Dedicated Server nedir ve Dedicated Server Ayarları

By LovelessGent
Mar 1st, 2012
3 Comments
2207 Views

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde işe yeni başlayan webmaster arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla “Dedicated server nedir” konusunu ve buna bağlı olarak da en çok merak edilen konulardan birini “Dedicated Server Ayarları” konusunu ele alacağız ve elimizden geldiğince sizlere [Dedicated Server] hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.. Dedicated sunucu nedir? ne işe yarar ve VPS ile VDS arasında ne gibi farklılıklar vardır.. Sizlere ayrıca Shared hosting, VPS Sunucu ve VDS sunucu firmaları arasından seçtiğimiz en kaliteli ve güvenilir firmalarda birkaçını tanıtıp indirim kuponlarını da vereceğiz..

Öncelikle Dedicated Server Nedir?

Dedicated Server nedir?, yüksek işlemci ve bellek (ram) ile donatılmış olmakla beraber sizlere yüksek trafik ve depolama alanı (Sabit Disk / HDD) sunan, web sitelerinizi yada dosyalarınızı internet ortamında yayınlamanıza imkan veren kişisel sunuculardır (bilgisayarlardır).. Her dedicated server‘ın mutlaka bir sabit IP adresi olmak zorundadır.. Ayrıca % 100 işlemci ve bellek kapasitesini sizlere sunuyor olmalıdır.. Dedicated server ayarları başlığı altında IP ve DNS ayarlarını da ele alacağız..

Kesinlikle dikkat etmeniz gereken size dedicated server satıp da birkaç ay sonra web siteleriniz çok fazla işlemci harcıyor yada ram harcıyor deyip konfikrasyonunuzu (server özelliklerinizi) yükseltmenizi talep edemezler. Bundan şüphe duyduğunuz anda sözleşmenizi tek taraflı fesih edin ve hemen başka güvenilir firmalara yönelin.. Çünkü günümüzde önüne gelen herkes bir Dedicated Sunucu kiralayıp bu konuda bilgisi olmayanlara Dedicated server diye uygun fiyatla shared hosting (Paylaşılan web alanı sunucusu) yada Vps (Kişisel sanal sunucu)  satmaktadır. Bir süre sonrada sunucuya aşırı yüklenme olduğunda ve çökmeler başladığında hemen faturası müşteriye kesilmekte ardından da aman sizin siteniz yüksek işlemci kullanıyor yok yük ram kullanıyor bahaneleri ile öüşteriden para koparmaktadırlar. Peki bunu nasıl anlayabiliriz? Bunu anlamanın en kolay yolu verilen hizmetleri tanımaktır. Shared hosting, VPS server ve VDS server başlıkları ile bu sunucu türlerini kısaca açıklayalım ve en güvenilir firmalardan bir kaçını tanıtalım..

Shared Hosting Nedir ? (Paylaşılan Web Alanı Sunucusu) :

Shared” kelimesinin Türkçe karşılığı zaten “Paylaşılan” demektir. Bu bağlamda Shared hosting’in amacı bir Dedicated Server yada VPS, VDS server üzerinden kısıtlı işlemci, Ram bellek, depolama alanı ve bant genişliği (trafik) paketleri oluşturarak çok uygun fiyatlarla müşterilere satmaktır. En kısa ve öz açıklaması ise bir bilgisayarın CPU, Ram, HDD ve İnternet bağlantısını aynı anda 10 – 500 kişiye kullandırmaktır. Eğer küçük çaplı bir web siteniz varsa ve yüksek trafik ve depolama alanı ihtiyacınız yok ise, yani bir müzik  veya video sitesi yada bir web portal siteniz yoksa bu tür bir hosting kullanabilirsiniz. Genelde kişisel blog siteleri, küçük çapta işletmelere ait tanıtım ve reklam siteleri, toplist veya forum siteleri (düşük trafikli) için idealdir.

HostGator - indirim kuponu eBedava2012kis

Biz Türk hosting firmaları yerine yabancı firmaları ele alacağız. Bu alanda en kaliteli ve güvenilir hizmeti veren firmaları sıralamak gerekirse kuşkusuz en iyisi godaddy ve akabinde hostgator, hudsonvalleyhost, cirtex hosting ve ch-center firmalarıdır.. Şimdi bu firmaları ve ürün özelliklerini kısaca açıklayalım..

 

Godaddy Hosting : 10 Gb Alan  – Sınırsız Trafik – 1.99 $/ay    (“iapwd495b” kupon kodu ile %25 indirim)

HostGator Hosting :  Sınırsız Alan – Sınırsız Trafik – 3.96 $/ay     (“eBedava2012kis”  kupon kodu ile %25 indirim)

HudsonValley Hosting :  500 mb alan – 25 gb trafik (premium) – 3.50 $/ay (“april5011” kupon kodu ile %45 indirim)

Cirtex Hosting : Sınırsız Alan – Sınırsız Trafik – 2.49 $/ay     (“25promo”  kupon kodu ile %25 indirim)

Ch-Center Hosting : 4 Gb Alan – Sınırsız Trafik – 4 Eur/ay (“twitterCH” kupon kodu ile %5 indirim)

 

VPS Server nedir ? (Virtual Private Server / Kişisel Sanal Sunucu) :

Virtual Private” kelimelerinin karşılığı olan “Kişisel Sanal” yani Kişiye özel ancak donanımsal olarak değilde yazılımsal olarak kişiye özel yani bir dedicated server içerisinde farklı kişilere paylaştırılmış bir yazılımsal sunucu. Burada dikkat etmeniz gereken; varsayalım 1 adet bilgisayar var ve bu bilgisayarın Cpu : 2*4.0 ghz, Bellek : 16 gb, Sabit Disk : 2.0 trb ve trafik kapasitesi de 20.0 trb olsun bir vps server en az 2 en fazla 8 kişiye satılabilir (konfigrasyona göre bu aralıklarda değişir). Firma bunu 4 kişiye satarsa herkese 2.0 ghz cpu, 4 gb ram, 500 gb hdd ve 5 trb trafik satabilir. Diyelim ki sizde bu paketlerden bir tane satın aldınız ve kullanıyorsunuz. Size verilen 2 gz işlemci ve 4 gb ram kapasitelerini zorlarsanız işlemci gücünüzü 2*4 ghz ve ram 16 gb’ta kadar zorlayabilirsiniz çünkü maksimum kapasite budur. Ancak sizden başka 3 kişi daha bu sunucuyu kullandığı ve sizde bu sunucunun tüm kapasitesini kullandığınız için sunucu doğal olarak yanıt verme zorluğu yaşayacak ve diğer 3 vatandaşın web siteleri çalışmayacaktır. Muhtemelen “İnternal Server Error” hatası ile sitelerin tümü yayından düşecektir..

Dikkat etmeniz gereken size tahsis edilen bu limitleri kontrol altında tutup sunucuyu aşırı zorlamadan kaçınmanızdır.. Bunu yapabilmek için VPS sunucular ile beraber (fark ücreti alınarak) bir WHM panel verilir ve bu panelden sunucunuza ait işlemci, ram ve hdd gibi bilgileri görebilir, çalışan programları ve bağlantıları kesebilir veya sınırlayabilirsiniz.. Ayrıca ana sunucu panelinden “SSH Console” ile bağlanarak da işlemci ve ram durumlarını gözlemleyebilirsiniz.. Aşağıda ki resimleri inceleyelim..

WHM panel ile sistem durumunu izleme

WHM panel ile sistem durumunu izleme

 

Resmi incelediğimizde görüyoruz ki bu VPS‘nin 8 CPU kuallanma hakkı var ve şu anda % 2.97 kısmını kulanıyor, Ram bellek kapasitesi 4 Gb ve şu an % 26 (1.11 Gb) kullanıyor son olarak da depolama yani harddisk kapasitesi 200 Gb ve şu an % 79 (164.7 Gb) kullanıyor. Görüldüğü gibi herhangi bir sınır aşılmamış ve üst kısımda tüm izleme ekranları “yeşil renkli” paraf ile işaretli..

Demek ki bu sunucu şu anda herhangi bir kuralı ihlal etmiyor ve gayet stabil çalışıyor..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SSH konsol ile Root'dan sunucu durumunu izleme

SSH konsol ile Root'dan sunucu durumunu izleme

 

 

Aynı sunucunun SSH konsol panelinden izlenme ekranını görüyoruz ve sonuçlar bir öncekiyle aynı değerlerde..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biz şu an için Türk hosting firmalarının sattığı VPS sunucular yerine yabancı firmalarıve özellikle de daha önce denediğimiz ve kalitesine güvendiğimiz  firmaları ele alacağız. Bu alanda en kaliteli ve güvenilir hizmeti veren firmaları sıralamak gerekirse kuşkusuz en iyisi godaddy ve akabinde hostgator, hudsonvalleyhosy, cirtex hosting ve ch-center firmalrıdır.. Şimdi bu firmaları ve ürün özelliklerini kısaca açıklayalım..

Godaddy Vps : 20 Gb Alan  – 500 Gb Trafik – 1 IP – 1 Gb Ram – 29.90 $/ay

HostGator VPS :  30 Gb Alan – 500 Gb Trafik – 2 IP – 768 Mb Ram – 31.15 $/ay     (“eBedava2012kis”  kupon kodu ile %25 indirim)

HudsonValley VPS :  50 Gb alan – 1.000 gb trafik  – 2 IP – 1 Gb Ram – 21.00 $/ay (“april5011” kupon kodu ile %45 indirim)

HOST-V VPS : 75 Gb Alan – Sınırsız Trafik – 2 Ip – 512 Mb Ram – 29.99 $/ay     (“25promo”  kupon kodu ile %25 indirim)

Ch-Center Vps : 80 Gb Alan – 1.000 Gb Trafik – 1 IP – 1 Gb Ram – 19.00 Eur/ay

 

 

VDS Server nedir ? (Virtual Dedicated Server / Donanımsal Sanal Sunucu) :

Vds açılım olarak ”Virtual Dedicated Server” cümlesinin baş harflerinden oluşur. Vps paketlerde donanımı kullanan işletim sistemi bitanedir ve işletim sitemini kaç kişi varsa hepsi kullanır . Fakat VDS de ise bu durum tamamen farklıdır. Her kullanıcı için donanımı kullanan farklı bir işletim sistemi vardır. Örnek olarak sunucuda bölünen Ram miktarı tümü ile 1 kullanıcıya atanır. Ram miktarı, kullanılmasa bile kullanıcıya aittir ve diğer kullanıcıların sistemlerini zorlaması sizin yada bir başkasının hesabını etkilemez. Böylece sanal yöntemdeki ram kısıtlamalarının önüne geçilmiş olur.

Peki VDS sunucular kimlere göredir?
Bu tür lüks sunucular (web barındırma hizmetleri) genelde kurumsallaşmış orta ve büyük ölçekli şirketlere ve orta seviye web portallarına hitap etmektedir. Tabi paranız varsa ve geleceğe yönelik kaliteli bir site sahibi olmak ve kaliteli sunucu ile yola devam etmek isterseniz kesinlikle dedicated server’dan sonra tavsiye edebileceğim en iyi sunucu VDS sunucudur.

Vds sunucu hizmeti veren firmaların başında yine her zaman ki gibi Godaddy, HostGator ve HudsonValley Host. firmaları gelmektedir.

 

 Dedicated Server Ayarları Nasıl Yapılır ?

 

Domain yönetim panelli "Register Nameservers" sekmesi ile DNS kaydetme işlemi

Domain yönetim panelli "Register Nameservers" sekmesi ile DNS kaydetme işlemi

Öncelikle Domain yönetim panelinizi açın ve “Register Nameservers” sekmesinden resimde görüldüğü gibi sunucunuzun size verdiği iki adet IP adresi ile Name Server yani DNS tanımlayın (kaydedin)..

 

 

ns1.siteniz.com ile bir ip adresinizi kaydedin bu sizin paylaşılan shared ip adresiniz olacak.. Diğer siteleriniz özel bir ip adresi atanmadığı sürece bu ip üzerinden çalışacak..

 

ns2.siteniz.com içinde bir adet ip adresi tanımlayın ve bu da sizin sitenizin dedicated ip adresi olacak ve siteniz bu ip üzerinden yayınlanacak..

 

 

Elinizde ki ip adresi sayısına göre dilediğiniz kadar NS tanımlayabilirsiniz ancak en az 2 (iki) tane olması zorunlu aksi halde siteleriniz çalışmaz.. Her iki Name Server’ı tanımladıysanız sunucu ayarlarına geçebiliriz..

 

 

 

 

 

 

Whm panel vasıtasıyla "Change Hostname" (Sunucu adını değiştirme) işlemi

Whm panel vasıtasıyla "Change Hostname" (Sunucu adını değiştirme) işlemi

 

WHM panelinizin sol tarafında bulunan menüden “Networking Setup” -> “Change Hostname” menüsünü açın ve resimde ok ile gösterildiği gibi sunucunuza sunucuadı.siteniz.com şeklinde bir isim verin sonrasında da Change butonuna tıklayıp kaydedin..

 

Sunucunuza verdiğiniz bu isim sizin paylaşılan ip adresiniz yani NS1.siteniz.com bağlantısı ile aynı olacaktır..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name Server'lar için IP adresi tanımlama (Dedicated Sunucu Kurulumu)

Name Server'lar için IP adresi tanımlama (Dedicated Sunucu Kurulumu)

 

Resimde gördüğünüz gibi Nameserver 1 alanına domain yönetim panelinde sitenize tanımladığınız (ns1 yazmıştık biz) ismi siteniz ile birlikte yazıyoruz.. Örn: ns1.siteniz.com

 

Hemen altında ki Nameserver 2 yazan kısıma da yine tanımladığımız ns2’yi yazıyoruz.. Örn: Ns2.siteniz.com

 

 

Bu DNS adreslerine Ip adreslerini de atayarak ayarlarımızı sonlandıracağız.. Ns1 ve Ns2 DNS’lerimiz için hemen sağ tarafında bulunan “Add an A entry for this nameserver” yazan butona tıklayıp açılan ekranda; tanımladığımız NS1 IP adresini girip “Add Entry” butonuna tıklayıp kaydediyoruz.. Aynı işlemi NS2 içinde yaptıktan sonra sayfanın altında bulunan “Save Changes” (Değişiklikleri Kaydet) butonuna tıklıyoruz ve dedicated server ayarları mızı bitirmiş oluyoruz..

 

Son olarak yaptığımız işlemlerin aktif olması için sunucumuzu yeniden başlatmamız gerekiyor bunun içinde yine sol menüden “System Reboot” – > “Forceful Server Reboot” (Komple yeniden başlatma) menüsü ile sunucumuzda çalışan Apache, MySql, Named, Pop3, BIND/NSD, Exim, Mailman ve SSH sunucularının tümünü kapatıp yeniden açmış oluyoruz ve dedicated sunucu ayarları mız tamam..

 

 

Dikkat etmeniz gereken alan adınıza tanımladığınız Name Server’ların aktif olması için (firmaya göre farklılık gösterebilir 1-48 saat sürebilir) biraz beklemelisiniz..Ayarlarınızı yaptığınızda hemen çalışmadı diye telaşa kapılmayın 🙂

[Dedicated Server nedir] ve [Dedicated Server Ayarları] konulu makalemiz burada son bulurken yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.. Yorum olarak da soru ve sorunlarınızı bize bırakabilirsiniz..

3 Responses to “Dedicated Server nedir ve Dedicated Server Ayarları”

  1. Okey oyna dedi ki:

    Teşekkürler hocam güzel anlatım olmuş. Bir ricam var windows vds içinde bi anlatım yaparmısınız

  2. […] (Dedicated Server Ayarları için buraya bakınız.) […]

  3. […] fazla bilgi için Dedicated Server nedir ve Dedicated Server Ayarları isimli makaleyi incelemizde fayda […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

five × 1 =