Çene kısaltma operasyonu

By LovelessGent
In Makale
Şub 24th, 2014
0 Comments
804 Views

Çene operasyonu ameliyat çeşitlerinin en önemlilerinden olan ‘çene kısaltma operasyonu’ surat yapısına göre daha önde ve uzun olan çenelerin estetik müdahale ile kısaltılma işlemidir. Yalnız çenenin diş ve diş yapısı gibi birçok bölgeyle irtibatı olduğundan birtakım çene operasyonlarının ortodonti ile iş birliği içerisinde yapılması gerekebilir. İşte ortodonti ile iş birliği içerisinde yapılması gereken bu çene operasyonların bir tanesi de çene kısaltma operasyonudur.  Bu operasyona girişmeden önce ortodontiyle de bağlantı kurulması gerekir. Bağlantının olumlu sonuç verdiği andan itibarense, operaysan öncesi çenenin ne kadar kısaltılması gerektiği ölçülür ve böylece operasyonun ilk adımı atılmış olur. Çene kısaltma operasyonunda çene kemiğinden bir bölme alıp tekrar birleştirme işlemi yapılarak çene kemiği kısaltma işlemi gerçekleştirilebilir. Sadece çene kemiğinden de değil, daha farklı bölgelerden yapılan kesintilerle de çene kısaltılabilir.  

Çene kısaltma operasyonuAmeliyatta kullanılan yöntemse genel anestezidir. Şu durum da belirtilmelidir ki, çenesi açısından sorun yaşayan ve suratına göre daha önde ve uzun olduğunu düşünen kimseler çenelerinin gereğinden fazla kısaltılacağını düşünerek bu ve benzeri estetik operasyondan korkmakta ve ne yazık ki kaçmaktadırlar. Oysaki bu tür ameliyatlara girmeden önce yapılan tenkitlerde çenenin ne kadar kısaltılıp ne kadar arkaya alınacağı milim milim yahut santimetre santimetre hesaplanır ve operasyon anca bu şekilde başlayabilir. Bu açıdan bu tür operasyonlar sağlığı da etkilediğinden, onlardan kaçmamak, korkamamak ve gerekli kontrolleri de yaptırmak gerekir. Ameliyattan sonra dikiş izi kalacağından kötü bir görüntü olaşacak zannediliyorsa da bu yanlış bir zandır. Çünkü bu operasyon ağız içerisinden yapılacağından kendisinden eriyip giden dikişler kullanılır. Dış tarafta bulunan dikişler de vardır fakat her ne olursa olsun bu dikişlerde de herhangi bir iz kalmaz. Ve böylece suratta kötü görüntü oluşturacak herhangi bir iz kalmaz.

Operasyonda diğer bir deyişle ağız içerisine kemik tutturulur ve bu kemiğin zarar görmemesi ve çabuk iyileşmesi için ilk dönemler hastadan sıvı gıdalarla beslenmesi istenir. Belli bir dönem daha az konuşması ve ağzını daha az oynatması çenenin kendini daha rahat toparlamasını sağlayacaktır. 

Fiyat bilgisi için tıklayınız

http://esteport.com/Saglik/cene-cerrahisi

Op Dr Ali Mezdeği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

14 − eight =