Citrix Xen Server Bölüm 3 – Sanal Makine (VM) Oluşturma

By LovelessGent
In Makale
Eki 6th, 2013
0 Comments
781 Views

Sanal makine oluşturma, daha önce Citrix Xen Server Kurulum ve Konfigurasyonu ve Xen Center Kurulum ve Konfigurasyonu isimli 2 makalemi sizlere sunmuştum. Bu makalemde ise Citrix Xen Center üzerinden Xen Server’da VM oluşturmaya bakacağız.

Kuruluma Başlamadan önce kuracağımız VM için gerekli olan kaynakların (işlemci, disk,ram vb ) Xen Server üzerinde mevcut olduğundan emin olmalıyız.

Citrix Xen Server Bölüm 3 – Sanal Makine (VM) Oluşturma 

Kurulum:

Citrix Xen Server Bölüm 3 sanal makine (VM) oluşturma

Mevcut Xenserver üzerine geliyoruz. Yan taraftaki + simgesine basarak genişletip mevcut VM’lerimizi görebiliriz.

image002

Server üzerine sağ tıklayıp Seçeneklerden New VM’i seçerek kurulum işlemimizin ilk adımını atmış oluyoruz.

image003

Bu bölümde ise Host edeceğimiz VM üzerine kuracağımız işletim sistemini seciyoruz. Ben XP sp3’ü seçerek kuruluma devam ediyorum.

image004

VM’ e isim vererek devam ediyoruz.

Citrix Xen Server Bölüm 3 sanal makine (VM) oluşturma

Kurulacak İşletim Sisteminin kaynağını belirterek Next diyoruz.

ISO image bölümünü kullanabilmek için Windows File Sharing (CIFS) library destekli bir cihaz (network based storage) kullanmalıyız veya Xen Server üzerine ilgili ISO dosyalarını komut kullanarak atmalıyız.

image006

Önemli noktalardan birisi ise kuracağımız VM için kaynak temin etmektir. Burada dikkat etmemiz gerek nokta mevcut yeterlilikte olan kaynaktan daha fazla kaynağı yeni VM için ayarlamamaktır. Eğer böyle bir yanlışlık yapılırsa VM oluşturma ekranında hata verecektir.

Citrix Xen Server Server’ da boş olan kaynakların bir kısmını veya boş olan kaynaklarını tamamını VM’e tahsis ederek devam ediyoruz.

image007

Bu bölümde ise VM’in locate edilecek olduğu diskleri seçiyoruz. Ben local disk üzerine kurmayı tercih ediyorum. Storage olmadığı için mecburen yani J

Ayrıca herhangi bir Host Bus Adaptör aracılığıyla Serverınıza bağladığınız Storage cihazları da gerekli ayarları yaptıktan sonra bu listede görülebilir ve kullanılabilir.

Not:  Citrix Xen Serverın advanced düzeydeki özelliklerini (HA, live migration vs) kullanabilmek için Storage olması şarttır.

Citrix Xen Server Bölüm 3 – Sanal Makine (VM) Oluşturma

image008

Bu bölümde ise VM için Nic tanımlaması yapmamız gerekiyor. Burada (Citrix Xen Server ) görüntülenen interface’ler tamamen virtualdir. Mevcut serverda 1 tane nic var diye burda da 1 tane olmak zorunda değil, serverımızın desteklediği kadar sanal interfaceler oluşturabiliriz. Bunun içinde Add ve Delete butonlarını kullanabiliriz.

Citrix Xen Server Bölüm 3 – Sanal Makine (VM) Oluşturma

Citrix Xen Server Bölüm 3 sanal makine (VM) oluşturma

VM kurulumumuz başarıyla tamamlandı. Finish diyerek VM’i otomatik olarak başlatıp kurulum ekranında seçtiğimiz işletim sistemini yüklemeye başlayabiliriz.

image010

Makalemiz burada sona ermiştir. Bir sonraki makale de ise mevcut fiziksel bir makineyi nasıl Citrix Xen Server üzerine aktaracağımızı anlatacağım. Görüşmek üzere.

Citrix Xen Server Bölüm 3 – Sanal Makine (VM) Oluşturma  kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

5 × two =