Günlük porsiyonlarınızı belirlemek

By LovelessGent
In Makale
Ağu 2nd, 2014
0 Comments
664 Views

İşte, yediğiniz yiyeceklerin porsiyonlarını kontrol edebilmenize yardımcı olacak stratejiler: Yavaş yiyin. Çok hızlı yemek yediğinizde beyniniz doyma mesajını (doyduğunuz sinyalini) alamaz ve aldığında ise her şey için çok geç olur zira çoktan gereğinden fazla yemişsinizdir. Yediklerinizi görün. Yiyeceği direkt olarak bulunduğu kaptan yemeyin. Yemeği bir tabakta veya kâsede görmek, porsiyonların büyüklüklerini daha iyi algılamanızı sağlar. Yemeğinize odakianın. Yemek yerken televizyon seyretmek, okumak veya çalışmak aklınızı meşgul eder. Farkına bile varmadan, arzu ettiğinizden fazlasını yemiş olursunuz.

Porsiyonlarınızı küçültün. Yiyebileceğinizi düşündüğünüz miktardan daha azını alın. Daha küçük bir tabak veya kâse kullanmak, az miktardaki yiyeceğin daha fazla görünmesini sağlar. Tabağınızdaki her şeyi bitirmek zorundaymışsınız gibi hissetmeyin. Açlık hissinizin tatmin olduğunu hissettiğiniz an yemeyi bırakın. Ziyan olmasın diye bitirmeye çalıştığınız yiyeceklerden aldığınız o fazladan ısırıklar, size istenmeyen kaloriler olarak geri döner. Bundan da iyisi, yemeğinizi küçük porsiyonlar halinde yemektir, böylece yiyecekler israf edilmemiş olur.

Artık günde kaç kalori almak istediğinizi biliyorsunuz, ne var ki bizler kalorileri değil, yiyecekleri yiyoruz. Yediğiniz yiyecekleri kalorilere çeviren detaylı bir takip ve analiz sürecine girebilirsiniz, fakat daha önce de dediğimiz gibi, bu pek de gerekli değildir. İşleri basitleştirmek için bu program kalorilerden ziyade, lida zayıflama programındaki yiyecek gruplarının porsiyonlarına odaklanır.

Günlük kalori hedefinizi kullanarak, yiyebileceğiniz çeşitli yiyeceklerin piramit porsiyon sayılarını belirlemek için konuyla ilgili tabloya bakın. Bunları takip etmek, kalorileri saymaktan çok daha kolaydır ve kalori alımınıza dair “gerçeğe çok yakın” ölçümler sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

eight + seventeen =