistem diskleri bu konunun dışındadır) optik okuyucu bilgilerinizi aramak için diski sürekli taramak ve boş kısımları da gözden geçirmek zorundadır. Ancak 2 trb diskin 1 trb’ı dolu olursa hdd bu kapasiteyi göz önüne alarak önbelleklemeyi yüksek tutacak ve sık sık diski gözden geçirecek buda aradığınız bilginin her zaman önbellek te olmasını ve ulaşılmasını kolay kılar.

3Tek bir Harddisk mi yoksa bir kaç Hard disk mi?

Eğer virüs programı yada Windows 7/ Windows 8 kullanmıyorsanız kesinlikle birden fazla hdd daha iyi (Hard disk format) olacaktır. Çünkü bilgisayarınız çöktüğünde bilgilerinizi kurtarmak için (şayet elinizde kurtarma yapmak için aynı donanımlara sahip başka bir pc yoksa) bilgisayarınıza işletim sistemi kurmak için Hard disk format atmak zorunda kalabilirsiniz ve bunun sonucu olarak yedeklenmiş bilgileriniz, film, oyun veya resimleriniz uçup gidebilir. Bu yüzden farklı bir hdd’de yedeklerinizi saklamanız bu Hard disk format atılmadan kalması daha yararlı olacaktır.

Windows 7 / Windows 8 etkisi : İşletim sisteminizi kurarken sizden hangi bölüme (Hard disk) kuracağınızı sorar ve bir tane seçmeniz zorunludur. Windows‘un eski sürümlerinde (Win 95/98/XP) bir bölümde çökmüş yada çalışan işletim sistemi varsa kurulum yapmaz ve biçimlendirmek için başka bir bölüm seçin yada windows’unuzun olduğu bölümü biçimlendirin der. Ancak Windows 7 ve 8 de bu işlem tamamen farklıdır ve kurulumu silediğiniz diske kurabilirsiniz. Şayet kurmak istediğiniz bölümde Windows’un herhangi bir sürümü varsa tüm dosya ve klasörleri ile birlikte Windows.old  adında bir klasör açarak içine atar ve eski windowsunuzdan kalan hiçbir şey silinmez (Eski windows artık kesinlikle kullanılamaz). Eğer windows yoksa ve sadece yedekleriniz varsa {Hard disk format} bunlara dokunmaz ve Windows 7 veya Windows 8 neyse onu olduğu gibi kurar. Daha fazla bilgi ve yardım için Windows 7 format makalesini inceleyiniz.

Hard Disk Türleri (Hdd Çeşitleri / Hard disk format):

1IDE HDD : 40 pin bağlantı kablosu ve 12 volt güç girişine sahip olmakla beraber en fazla 70 mb/s yazma ve 120mb/s okuma hızına sahip katı hal diskidir. Bir uçta geniş bir bağlantı yer almaktadır. Düz bir “IDE kablosu” (40 pin geniş) bu yuvaya girer ve IDE CD/DVD sürücülerde bu bağlantıyı kullanırlar. IDE kablosunun diğer ucu anakarttaki IDE yuvasına takılır. Veri bu kablo üzerinden sabit disk ve bilgisayar arasında yolculuk eder. Bir de güç bağlantısı bulunmaktadır. Bilgisayarın güç kaynağından gelen bu bağlantı, veri bağlantısının yanındaki daha ufak yuvaya takılır.

Hem güç kablosunda hemde IDE 40 pin bağlantı kablosunda ki kırmızı rekli kablolar birbirine bakacak şekilde bağlantı yapılır (Hard disk format alt kısımda anlatılmaktadır)

Jumper ayarları:

Veri kablosu ve aktif güç kablosu arasında jumper (dışı plastik ve içi metal) anahtarını göreceksiniz. Atlatıcı olarak da bilinen bu parça, sabit diskin ana (master) veya ikincil (slave) olarak çalışacağını belirler. Bir bilgisayara birden çok sabit disk bağlanabilir. Bu yüzden ufak plastik bir başlık (jumper), bu ara bölgede yapılan ayarla hangi sabit diskin öncelikli olduğunu belirlemektedir.

2Sata HDD : Serial ATA diskin kısaltmasıdır. SATA’ya şu sıra çoğu kullanıcının kullandığı ve CD-ROM, RW, DVD gibi disk okuyucuları bağlamak için daha uzun sürede kullanacağı sandığım Paralel ATA’nın evrim [Hard disk format] geçirmiş şeklidir.

SATA standardı daha ince, ergonomik kabloların ve daha az iğne sayılarının kullanılmasına olanak veriyor.  Ayrıca Paralel veri iletiminde hız sadece kısa mesafeli uzaklıklarda etkiliydi. Uzun mesafelerle veri iletimi gerçekleştiriliyor, ama hız önemli derecede düşüyordu. Bunun nedeni ise, bit sayılarının uzun mesafede rasgele hızlarda gitmesi ve bundan dolayı bir karmaşanın meydana gelmesiydi. Ayrıca, 40 veya 80 iğneli paralel kablolar kalın olduklarından dolayı, yeterince esnek bir yapıda değillerdi. Bu nedenle de, kasanın içindeki hava sirkülasyonunu da etkiliyorlardı. SATA’nın pin sayısı da diğer bağlantıya (IDE) göre daha düşük. SATA için 6 ya da 8 damarlı bir kablo yeterli. Paralel kablolarda (IDE) bu damar sayısı 40 idi, hatta Ultra ATA 66 ve 100’lerin çıkması ile birlikte damar sayısı da 80’e çıktı. Seri bağlantıda zaman gecikmesinin yaşanması mümkün değil. Çünkü seri bağlantıda, paralel bağlantının aksine sinyal iletimi tek bir kanaldan yapılıyor. Sata hard disklerin en fazla 160 mb/s yazma ve 210 mb/s okuma hızlarına sahiptirler. Sata Hard disk format attıktan sonra sistem kurulumları (windows cd’si ile yapılan) temiz ve sağlam sistem kararlılığı sağlar.

SATA ve PATA (Paralel ATA) veri kabloları arasındaki boyut farkı yüksek (Asıl konumuz Hard disk format alt kısımdadır)..
Hantal IDE kablolarını kullanmak istemeyen ve anakartında SATA özelliği bulunan kullanıcılar bir adaptör yardımı ile PATA sabit disklerine SATA veri kablosu takılabilirler.

3SSD Disk : İngilizce Solid State Disk türünün Türkçe karşılığı Katı Hâl Sürücüsü, ve ‘Hard disk format’ veri depolamak için geliştirilmiş mekanik disklerin yerini alacak veri depolama aygıtıdır. Bu tür Hard diskler flash bellek gibi çalışırlar ve IDE, SAta yada PAta gibi mekanik disklere ve optik okuyuculara sahip değildirler. Bu yüzden okuma ve yazma değerli çok yüksektir. “Hard disk format” SSD ürünlerde arama gecikmesi (seek latency) değeri 0’a yakındır. HDD ürünlerde ise okuma kafasının verinin bulunduğu yere gitme süresi olan arama gecikmesi (seek latency) süresi çok daha uzundur. Ayrıca katı hal sürücülerde disk plakası bulunmadığı için devir gecikmesi 0’dır ve I/O işlemini istek gelir gelmez yaptığı için I/O veri aktarım performansı en yüksek seviyededir.

Hard disk format atıldıktan sonra ki yada sıfır SSD diskler bugün için en fazla 400 mb/s yazma ve 640 mb/s okuma hızlarına sahiptirler.

Dikkat: Burada belirtilen hızlar HDD seçimine ve donanım türüne (Hard disk format bilgisayarınızın performansına) bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Belirtilen hızlar tespit edilmiş en yüksek rakamlardır..

Hard disk format (Hdd Format)

Biz anlatımımızı çalışan bir bilgisayarda ve SATA sabit disk üzerinde yapacağız. Öncelikle bilgisayarım simgesine tıklayıp sürücülerimizi açıyoruz..

bilgisayarım simgesine tıklayıp (hard disk format) sürücülerimizi açıyoruz

 

 

 

Gördüğünüz gibi sistemimizde 2 adet sabit disk var bunlardan “Arşiv” olanı biçimlendireceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fare ile sağ tıklayıp biçimlendir diyoruz

 

 

 

Burada gözüken disklerden, [Hard disk format] hangisine atacaksak ona fare ile sağ tıklıyoruz ve biçimlendir diyoruz..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karşımıza hard disk fotmat ekranı çıkıyor (Sabit disk biçimlendirme)

 

 

 

Karşımıza Hard disk fotmat ekranı çıkıyor (Sabit disk biçimlendirme). Burada;

Kapasite: HDD boyutunu

Dosya Sistemi : NTFS yada FAT32

Ayırma Birimi : 4096 byte ile 64kb arasında disk bellekleme için kullanılacak..

Birim Etiketi : HDD ismi

Biçimlendirme Seçenekleri : Hızlı Biçimlendir’i seçiniz yoksa Normal Biçimlendirme çok uzun sürebilir.

 

Başlat butonuna tıklayarak “Har disk format” işlemini başlatıyoruz..

 

 

Uyarı - Diskte ki tüm veriler silinecek!

 

 

Tamam butonuna tıklayıp devam ediyoruz..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşlem tamamlandı ve hard disk format atıldı

 

 

 

Kısa bir süre sonra ekranda; işlemin tamamlandığına dair (“Hard disk format sona erdi”) bir mesaj göreceksiniz.. Kapat butonuna tıklayarak Hdd format işlemini sonlandırınız..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evet Hard disk format atma işlemi  bu kadar.. İleriki bir makalemde de sizlere windows Xp ve Windows 8 / 7   Cd/DVD ile Hardisk format nasıl atılır onu anlatacağım.. Hard disk format atma şimdilik bu kadar umarım yardımcı olabilmişimdir.. Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle saygı ve selamlar..

4 Responses to “Hard disk format (Hdd Format)”

 1. ahmet aga dedi ki:

  Çok sağol teşekürler vermis olduğun bilgi için

 2. murat kaya dedi ki:

  İşte bu yaaa süper ellerinize sağlık..

 3. m.metin onay dedi ki:

  Sizin söylediğiniz gibi format atmak istedim bilgisayarım zaten çökmüştü. Format atmağa kalkınca bilgisayarı bios ayarlarından cd-dvd den başlatıyorum. Fakat dili seçtikten sonra ileri diyorum sonrasında hard diski görmüyor. Gözat bölümünden C yi seçiyorum olmuyor D yi seçiyorum olmuyor. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • LovelessGent dedi ki:

   Herhangi bir işletim sistemi yüklenmemiş bir bilgisayarın HDD görmemesinin 3 sebebi vardır.

   1 – Hdd bağlantı kabloları gevşemiş yada çıkmış oılabilir,
   2 – Bios’dan başlatma seçeneklerini CD-DVD sürücü seçerken HDD’i devre dışı bırakmış olabilirsiniz..
   3 – HDD bozuk olabilir..

   Çözümler;
   1 – Kasanızın içerinden HDD elektrik ve veri kablolarını çıkarıp yeniden takın. İmkanınız varsa bağlantı noktalarını elektrikli süpürge ile temizleyin..

   2 – Bios’dan HDD sürücüyü aktif edin. Eğer nasıl aktif edeceğinizi bilmiyorsanız başlangıç sürüvüsü olarak HDD seçin ve Windows kurabilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve F11 tuşuna basarak gelişmiş başlatma seçeneklerine girin vede oradan CD-DVD sürücüsünü seçip başlatın.. Windows yükleme konusunda sorununuz olursa http://www.ebedava.com/windows-7-format-atma-resimli-windows7-kurulumu/ sayfasınından resimli anlatımı inceleyin..

   3 – Eğer sürücüye format atabildiyseniz HDD’de ciddi bir sorun yok demektir..Bu adımı boşverin..

   Sorun devam ederse yada herhangi bir noktada takılırsanız yardım istemekten çekinmeyin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

two × two =