Doktor-Hasta İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

By LovelessGent
In Saglik
Mar 10th, 2014
0 Comments
752 Views

Doktor-Hasta İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

      Günümüzde çok çeşitli hastalıklar ve bunlara sebep olan etkenler bulunuyor. Örneğin hava kirliliği, su kirliliği, radyasyon, düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam yani egzersiz yapmamak gibi birçok neden insanları çeşit çeşit hastalığa sürüklüyor. Böyle olunca da insanların en çok gittikleri yerlerin başında hastaneler geliyor.

http://www.doktortv.com/h/hasta-ve-doktor-iliskisinin-standardini-gelistirecekler

     Doktor-Hasta İlişkisi Nasıl Olmalıdır?Günümüzde böyle olunca hastaneler de çalışan sağlık personelleri; doktorundan hemşiresine, ebe hemşiresinden güvenlik görevlisine, laboratuardan ambulans şoförüne kadar birçok kişi önemli duruma gelmiştir. Hasta bir insanın ilk başta istediği şeylerden birisi de onunla ilgilenilmesi, güler yüz gösterilmesi ve sabredilmesidir. Doktor ve hasta arasındaki ilişki de bu yüzden çok önemlidir. Hastanın tüm problemlerini doktora çekinmeden anlatabilmesi ve doktorun onu sabırla dinlemesi, hasta olan kişinin doktora saygılı davranması yine hasta olan kişinin randevu saatlerine özen göstermesi de dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Doktorunun da hastasıyla olan ilişkisi düzgün, seviyeli ve saygılı olmalıdır. Hastanın şikâyetlerini, rahatsızlıklarını dinlerken hastasından başka bir şeyle ilgilenmemeli ve ilgisini dağıtmamalıdır. Böyle bir durum olduğunda hem hastanın morali düzelir hem de doktor kendi işinden daha çok zevk alarak yapar.

     Doktor-Hasta ilişkisinde etik konusu önem arz etmektedir. Bireysel bir hak olan kişinin mahremiyeti bu alanda da büyük önem taşımaktadır. Etik çerçevesi içinde doktorlar hasta haklarını korumak ve saklamakla yükümlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

11 − 4 =