CentOS/Plesk – Çoklu Php Desteği

By LovelessGent
May 15th, 2015
0 Comments
1146 Views

Merhabalar, bu makalenin en başında vurgulamak istediğim bir konu var: PHP versiyon yükseltme, Php sürüm yükseltme, PHP versiyon güncelleme, Plesk Php güncelleme, Php Panda Kurulumu, Çoklu Php Kurulumu ve benzeri başlıklar adı altında internette bir çok makale var ve bunların bir çoğu kafa karıştırıcı ve maalesef kopya içerik olduğu için çoğu kullanıcı tereddütte kalıyor..
Aşağıdaki sadece iki adımı uygulayarak PHP Güncelleme ve aynı zamanda Çoklu PHP Desteği işlemini PHP Panda yani Multi PHP ile başarmış olacaksınız..

CentOS/Plesk – Çoklu Php Desteği

CentOS/Plesk – Coklu Php Desteği/Php Update 5. /4/5/6 Güncelleme Multi/Panda,  Linux CentOS – Plesk Panel – Çoklu Php Desteği – Multi Panda Php Update Upgrade

CentOS/Plesk – Coklu Php Desteği/Php Update 5. /4/5/6 Güncelleme Multi/Panda,  Linux CentOS - Plesk Panel - Çoklu Php Desteği - Multi Panda Php Update Upgrade
Plesk 12 sürümünde birden fazla PHP sürümünü bir arada kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Bu işlem sonunda GD, mcrypt gibi kütüphaneleri de otomatik olarak yüklemiş olacaksınız.
Ben kendi kullandığım kişisel sanal sunucumda CentOS – Plesk 12 kullanmaktayım. Plesk ‘i yeni kurmuş olsanız dahi PHP 5.3 versiyonu kurulu gelecektir. PHP 5.4, 5.5 ve PHP 5.6 versiyonlarını da kullanmak isterseniz aşağıdaki adımları takip etmelisiniz. Bu sayede Çoklu Php Desteğine sahip olacaksınız ve istediğiniz sitede istediğiniz PHP versiyonunu kullanabileceksiniz. Bunun neden tercih sebebi olacağı ise malûmdur..

Aşağıdaki işlemler başarıyla tamamlandığında sunucumuzda PHP 5.3, 5.4, 5.5 ve 5.6 sürümlerini Fast CGI üzerinden kullanılabiliriz. İşte PHP Panda!

ÇOKLU PHP DESTEĞİ – PHP 5.4, 5.5, 5.6 UPDATE/GÜNCELLEME – MULTİ PHP
PHP PANDA ‘da Hangi PHP sürümleri gelir?

Şu anda kullandığınız PHP versiyonunu 5.3 olarak varsayacak olursak 5.3 ‘ten sonraki güncel PHP sürümleri gelecektir, yani:
Atomic PHP 5.4
Atomic PHP 5.5
Atomic PHP 5.6

PHP PANDA Çoklu PHP Kurulumu – PHP Panda/Mutli PHP Installer

Kurulum işlemi
# wget -q -O – http://www.atomicorp.com/installers/atomic |sh
İndirme işlemi
# yum install plesk-php-panda

Plesk Panel Üzerinden PHP Versiyonu Nasıl Değiştirilir ?
Linux-CentOS-Plesk-Panel-Çoklu-Php-Desteği-Multi-Panda-Php-Update-Upgrade
Başarılar! Linux CentOS – Plesk Panel – Çoklu Php Desteği – Multi Panda Php Update Upgrade konusu burada sona ererken konuyu paylaştığım sahinsolmaz.com/bloga teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

five × three =