Google Algoritma Güncellemesi: Penguen 2.0

By LovelessGent
May 23rd, 2013
0 Comments
1034 Views

Google Algoritma Güncellemesi ile Google’ın uzun süredir beklenen algoritma güncellemesi Penguen 2.0, 23 Mayıs 2013 tarihi itibari ile hayatımıza giriş yaptı. Webspam ile büyük bir mücadele içerisinde olan Google’ın Penguen 2.0 ile hedeflediği şey daha temiz, öz verilere dayalı internet sitelerini yukarıya çıkarmak. Doğal olarak doğru sonuçlar elde etmeyi hedefleyen kullanıcılar için de bu güncelleme çok yerinde olmuş oldu.

 Google Algoritma Güncellemesi: Penguen 2.0

yeni google algoritma güncellemesiGüncellemenin etkisi İngilizce-ABD üzerinden yapılan sorguların yaklaşık olarak %2.3’ünü etkilemiş bulunuyor. Tabi ki bu ortalama bir etki ölçümü. Türkiye için de bu oran değişiklik gösterecek hatta tahminime göre daha yüksek seviyelerde olacak. Malumunuz son zamanlarda arama sonuçlarında fazlası ile spam sayfaları görmek mümkün hale gelmişti.

https://twitter.com/mattcutts/statuses/337366447640702977

Google Algoritma Güncellemesi Penguen 2.0 etkileri

Güncellemenin etkileri (Google algoritma): artıları ve en önemlisi eksileri üzerine ilerleyen zamanlarda detaylar ortaya çıkmaya başlayacak. Elbette ki şimdi tartışılması gerekenler bunlar değil. Çünkü bunları tartışmak sadece kuru gürültü yapmaktan öteye götürmez. Şu an için site sahiplerinin yapması gereken en iyi şey çalışmalarının üzerine daha çok düşmek olacak. Özellikle Haziran ayı içerisinde yapılması beklenen (seo) PageRank güncellemesine iyi hazırlanın. Penguen 2.0 ile birlikte tarihe gömüldüğünü düşündüğümüz PageRank değeri tekrar karşımıza çıkabilir ve önemsenmeyen bu kriter sitelerinizi daha çok etkileyebilir.

Google Algoritma Güncellemesi Nedir ?

Google arama motlarından ve çalışma mantığına daha önce Google Örümcekleri >> konusunda değinmiştim. Google arama motorunun öncelikli görevi arama yapan kullanıcılara kaliteli siteleri en üst sıralarda sunmaktır. Bu sebeple Google sitenizi indexlerken bazı kriterleri göz önünde bulundurarak listeler ve alakalı aramalarda bu kriterlerden en iyi notu almış siteleri üst sıralarda arama yapan kullanıcılarına sunar.

Google kriterlerine uygun olan siteler aramalarda üst sıralarda yer bulduğu için bir çok site sahibi bu kriterlere uygun olarak siteler dizayn etmeye çalışır. Bu sebeple çoğu zaman haksız kazanç elde etmek isteyen site sahipleri bu kriterler üzerine yatırım yaparak kendilerine üst sıralarda yer bulurlar. Google arama motorunun buna cevabı ise algoritmasını yani değer verdiği kalite standartlarını değiştirmektir. Her Google algoritma güncellemesi sonrası webmasterlerın arama motorlarında üst sıraya çıkması için yatırım yapması gereken temel özellikler değişir.

Bir örnek vermek gerekirse PageRank seo çalışmalarında önemli bir yer tutuyordu fakat son yapılan güncellemeler ile aramalarda üst sıralara çıkmak için gereken kalite standartlarında PageRank ciddi bir düşüş yedi . Artık PageRank değerinizin ne kadar yüksek olduğu pekte önemli değil . Yeni Google Algoritma Güncellemesi ile önem kazanan diğer bir değerlik ise TrustRank değeri.

Diğer bir değişim ise backlink kavramında yaşandı. Backlinkler hala seo değerini korusa da son Google algoritma güncellemesi eski değerini kaybetti.

Google Algoritma Güncellemesi ve Etkileri

Kısacası Google güncelleştirmeleri , Google arama motorunun kalite standartlarını değiştirip farklı tip özellikleri dikkati alıp arama sıralarını değiştirmesidir . Bu sebeple çoğu güncelleştirme sonrası arama sonuçlarında ciddi değişiklikler yaşayabilirsiniz. Kimi siteler ciddi düşüşler yaşarken farklı tipte siteler ise yüksek sıçramalar yapabilir. Algoritma güncelleme tarihlerine bakacak olursanız ( Blogumda Her Yaşanan Güncelleme İle İlgili Makale Yazacağım – Tarihleri Takip Edebilirsiniz. ) belli bir trafik dalgalanmasını görebilirsiniz.

Google Algoritma Güncellemesi ve Blogger

Blog sahiplerinin yapması gereken ise her güncelleme sonrası seo konusunda yayın yapan siteleri takip edip yeni güncelleme ile gerekli kalite standartlarını ne şekilde değiştiğini öğrenmek ve bu kalite standartlarına uygun içerik üretmek . Bu sayede her güncellemeyi bir fırsata çevirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

fifteen + nine =