Böbrek Rahatsızlıkları

By LovelessGent
In Makale
Eyl 4th, 2013
0 Comments
828 Views

Böbrek taşınız varsa veya taş düşürüyorsanız doktorunuzun önerileri ve ilaçlarına ek olarak zencefil kompresini uygulamanızı tavsiye ederiz. Bir, birbuçuk litre kaynayan suya bir parça zecefili tülbente sararak atın, 2-3 dakika kaynattıktan sonra, biraz soğumasını bekleyin. Eliniz ısıya dayandığı noktada bezleri zencefilli suya batırarak böbreklerinizin üzerine kompres yapın. Üzerini naylon torba ve havlu ile kapatarak 10-15 dakika sıcaklığını korumasını temin edin. 12 saatte bir 30-40 dakika bu uygulamayı yapın. Taşınızın daha az, belki acısız düştüğüne tanık olacaksınız. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var, böbrek rahatsızlığı bulunanlar lida zayıflama hapı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Böbrek Rahatsızlıkları

Böbrek Rahatsızlıklarıİdrar yolunun çok ağrılı şekilde iltihaplanmasıdır. Sık tuvalete gitmek, idrarı boşaltamama, ağrı ve yanma hissi ek sıkıntılardır. Zaman zaman idrarda kan görülebilir, ateş yükselebilir. Escherichia coli’nin neden olduğu bakteriyel enfeksiyondur. Kalın barsakta bulunan bu bakteri, idrar yolunda sistite neden olur. Enfeksiyon durumunda kabız olmamaya özen gösterin, gerekirse kalın barsaktaki artıklardan kurtulun.

Çalı tipi bir bitki olan ve kızılcığa benzeyen kranberinin kırmızı meyvelerinin sistitte en etkin tedaviyi gerçekleştirdiği saptanmıştır. New England Journal of Medicine’da 1998 yılında yayınlanan bir araştırmada bu bitkide bulunan proantosiyanidin maddesinin E.coli basilinin mesane cidarına yerleşmesini önlediği, bu şekilde iyileşmeyi hızlandırdığı gösterilmiştir. Aynı aileden gelen diğer çilek benzeri mavi meyveli bitkilerin de (blueberry), yaban mersininin de aynı maddeyi ihtiva ettiği ve sistitte yararlı olduğu belirtilmektedir. Kranberi kapsülleri vitamin dükkânlarında mevcuttur.

Antibiyotikler, idrar yolları enfeksiyonlarında ilk başvuru ajanı olma özelliklerini taşırlar. Ancak yüksek ateş olmadıkça kullanılmaları tavsiye edilmez. E.colinin de antibiyotiğe dirençli türleri vardır, sık sık antibiyotik kullandığınızda tekrarlayan sistit durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisinin ilk aşaması bol su içmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

11 + 19 =