Dedicated Server nedir?

By LovelessGent
In Makale
Haz 18th, 2014
1 Comment
1430 Views

Dedicated sunucu, dedicated hosting servisi ya da yönetilen hosting servisi kullanıcı tarafından kiralanmış olan sunucunun başka bir kullanıcı ile hiçbir kaynağının paylaşılmadığı bir hosting sistemidir. Bu sistemin en büyük özelliği diğer paylaşımlı olan hosting sistemlerine göre daha esnek ve ölçeklendirilebilir bir yapıda olmasıdır. Bu yapılarda sunucunun tüm kontrolü kiralayan kişiye verilmektedir. Sunucu üzerindeki donanım ve yazılım sorumlulukları tamamen sunucunun yönetimini yapan kişi ya da firmaya aittir.

Dedicated sunucular kullanıcı tarafından sağlanabileceği gibi hosting firmaları tarafından da sağlanabilmektedir. Dedicated sunucularda kullanıcı genellikle sadece sunucu barındırma hizmeti ücreti ödemektedir. Bu sunucu barındırma hizmeti;

 • Sunucunun kesintisiz elektirik, güç hizmetini
 • Sunucunun kesintisiz internet erişimini (Uptime),
 • Sunucunun çevresel etmenlere karşı güvenliğini (Yangın, deprem, sel, fiziksel donanım ya da data hırsızlığı)

gibi hizmetleri kapsamaktadır. Dedicated sunucular genellikle hosting firmalarına ait datacenterlarda barındırılmaktadır. Bu datacenterlar genellikle 7/24 kamera sistemi ile gözlenmekte ve izlenmektedirler. Eğer kendi dedicated serverınız için donanım yatırımı yapmak ve bu maliyete katlanmak istemezseniz, hosting firmanız ile görüşüp kendi bünyelerinde bulunan dedicated serverlardan kiralayabilirsiniz. Aslına bakacak olursanız eğer büyük bir firma ya da işletme değilseniz sizin için en iyi ve en ucuz yöntem aslında bu şekilde davranmaktır. Unutmayın ki bu durumda çalışmakta olduğunuz hosting firması sizin için en iyi dedicated server ı seçecektir.

Yurtdışı lokasyonlu olan hosting firmalarında bira araştırma yaparsanız ücretsiz olarak dedicated server veren firmaları bulabilirsiniz. Bunun için google’da “free dedicated server” kelime kalıbı ile arama yapmanız yeterlidir. Ancak unutmamanız gereken bir nokta var. O da free dedicated serverlarda sunucu donanım özellikleri yani sunucunun ram, işlemci, harddisk (HDD) gibi bileşenler beklenildiği kadar yüksek performanslı olmamaktadır.

Dedicated Server nedir?Dedicated server işletim sistemleri nelerdir?

Dedicated sunucular üzerinde ev kullanıcılarının bilgisayarlarında olan işletim sistemlerine nazaran daha farklı bir yapıda oluşturulmuş sunucu yazılımları ve sunucu işletim sistemleri bulunmaktadır.

Bu işletim sistemleri;

 • Linux
  • Centos
  • Debian
  • Fedore Core
  • Red Hat
 • Unix
 • Microsoft Windows Server
 • BSD
  • Free BSD
  • NetBSD
  • OpenBSD

şeklinde sıralanmaktadır. Bu işletim sistemlerinden Microsoft Windows Server ücretli bir sunucu yazılımıdır.

Dedicated sunucu hangi koşullarda gereklidir?
İnternet işleri ile ilgilenen web tasarımcılar genellikle hosting firmalarından shared yani paylaşımlı hostingler alırlar. Bu almış oldukları hosting paketleri bir tek alan adını barındırmak için olabileceği gibi, 10-20 arası alan adını da barındırmak için olabilir. Ancak firmalar kimi zaman büyük ölçekli ve yüksek gelir planlı projeler oluşturabilirler. Bunun gibi durumlarda firmalar gerek hazırlamakta oldukları yazılımın güvenliği için, gerekse siteleri üzerinden yapacakları işlemlerden oluşan verilerin güvenliği için, gerekse de şirket içi e-posta hesaplarının ya da muhasebe, finans, pazarlama vb.. gibi departmanların verilerinin güvenliği ve hızlı erişimi için bu tarz çözümlere ihtiyaç duymaktadırlar. Yada bir online film yada çizgi film siteniz olabilir, web tabanlı yüksek hite sahip oyun siteniz olabilir  bunlar içinde dedicated kullanmanız kaynakların sadece sizde olması açısından çokönemlidir. Ancak unutmamak gerekir ki bu çözüm çok ta ucuz bir çözüm değildir ve firmalara hatırı sayılır oran da ek maliyet getirmektedir.

En ucuz dedicated sunucu çözümü;

Bunun için en uygun çözüm kısa vadede hosting firmasının kendi donanımlarını kullanmak olarak gözükse de uzun vadede aslında en ucuz dedicated server çözümü kendi donanımınızı kendiniz toplayarak datacentera yerleştirmenizdir. Bu sistem yaklaşık 6 ay ile 12 ay arasında kendini amorti etmektedir. Eğer daha ucuz ve başınıza buyruk bir çözüm isterseniz o zaman VDS tam size göre bir çözüm olur.

VDS Nedir?

VDS yani uzun haliyle Virtual Dedicated Server, Dedicated serverlar üzerine kurulan özel yazılımlarla bir serverın birden fazla bireysel server olarak çalışmasını sağlayan bir sistemdir. Biraz karışık oldu sanırım.

Konuyu şu şekilde düşünün; Uzaktan baktığınızda bir tane bilgisayar kasası görüyorsunuz ancak içerisinde sanallaştırma yazılımı kullanılarak oluşturulan 6-8-10 gibi makina var. Ancak bu makinalar kasanın üzerindeki ram ve işlemcileri birbirinden bağımsız olarak kullanıyor. Yani sizinle aynı kasayı paylaşan 2. bir VDS, yazılımdan ya da donanımdan kaynaklı bir sıkıntı yaşadığında bu sorun sizi hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Çünkü kendi donanımı kendine ait. Bu durumdada VDS sunucunun Dedicated sunucuya göre yarı yarıya fiyata sahip olması kaçınılmaz bir hal alıyor. İnternet üzerinde yine free VDS şeklinde arama yaptığınız zaman bir çok free (Ücretsiz) VPS server hizmeti veren firmaya ulaşabilirsiniz. VDS hosting genel olarak oyun serverı olarak da kullanılmaktadır. Özellikle Metin2 oyunu VDS sunucular üzerinde sağlıklı şekilde çalışmakta ve hizmet vermektedir. Bunun için google üzerinde Metin2 VPS şeklinde arama yapabilirsiniz.

Bulut Sunucu nedir?
Bulut sunucu , kullanmakta olduğu özel donanımlar ve yazılımlar nedeniyle yüksek performanslı çalışan , dinamik olarak ölçeklendirilebilir ve ihtiyaçlarınıza uygun hale getirilebilir bir sanal sunucu hizmetidir. Kısaca, Cloud sunucular yani Bulut Sunucular yeni bulut mimarisi ile oluşturulmuş sunuculardır. Daha fazla detay için Bulut Sunucu sayfasını ziyaret edebilirsiniz..

One Response to “Dedicated Server nedir?”

 1. mehmet dedi ki:

  vds updown için güzel bir hosting tavsiye ederim vdsleer çok hızlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

two × 1 =