Bad sector test ve düzeltme (onarma)

By LovelessGent
May 7th, 2012
1 Comment
7735 Views

Merhaba arkadaşlar bu makalemiz de Bad sector nedir ve onarma yani düzeltme işlemlerini resimlerle adım adım anlatacağım.. Bildiğiniz gibi hard disk (hdd) için en kötü şey bad sector oluşmasıdır. Peki ama Bad sector nedir ve nasıl oluşur.. Bu tür arızalar neden kaynaklanıyor ve giderilebilir mi yada onarılabilirse nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevaplarını makalemiz de bulabilirsiniz. Öncelikle bir uyarıda bulunmak istiyorum Bad sector onarma işlemi yada diğer bir ifadeyle düzeltme işlemlerini zorda kalmadıkça işletim sitemi yüklü Hdd’ler de denemeyin. Eğer işletim sisteminiz (Windows / Linux) yüklü olan diskinizde sorun varsa ve düzeltmeniz gerekiyorsa önemli dosyalarınızı mutlaka yedek alın.. 

Sector nedir?

Harddiskte bilginin saklandığı en küçük birime sector denir. Resimde mavi ile gösterile bölge bir sector dür. Sarı bölge ye ise ‘iz‘ denir ve HDD’nin kafası bu ‘iz‘ lere konumlanarak bu izlerdeki “sector” leri okur.

Bad sector nedir?

Bad Sector; Hdd (Harddisk)’teki kör noktalardır, bad sector oluşan kısımlara veri işleyip bilgilerinizi yazamaz. Yada oradaki bilgilere ulaşamaz. Tab bazen ulaşıladabilir ancak sürekli hata verir ve bilgisayarınızı kimi zaman kapatır veya donmasına neden olur..
Bad Sector nedir?Bu makale aşağıda etiketlenmiş terimleri içermektedir:

 • Bad sector
 • hd tune bad sector
 • harddisk bad sector düzeltme
 • hdd Bad sector düzeltme
 • bad sector düzeltme programı
 • bad sector nedir
 • hdd bad sector test
 • bad sector taraması
 • bad sector tarama
 • bad sector programı
 • Bad sector onarma
 • bad sector düzeltme
 • Bad sector test

Bad sector nasıl oluşur?

 • Hard disk çalışma sıcaklığının aşırı yüksek olması (55 dereceden sonrası tehlikelidir)
 • Nemli ortam
 • Hard disklerde yaşlanmaya bağlı yıpranma
 • Disk yüzeyindeki korozyonlar
 • **Diski çalışır durumdayken yere düşürmek, bir yere çarpmak(en tehlikelilerinden)
 • Disk üretim aşamasında meydana gelen bozulmalar
 • İşletim sistemi “cross-linking” adı verilen bir hata nedeniyle’de bad sektör oluşumuna sebep olabilir
 • HDD içerisinin hava ile teması da bad sector oluşumuna neden olur.

Bad Sectorlerden nasıl kurtuluruz?

 •  Bad Sectorler eğer yazılımsal kaynaklı ve derin değilse temizlenebiliyor, ancak disk plakası zedelenmiş ise düzeltilemez ancak gizlene bilir,

HDD’de badsector olduğu nasıl anlaşılır;

 •  format atarken belirli bir noktada takılma oluyorsa
 •  diskte olan bir dosya kopyalanamıyorsa (okunamıyorsa) harddiskte bad sector olabilir,
 •  en güzeli bir programla taratmak, tavsiye program HDtune, kullanmak oldukça basit,

HD Tune İndir

Bad sector’lerden kurtulma yolları!

evet işte burada hdd de oluşan bad sectorlerden nasıl kurtulacağımızı madde madde anlatacağım, anlatırken de kendi diskimdeki badsector leri nasıl düzelttiğimi örnek olarak göreceksiniz.
Format atarken (hızlı biçimlendirme değil) %74 te takılıp ilerlemeyen diskimde bad sector olduğu şüphesiyle HDtune programıyla taradım ve sonuç..

HDtune programıyla bad sector tarama sonuçları

Görüldüğü gibi durum kötü,, kırmızı noktalar badsector oluştuğunu noktaları gösteriyor, Tabi bu harddiske format dahi atamıyordum %74te takılıyor.  Neden % 74te takıldığına şuan değinelim çünkü bu hesaplama ilerde işimize çok yarayacak..

hdd bad sector hesaplama

 

Resimde görüldüğü gibi hdtune programı 50 kare ye 50 kare olarak (her kare 190mb olarak (1. İşaret)) listeleme yapmış benim harddiskte ilk bad sector 2 ile gösterdiğim yerde oluşmuş, şimdi her kare 190mb ise (resimde işaret 1 den anlaşılıyor) bu bad sector kaçıncı karede?

Yukardan aşağı dolu olan satırlardan ilk 37 tanesi tamamen yeşil, o zaman 37×50=1850 kare yapar, ilk Bad sectorden (işaret 2) önce iki yeşil kare daha var 1850+2=1852 kare, bu bize diskin ilk sağlam kısmını veriyor, ilk bad sector de 1853 üncü karede diyebiliriz, (tek tek sayılabilirde) her kare 190 mb olduğu için 1853×190= 352070 mb yapar, diskin toplam boyutu (işaret 3) 476749 mb olduğundan 352070 mb, yüzdeye çevirirsek (352070×100)/476749= %73,85 eder, yani bu nokta diskin %73,8 inde (format atarken zaten %74te takılı kalıyordu) bu kare hesabı inatçı bad sectorleri tespit etmek için ilerde işimize yarayacak (Umarım gerek kalmaz)..

Bad sector düzeltme (onarma) yöntem 1:

HDdat2 programını kullanıyoruz.. Bu program boot edlilebilir şekilde cd ye yazılıp cd ile sistem başlatılır ve programdaki yönergeler izlenir,  Gece 12de HDdat2 isimli programı çalıştırdım sabah 7.50 gibi bitti. HdTune ile tarattığımda bad sectorlerin baya bi azaldıpını gördüm 13 noktadan 3 noktaya inmiş,, buna hem sevindim hem üzüldüm… keşke hepsi gitseydi.. Hepsi gitmedi ama başarılı bir program olduğu belli..

bad sector düzeltme

HDDnin %74 üne gelen noktalardaki iki bad sectorü tamir etmiş bu güzel oldu..  Sonuç olarak bu program işe yarıyor..  Ama gel gelelim HDD de bad sectorler hala var (3 kırmızı nokta kalmış). Demekki bu bad sector ler daha ağır..

HDdat2 indir

Tabi bu program Hiren’s boot cd içinde de var bilginiz olsun (Hiren’s boot CD ana sayfa)

Şimdi de geri kalan bad sectorleri gideremeye çalışalım.

 

Bad sector onarma (düzeltme) yöntem 2 (Low Level Format Atma):

Low level format atmak demek HDD’deki sektörleri tekrar oluşturmaktır, bu işlem Bad sector ü tamir etmez ama sektörler plakadaki bozuk kısımlar atlanarak sağlam bölgelerde tekrar oluşturulur, sonuçta kurtulmuş oluruz.. Low level format atmak için çeşitli araçlar var birincisi HDDguru nun low level format aracıdır.

HDDguru indir

Tabi program Windows altında çalıştığından Windows yüklü diskinize bu araçla LLformat atamazsınız, bunun için hiren boot cd deki “MaxtorLow Level Formatter 1.1” programı (her diski tanımıyor), veya Fujitsu IDE Low Level Format (sadece IDE disklere LLformat atıyor) yada seatools (tavsiyemdir) kullanılabilir, tabi hepsi hiren boot cd içerisinde mevcut..

Benim bu diskim ikinci olduğu için HDDguru LLformat aracı ile format attım ve sonuç:

HDDguru LLformat aracı bad sector sonucu

Evet arkadaşlar güzel sonuç ama yine de bir tane bad sector kalmış! Tabi bu aşamada aklınıza gelen tüm HDD tamir programlarını kullandım ama sonuç değişmedi. HDD Regenerator ü de denedim bad sectorleri kapattığını söylüyordu ama güvenemedim.  Bu inatçı Bad Sector den 3. yöntemimiz ile artık kurtulalım..

Bad sector onarma (düzeltme) yöntem 3:

Ne yaptıysam yapayım o noktadaki bad sector gitmiyor, bende şöyle yaptım. Yukarıda bad sectorun hangi noktaya geldiğini nasıl hesapladığımızı hatırlayın, aynı şekilde bu bad sector ün yerini bulalım, sondan 62. Karede, yani 62×190 (her kare 190mb) = 11780 mb, sondan 11780mb, diskin toplam boyutu 476749mb idi 11780 mb çıkarırsak, baştan 464969 mblik bölüm sağlamdır, buda 454gb (1024e bölünce) yapar, ben de diski ikiye böldüm ilk bölüm 450gb, geri kalan 15 gblik kısım ise ikinci bölüm oldu, şimdi burada 15gblik kısmı sildim ve biçimlendirmedim raw olarak kaldı, sistemde gözükmüyor ve bad sector de o bölümde kaldı (sondan 11.Gb de idi), sonuçta 15gb den oldum ama içim rahat. Özetle diskin bad sectorlü olan son 15 gb lik kısmını çöpe attım..

Farklı bi uygulama olarak; örneğin 160 gblik bir diskiniz var ve 90ıncı gigabyte ta bad sector var ve ne yaptıysak gitmedi, diski 89gb, 3gb (garanti olsun) ve 68gb olarak sırasıyla üçe bölebiliriz, 3gb lik kısım raw olarak kalır ve sistemde gözükmez, bizde diskimizi iki parça 89gb ve 68gb sağlam olarak kullanabiliriz,  hatta partion manager isimli programla bu kullanılmayacak 3gblik kısmı gizleyebiliriz, sadece fdisk te görünür (ayrıca Hard disk format (Hdd Format) makalesini de inceleyebilirsiniz)..

Son olarak low level formattan bahsetmek isterim, benim 5 yıllık 160gb seagate diskimden acayip sesler geliyordu ve çok yavaşlamıştı, bu diksede low level format attım ve disk yeni gibi oldu, tabi kullandıkça gene ses geliyor ama eskisi kadar değil. Bad sector tamamiyle gitti gibi ama şunuda belirtmekte fayda var LLformat diskin manyetik alanı ile oynadığından mecbur kalmadıkça atılmamalı, umarım işinize yarar kolay gelsin.

 

Türkiye’nin en iyi cialis satış sitesi.Geciktirici etkisi ile efsane olan stag sprey kullanabilirsiniz.En etkili bayan azdırıcı ürünlerini bulabilirsiniz.

One Response to “Bad sector test ve düzeltme (onarma)”

 1. VDX dedi ki:

  Ya ********* şu hdtune,low lewel format,ulmimatebootcd gibi programlardan başka bu konuda free yazılım bir program mı üretilmedi de,ne kadar araştırsamda bunlardan başkalarına rastlayamıyorum?Hep karşıma bunlar çıkıyor!Biri bozuk sektör bulsa da onarma özelliği yok,biri sadece test ediyor.vb.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

one × five =