Google site haritası oluşturma

By LovelessGent
Mar 16th, 2012
0 Comments
1416 Views

Bir web sitesinin günümüz de kuşkusuz en en fazla organik ziyaretçi kaynağı google, bu arama motoru ne kadar çok sayfanızı kaydeder (indexler “Google site haritası oluşturma”) ise o kadar çok ziyaretçi gönderebilir, bu bağlamda sitenizi en iyi ve kaliteli indexlemesi (site haritaları seo açısından büyük önem arz etmektedir) için site haritaları gereklidir, işte burada en önemli konu düzgün bir site map bunun için de Google site haritası oluşturma işlemini eksiksiz bir şekilde temiz kodlama ile yapacağız. Site haritanız ne kadar düzenli ve temiz olursa google sitenize o kadar değer verir.. Karmaşık site bağlantıları ve gereksiz linkler ile doldurulmuş bir site haritasını google asla sevmez. “Google site haritası oluşturma” makalesi ile hem statik (sabit/değişmeyen (html için)) hem de dinamik (değişkenli (php ve asp için)) Google site haritaları oluşturacağız. Ama öncelikle site haritası nedir onu inceleyelim..

Site Haritası Nedir?

Bir site haritasını şöyle bir benzetme ile açıklayabiliriz. Bir caddeye girdiğinizde size hangi sokağın ne tarafta olduğunu, büyük (önemli) iş yeri yada kamu kurumlarının (hastane, adliye, futbol sahası v.s) yerlerini gösteren tabelalar size nereye ve nasıl gideceğinizi en kısa ve açıklayıcı biçimde anlatır. Belki siz bir hastaneyi dolaşarak da bulabilirsiniz ancak ne olur yorulduğunuz yanınıza kar kalır.. Anacak tabelaları görünce dolaşmadan en kısa yoldan bu hastaneye ulaşabilirsiniz. Site haritaları da bu tabelalar gibidir ve Google site haritası oluşturmak gerekir. Sitenizin sayfalarını, önemli sayfalarını ve en önemli sayfalarını birbirinden ayırıp arama motorlarına (Google, Bing, Yahoo) en kısa yoldan kaydetme (indexleme) imkanı vermek ve onlara yol göstermek için “Google site haritası oluşturma” konusunu (Google sitemap) kullanacağız. Benim makale başlığım olduğu için sürekli google kelimesini kullanacağım {Google site haritası oluşturma} ancak bu site haritaları tüm arama motorları için geçerlidir.

Google Site Haritası Öncelik Yapısı!

En önemli sayfa -> 1. öncelik

Önemli sayılır sayfa -> 2. öncelik

Normal bir sayfa -> 3. öncelik

Sıradan (gereklid eğil) sayfa -> öncelik yok

Burada dikkat edeceğimiz en önemli sayfa yani 1. öncelik her zaman sitemizin ana sayfası olmalıdır. Daha sonra 2. öncelik güncel kategori sayfaları ve en son eklenen içerikler. Ardından 3. öncelik sitemizin normal içeriği (makale, video, resim v.s [“Google site haritası oluşturma”]).. Son olarak da her ne kadar gerekli olmasa da öncelik gerektirmeyen içerikler genelde etiket ve arşiv sayfalarıdır..

Google site haritası oluşturma makalesi aşağıdakileri vaat etmektedir:

google site haritası oluşturma

* Google site haritası oluşturma
* site haritası
* google site haritası
* site haritası oluşturma
* site haritası oluşturmak
* site haritası oluştur
* site map oluşturma
* google site haritası ekleme
* Google site haritası oluşturma
* site haritası yapma
* site haritası nedir
* örnek site haritası
* site haritası nasıl yapılır
* site haritası hazırlama
* site haritası nasıl oluşturulur
* google sitemap

Google site haritası oluşturma

Statik (Sabit) Site Haritaları:

Hazırlayacağımız site haritası statik yani sabit olacaksa işimiz biraz uzun çünkü; bu haritalarda [Google site haritası oluşturma] tüm sayfaları elle tek tek haritaya eklememiz gerekmekte.. Çünkü sayfaları alacağımız herhangi bir kaynak yok. Statik bir harita html, php, asp veya flash farketmeksizin tüm sitelerde kullanılabilir. Site haritamızın yapısı daima XML formatında (Html ve Txt de olabilir ancak google dahil tüm arama motorları xml site haritasını destekler) ve aşağıda ki gibi olmalıdır.. Aşağıdaki örnekte, yalnızca bir URL içeren ve isteğe bağlı tüm etiketlerin kullanıldığı bir Site Haritası gösterilmektedir. Google site haritası oluşturmak gerekli kodları mavi renkte ve isteğe bağlı etiketler ise kırmızı renkte yazılmıştır. Kodlama için Dreamweaver kullanıyorsanız zaten renkler otomatik olarak değişecektir.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
   <url>
      <loc>http://www.example.com/</loc>
      <lastmod>2005-01-01</lastmod>
       <changefreq>monthly</changefreq>
       <priority>0.8</priority>
   </url>
</urlset>

Bura mavi renkte yazılan site haritası olmazsa olmazlarını açıklayalım..

1 – xml version (mecburi) : Site haritamızın kullandığı xml formatı versiyonu

2 – encoding (mecburi) : Haritamızın kodlama dili (utf-8 (genel), windows-1254, latin-5, iso-8859-9 (Türkçe) v.s)

3 – urlset (mecburi) : Dosyayı kapsüller ve geçerli protokol standardını referans olarak kullanır.

4 – url (mecburi) : Her bir URL girişine ilişkin ana etiket. Geri kalan etiketler, bu etiketin alt öğeleridir.

5 – loc (mecburi) : Sayfanın URL’si. Bu URL protokolle (http gibi) başlamalı ve sunucunuz gerektiriyorsa bir eğik çizgiyle sona ermelidir. Bu değer, 2.048 karakterden az olmalıdır.

6 – lastmod (isteğe bağlı) : Dosyada yapılan son değişikliğin tarihi. İsterseniz saat bölümünü çıkarıp YYYY-AA-GG biçiminde de kullanabilirsiniz..

7 – changefrq (isteğe bağlı) : Sayfanın olası değişme (güncelleme) sıklığı. Bu değer arama motorlarına genel bir bilgi sağlar ve sayfayı tarama sıklıklarıyla tam olarak ilişkili olmayabilir. Geçerli değerler şunlardır: always, hourly, daily, weekly, monthly, yearly, never (Türkçe karşılıkları için fareyi kelime üzerine getirin)..

8 – priority (isteğe bağlı) : Sitenizdeki diğer URL’lere göre bu URL’nin önceliği. Geçerli değerler 0.0 ile 1.0 arasında değişir. Bu değerin, sayfalarınızın diğer sitelerdeki sayfalarla nasıl karşılaştırıldığı üzerinde etkisi olmaz ve yalnızca sayfalarınızdan hangilerinin sizin için en önemli sayfalar olduğunu arama motorlarının bilmelerine olanak sağlar. “Google site haritası oluşturma” bir sayfanın varsayılan önceliği 0,5’tir. Bir sayfaya atadığınız önceliğin, bir arama motorunun sonuç sayfalarında URL’lerinizin konumunu etkilemesi olasılığının çok düşük olduğunu lütfen unutmayın. Arama motorları aynı sitedeki URL’ler arasında seçim yaparken bu bilgileri kullanabileceğinden, en önemli sayfalarınızın bir arama dizininde bulunması olasılığını artırmak için bu etiketi kullanabilirsiniz. Ayrıca, sitenizdeki tüm URL’lere yüksek öncelik atamanın istenir bir durum olmadığını da lütfen unutmayın. Öncelik göreceli bir kavram olduğundan yalnızca sitenizdeki URL’ler {Google site haritası oluşturma} arasından seçim yapmak için kullanılabilir.

Bu değeri şöyle atamanız daha faydalı olur (tavsiye edilir):

Google xml site haritası oluşturma

Ana Sayfa ->1.0

Son 2 Mesaj ->0.8

Kategorler ->.0.7

Mesajlar ->0.5

Etiketler ->0.3

Arşivler -> 0.2

 

Google, Bing yada Yahoo hiç fark etmez bu şekilde pririty değerlerinde şu anlar.. Ana sayfa en önemli kısım, son 2 mesaj daha sonra kategoriler mutlaka görülmesi lazım. Diğer mesajlar (içerikler) görülmesi faydalı içerikler. Etiketler için çok gerekmedikçe görülmese de olur.. Arşivler için ise olmasa da olur..

Not : Bu değerleri abartıp da bir birine yakın ve yüksek değerler de tutarsanız fayda yerine zarar görürsünüz. Çünkü bir arama motoru sitenizde ki önemli ve sıradan içeriği birbirinden ayırt edebilmelidir.

Not : Priority değeriyle paralel olarak changefrq değerini de aynı hiyerarşi de ayarlayın.. Örneğin ana sayfanız için günlük seçtiyseniz arşiv sayfaları için aylık değerini seçin..

Not : Changerfq değerini tüm sayfalar için günlük seçerseniz Google dahil tüm arama motorları spam yaptığınızı düşünür ve sizi banlayabilir! mutlaka dikkat edin..

Google XML Site Haritası Örneği:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
   <url>
      <loc>http://www.ebedava.com/</loc>
      <lastmod>2012-03-10</lastmod>
       <changefreq>daily</changefreq>
       <priority>1.0</priority>
   </url>
   <url>
      <loc>http://www.ebedava.com/facebook-kaydol/</loc>
      <lastmod>2012-03-16</lastmod>
       <changefreq>weekly</changefreq>
       <priority>0.8</priority>
   </url>
   <url>
      <loc>http://www.ebedava.com/category/bilgisayar/</loc>
      <lastmod>2012-03-12</lastmod>
       <changefreq>weekly</changefreq>
       <priority>0.7</priority>
   </url>
   <url>
      <loc>http://www.ebedava.com/youtube-mp3-indir/</loc>
      <lastmod>2012-03-16</lastmod>
       <changefreq>monthly</changefreq>
       <priority>0.5</priority>
   </url>
   <url>
      <loc>http://www.ebedava.com/tag/win7-crack/</loc>
      <lastmod>2012-03-16</lastmod>
       <changefreq>monthly</changefreq>
       <priority>0.4</priority>
   </url>
</urlset>

Yada sizler için Google site haritası oluşturma da kolaylık olsun diye isteğe bağlı kısımları çıkaralım ve olmazsa olmazları ile basit bir site haritası çıkaralım..

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
   <url>
      <loc>http://www.ebedava.com/</loc>
   </url>
   <url>
      <loc>http://www.ebedava.com/facebook-kaydol/</loc>
   </url>
   <url>
      <loc>http://www.ebedava.com/category/bilgisayar/</loc>
   </url>
   <url>
      <loc>http://www.ebedava.com/youtube-mp3-indir/</loc>
   </url>
   <url>
      <loc>http://www.ebedava.com/tag/win7-crack/</loc>
   </url>
</urlset>

Bu site haritası da aynı işi yapabilir ancak onun kadar etkili değildir. Arama motorları her zaman özen gösterilmiş önemli detaylar göz önüne alınmış içerikleri severler.. Bu yüzden sizlere tavsiyem detaylı olan site haritasının yapısını kullanarak haritalarınızı oluşturun.. Şimdi biraz da dinamik site haritalarına bakalım..

Dinamik Google site haritası oluşturma

Dinamik yani değişken / hareketli site haritalarının yapısı sabit site haritaları ile aynıdır ancak dosyalama mantığı bir veritabanından bilgileri alarak, bu bilgiler dahilinde size url listeleri (site haritaları) oluşturur.. Öncelikle bu sistemi (“Google site haritası oluşturma”) kullanabilmek için php yada asp ile kodlanmış bir web siteniz olması gerekmektedir (Sql kullanan Flash siteler de kullanılabilir)..

Öncelikle dinamik Google site haritası oluşturmak için veritabanımıza bağlantı yapacağız ve burada ki içerikleri ufak bir döngü sayesinde listeleyeceğiz. Mantık bu.. Yapı olarak da az önce anlattığımız sabit site haritalarının yapısını kullanacağız..

 

<?php

/**   * @author Fatih Özdemir   * @copyright 2012 eBedava.com   * @Nick LovelessGent  */
<!-- Veritabanına Bağlantısı başlangıcı //-->
mysql_connect("localhost", "DB KULLANICI ADI", "DB ŞİFRE") or die ("Hata, Bağlantı Sağlanamadı...");
mysql_select_db("DB ADI") or die ("Hata, Database Seçilemedi...");
mysql_query("SET NAMES 'utf8'");
mysql_query("SET CHARACTER SET 'utf8'");
mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION = 'utf8_general_ci'");
error_reporting(0); $ID=$_GET['ID'];
<!-- Veritabanına Bağlantısı bitişi //-->

<!-- SEO İÇİN ADRES DÜZENLEME BAŞLANGIÇ //-->
function sef($text)
{ $text = trim($text);
$search = array('Ç', 'ç', 'Ğ', 'ğ', 'ı', 'İ', 'Ö', 'ö', 'Ş', 'ş', 'Ü', 'ü', ' ', '---', '/', '--', '(', ')');
$replace = array('C', 'c', 'G', 'g', 'i', 'i', 'O', 'o', 'S', 's', 'U', 'u', '-', '-', '-', '-', '', '');
$new_text = str_replace($search, $replace, $text); return $new_text; }/** MESAJLAR **/
$sql = mysql_query("select * from MESAJ TABLOSU ADI where id='$id'");
while ($cek = mysql_fetch_array($sql)) { $id = $cek['id']; // MESAJ ID (TABLO SATIR NUMARASI)
$key = $cek['key']; // MESAJINIZA ÖZEL BİR KEY VERMİŞSENİZ KODU (birçok script özel url kullanmaktadır sizde o url'yi kullanabilirsiniz)
$baslik = $cek['title']; // MESAJ BAŞLIĞI
 }

/** KATEGORILER **/
$sql = mysql_query("select * from KATEGORI TABLOSU ADI where id='$id'");
while ($cek = mysql_fetch_array($sql)) { $id = $cek['id']; // KATEGORI ID (TABLO SATIR NUMARASI)
$key = $cek['key']; // KATEGORINIZE ÖZEL BİR KEY VERMİŞSENİZ KODU (birçok script özel url kullanmaktadır sizde o url'yi kullanabilirsiniz)
$baslik = $cek['title']; // KATEGORI ADI
 }

/** UYELER **/
$sql = mysql_query("select * from UYE TABLOSU ADI where id='$id'");
while ($cek = mysql_fetch_array($sql)) { $id = $cek['id']; // UYE ID (TABLO SATIR NUMARASI)
$key = $cek['key']; // UYELERINIZE ÖZEL BİR KEY VERMİŞSENİZ KODU (birçok script özel url kullanmaktadır sizde o url'yi kullanabilirsiniz)
$baslik = $cek['title']; // UYE ADI
 }

$siteadresi = SITE ADRESINIZ; // ORN: http://www.ebedava.com

<!-- XML SAYFA BAŞLIĞI BAŞLANGICI //-->
echo ' <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">';
<!-- XML SAYFA BAŞLIĞI BİTİŞİ //-->

?>
<!-- HARİTA ANA DIZIN //-->
   <url>
   <loc><?=$siteadresi;>/</loc>
   <lastmod>2012-03-10</lastmod>
   <changefreq>daily</changefreq>
   <priority>1.0</priority>
   </url>
<!-- HARİTA ANA DIZIN BİTİŞİ//--> <!-- TABLOYA BAĞLANTI BAŞLANGICI //--> 
<!-- HARİTA İÇERİK BAŞLANGICI //-->
<? $data = mysql_query("SELECT * FROM MESAJ TABLOSU ADI WHERE id LIKE '%$id%'"); while($sonuc = mysql_fetch_array($data)) { ?>
   <url>
   <loc><?=$siteadresi;>/<?=$key;>/<?=sef($title);>/</loc>
   <lastmod>2012-03-16</lastmod>
   <changefreq>weekly</changefreq>
   <priority>0.8</priority>
  </url>
<?php } ?>
<!-- HARİTA İÇERİK BİTİŞİ//--> <!-- HARİTA KATEGORI BAŞLANGICI //-->
<? $data = mysql_query("SELECT * FROM KATEGORI TABLOSU ADI WHERE id LIKE '%$id%'"); while($sonuc = mysql_fetch_array($data)) { ?>
   <url>
   <loc><?=$siteadresi;>/kategoriler/<?=$key;>/<?=sef($title);>/</loc>
   <lastmod>2012-03-12</lastmod>
   <changefreq>weekly</changefreq>
   <priority>0.7</priority>
   </url>
<?php } ?>
<!-- HARİTA KATEGORI BİTİŞİ//--> <!-- HARİTA UYELER BAŞLANGICI //-->
<? $data = mysql_query("SELECT * FROM UYELER TABLOSU ADI WHERE id LIKE '%$id%'"); while($sonuc = mysql_fetch_array($data)) { ?>
   <url>
   <loc><?=$siteadresi;>/uyeler/<?=$key;>/<?=sef($title);>/</loc>
   <lastmod>2012-03-05</lastmod>
   <changefreq>yearly</changefreq>
   <priority>0.2</priority>
   </url>
<?php } ?>
<!-- HARİTA UYELER BİTİŞİ//--> <!-- TABLOYA BAĞLANTI BİTİŞİ //-->
</urlset>

Google site haritası oluşturma biterken

Yukarıda Kırmızı renkte işaretlenmiş kısımları mutlaka sitenize göre değiştirin ve Mavi renkte ki kısımları dilerseniz site haritası ayarlarınıza göre değiştirebilirsiniz.. Ayrıca .htaccess dosyanıza da aşağıda ki satırı ekleyin..

RewriteRule ^sitemap.xml$ sitemap.php$1 [QSA,L]

Evet arkadaşlar Google site haritası oluşturma işlemi burada son buluyor.. Üstte ki php kodları sitemap.php diye bir dosya oluşturup sitenizin ana dizinine (root yani public_html veya www) atın.. Ana dizininizde bulunan .htaccess dosyasına üstte ki satırı ekleyin.. Google site haritası oluşturma işleminde anlatılan haritalama yöntemi SEO göz önüne alınarak en optimize şekilde hazırlanmıştır..

Takıldığınız, anlamadığınız yada [Google site haritası oluşturma] herhangi bir hata ile karşılaşırsanız yorum bırakın yardımcı olayım.. Google site haritası oluşturma makalesini sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Umuyorum ki site haritaları oluşturmak ve google, bing ve yahoo gibi kaliteli arama motorlarında yükselmek için “Google site haritası oluşturma” işleminin çok faydasını göreceksiniz..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

1 × four =