Antik Çağ – Online Tarihi Strateji Oyunu

By LovelessGent
Haz 27th, 2012
2 Comments
2613 Views

Antik Çağ ortaçağda geçen tarayıcı tabancı bir oyun. Her oyuncu küçük bir köy yöneticisi olarak oyuna başlıyor ve oyundaki amaç köyü geliştirilip, başka köyleri de fethedip büyük ve güçlü bir krallık kurmayı amaçlıyor.

Tabi düşmanlarınızın uyumadığını unutmayanız… Bu dünyadaki tek gelişmek ve Antik Çağ da güç sahibi olmak isteyen kişi sen değilsin. Civarda başka güç sahibi olmak isteyen köyler de var. Biraz beceri ve tabi güç lü bir ordu kurarak başka köyleri yağmalayarak çok daha hızlı gelişebilir ve düşmanlarını daha hızlı alt edebilirsin.

Antik Çağ – Online Tarihi Strateji Oyunu

Antik Çağ’da sadece hızlı gelişmek veya saldırılar düzenlemek yeterli olmuyor. Güçten birlik doğar sözünü unutmamak gerek. Ne kadar güçlü olursanız olun, birlik olan diğer oyuncular karşısında çok da fazla şansınız olmayabilir. Bu nedenle Antik Çağ  oyununda belirli bir aşamadan sonra mutlaka ya bir Klan’a (kabile) üye olun veya kendiniz bir klan kurun. Bu klan sayesinde başka oyuncularla alışverişlerde bulunabilir veya köyünüzü olası saldırılara karşı daha kolay savunabilirsiniz.

Emin adımlarla büyük krallığınızı kurarken mutlaka başka köyleri fethetmeniz gerekiyor. Ne kadar çok köye sahip olursanız, emrinize o kadar çok birlik ve kaynak alabilirsiniz. Başka büyük krallıkları/köyleri fethetmenin tek yolu yine çok sayıda köy, kaynak ve çok sayıda büyük birlik sahibi olmaktır.

Bu makalenin amacı sizlere Antik Çağ oyunu hakkında kısaca bilgi vermek ve oyuna davet etmektir. Burada Antik Çağ’ın oyun kurallarını bulabilirsiniz. Bununla birlikte www.AntikCag.com sitemizde ki kullanım kılavuzu bölümümüz de size yardımcı olacaktır.

Antik çağ online tarihi strateji oyunu

Antik Çağ Online Strateji Oyununu Kuralları!

1) Genel Kurallar

– Antik Çağ oynayan her oyuncu, oyun kurallarını kabul etmiş olur.

– Antik Çağ operatörleri; kural ihlali yapan hesapları cezalandırmakla yükümlüdür.

– Antik Çağ oyun yönetiminin (oyun operatör ve oyun admin) tüm talep ve talimatlarına uyulması zorunludur.

– İstek ve talimatlara uymayan kişilere karşı ceza yolu açıktır.

– Operatörlerin başlıca görevi kural ihlali yaparak hakssz avantaj sağlayan hesapların takibini yapmaktır. Herhangi bir işleminizin kurala uygunluğundan şüphe duyarsanız destek ekibine ticket yoluyla konuyu iletebilirsiniz.

– GIS ve oyun kuralları bir bütündür. Antik Çağ GIS, oyun kurallarını uygulanabilir kılmaktadır.

– Kurallar zamana bağlı kalmaksızın ve önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Değişiklikler yayınlandığı andan itibaren geçerli olur ve Antik Çağ GIS imzalamış her kullanıcıyı/oyuncuyu kapsar.

Kuralların son güncellenme tarihi 27-06-2012’dir. Kural değişiklikleri bu tarihten önce uygulanmış kararlar için geçerli değildir.

2) Her Oyuncu İçin Bir Hesap

Her oyuncu, her bir Antik Çağ oyun dünyasında en fazla bir hesaba sahip olabilir. Birden fazla hesap sahibi olan kullanıcının varlığı tespit edildiği takdirde kurallar dahilinde bütün hesapları süreli/süresiz olarak kapatılabilir. Bir hesap, ancak o hesabın üzerine kayıtlı olan kişi tarafından yönetilebilir(bu kural hesap bakıcılığını kapsamaz). Bir hesabı başka oyuncu veya ikinci/üçüncü şahıslarla paylaşılması ve/veya hesap şifresinin başka şahıslara(oyun yöneticisi dahi olsa) herhangi bir sebeple verilmesi kesinlikle yasaktır. Durumun tespiti halinde hesap ilgili kurallar gereği süreli/süresiz olarak kapatılabilir. Bu durum bağlantı paylaşımı yapmış hesaplar için de geçerlidir ve bağlantı paylaşımı yapmış iki oyuncunun birbirinin hesabını yönetmesi kesin olarak yasaktır. Tespiti durumunda hesaplar ilgili kural dahilinde Antik Çağ süreli/süresiz olarak kapatılabilir.

Örnekler:

* Bir bilgisayardan birden çok oyuncunun oynamasına izin verilir.

* Aynı bağlantı üzerinden oynayan oyuncular, ayarlar kısmındaki bağlantı paylaşımı bölümüne diğer hesapların kullanıcı adlarını karşılıklı olarak girerek bildirim yapmak zorundadırlar.

* Başka bir Antik Çağ oyuncunun hesabına, şifresini kullanarak giriş yapmak yasaktır. Kurallara uygun olarak bir başkasının hesabına girmek ancak hesap bakıcılığı ile mümkündür. Söz konusu kural ihlali için hiçbir mazeret kabul edilmez.

* Diğer oyuncuların hesaplarına giriş denemesi ya da izinsiz giriş yapmak kesinlikle yasaktır. Başka hesaplara başarısız giriş denemeleri kaydedilir ve yapan oyunculara ceza uygulanır. Ancak oyuncu dünyada yer değiştirmek için eski hesabını silme moduna alarak veya yeniden başla yaparak yer değiştirebilir. Oyuncu hesap silerek yer değişimi yaptı ise mutlak surette eski hesap silme moduna alınmış olmalıdır.

* Bir dünyanın açılış tarihinde dahi olsa; uygun yer seçme maksatlı olarak birden fazla hesap açmak, oyuna kayıtlı bir arkadaşının kullanması adına hesap açmak mutlak surette yasaktır. Tespit edilmesi durumunda açılan hesaplar ilgili kurallar dahilinde süreli/süresiz olarak kapatılabilir.

3) Yerel Ağ Paylaşımı Yapan Oyuncular
Bu kural, madde 2 ile bağlantılıdır. Aynı ağ üzerinden giriş yapan oyuncuların, yerel ağ paylaşımı esnasında ve bitiminden sonraki 24 saat içerisinde doğrudan veya dolaylı olarak ortak işlem yapmaları yasaktır. Söz konusu oyuncuların birbirlerine destek göndermeleri, koordineli olarak saldırı ya da bu tarz herhangi bir ortak işlem yapmaları kural ihlalidir. Ağ paylaşımının düzenli olarak bildirilmesi gerekmektedir. (Ayarlar -> İnternet bağlantısını paylaş) İstisna: Büyük bir şirket içerisinde(çok bilgisayar) bulunan(>10) bir organizasyon(üniversite, kütüphane, şirket binası vs.) ise oyuncunun; bağlantı paylaştığını bildiği hesapları bildirmesi yeterlidir. Ancak Antik Çağ bu istisna hesaplar arasındaki işlem ve koordineli saldırı yasağını ortadan kaldırmamaktadır.

Antik Çağ – Online Tarihi Strateji Oyunu Örnekler:

* Etkileşim – Aynı bağlantıdaki oyuncuların birbirlerine saldırı, destek ve hammadde göndermeleri.

* Koordinasyon – Aynı bağlantıdaki oyuncuların koordineli olarak başka bir oyuncuya saldırı, destek ve hammadde göndermeleri.

* Bağlantı paylaşımı yapan hesapların birbirlerine çıkar sağlayacak şekilde davranmaları kesinlikle yasaktır.

* Aynı bağlantıyı paylaşan oyuncuların, aynı oyuncuya saldırı düzenlemeleri yasaktır.

* Aynı ağ üzerinden oynayan oyuncular başka bir oyuncuya -bu oyuncu aynı ağ üzerinden oynamaması kaydıyla- ortak destek gönderemez ve yardım edemez.

* Aynı bağlantı üzerindeki iki hesap arasındaki hammadde transferini gerçekleştirmek için üçüncü bir hesabı aracı olarak kullanmak yasaktır. Bu durumda her üç hesap da kural ihlali yapmış olur.

* Bağlantı paylaşımı gerçekleştirmiş olan hesap sahiplerinin birbirlerinin hesaplarını yönetmesi, askeri ve ticari faaliyetlerde bulunması, asker üretimi ve bina inşası emirleri vermeleri kesinlikle yasaktır..

* Bağlantı paylaşımı yapan oyuncuların kendi aralarında mesajlaşmaları, rapor iletmeleri ve aynı foruma yazı yazmaları serbesttir.

4) Hesap Bakıcılığı

AntikÇağ - Online Tarihi Strateji Oyunu
Hesap bakıcılığı; belirli bir süre için giriş yapamayacak bir Antik Çağ oyuncunun hesabınının başkası tarafından geçici olarak yönetilmesidir.

– Birden fazla hesap açıp bakıcılık yoluyla bu hesaplarla oynanması yasaktır.

– Her hesabın, aktif bir sahibi olması zorunludur.

– Bir oyuncunun oyunu bırakması sonrasında süresiz bakıcılık aracılığıyla hesabı idare etmek kural ihlalidir.

– Oyunu bırakan oyuncunun hesabı ya aynı dünya üzerinde hesabı olmayan bir kişiye devredilmeli ya da terke düşürülmelidir.

– Bir oyuncu aynı anda en fazla iki(2) hesaba bakıcılık yapabilir.

– Hesap bakıcısı, bakıcılık yaptığı hesap ile aynı ağ üzerinde oynayan diğer oyuncularla ortak işlem(saldırı/kaynak yardımı/koordineli saldırı ya da destek) yapamaz.

– Bu kural söz konusu hesaplarla aynı ağ üzerindeki oyuncuların tümünü kapsar. Aynı şekilde; bakıcı ve bakıcılık yapılan hesaplar arasında ortak işlem yapılması yasaktır. Bu kural bakıcılık bittikten sonraki 24 saat süresince de geçerlidir.

– Bir hesap; aralıksız olarak 15 gün süreyle bakıcıya bırakılabilir. 15 günü geçmiş bakıcılıklarda, ilgili hesaplara inceleme başlatılır.

– Bir hesap, bir takvim yılı içerisinde en fazla 60 gün bakıcıya bırakılabilir. 60 günü geçmiş hesaplar hakkında inceleme başlatılır ve hesap süreli/süresiz olarak kapatılabilir. 60 gün bakıcılık süresi, aralıksız olarak 15 gün bakıcıya bırakma süresinin ihlali anlamına gelmemektedir ve bu 60 günlük süre maksimum, dört defa 15 günlük bakıcılık sisteminin kullanılmasıyla gerçekleştirebileceği gibi daha düşük periyotlarla da gerçekleştirebilir.

– Oyuncu kendi hesabını bakıcı modundan aldıktan sonra yeniden bakıcıya verebilmesi için en az 5 gün geçmelidir. 5 gün içerisinde yeniden bakıcılık verilmesi halinde ceza uygulanır. İstisnai durumlarda(hastalık, vefat vb.) oyun admininin kararı geçerli olacaktır.

– Bakılan hesabın, başka hesaplara tek taraflı çıkar sağlamak maksadıyla kullanılması yasaktır. Takviye yapmak maksadıyla kullanılan bir hesabın tespiti halinde, bağlantılı tüm hesaplar kapatılır.

Uyarılar:

– Aynı anda ikiden(2) fazla hesaba bakıcılık yapılamaz.

– Herhangi bir kural ihlalinin söz konusunda bakıcı ve bakıcılık yapılan hesaplara ceza uygulanacağından, bakıcı olarak bıraktığınız kişilere dikkat etmeniz gerekmektedir.

– Bakıcılık yapılan hesaba zarar vermek yasaktır. Tüm kurallar, bakıcının bakıcılık yaptığı hesaplar için de geçerlidir. Bakıcı, vermiş olduğu zarar nedeniyle cezalandırılır, ancak meydana gelen zarar yönetim tarafından telafi edilmez.

 

Örnekler:

* Hesap bakıcılığı yapılan hesap ile saldırı yapılmasına ve köy ele geçirilmesine izin verilir.

* Aynı klandan(hesaplarla aynı klan üyesi olmaması şartı ile) iki farklı oyuncuya hem kendi hesabından hem de bakıcılık yapılan hesaptan saldırılmasına izin verilir.

* Aynı bağlantı üzerinde oynayan hesaplardan herhangi bir şekilde avantaj sağlanması kesinlikle yasaktır.

* Bakıcılık yapılan hesapla aynı bağlantı üzerinde oynayan oyunculara destek gönderilmesi yasaktır.

* Aynı ağı paylaştığınız oyuncunun, bakıcılık yaptığınız hesaba saldırması yasaktır.

* Bakıcı ile bakıcılık yapılan hesapların birbirlerine saldırı düzenlemeleri kural ihlalidir.

* Bakıcılık yaptığınız hesapla, Antik Çağ aynı ağ üzerinde oynadığınız bir hesabın aynı kişiye destek yollaması ya da saldırı yapması yasaktır.

5) İletişim

Diğer oyuncuları küçük düşürücü, taciz ve hakaret içeren kelimeler kullanmak yasaktır. İllegal, aşağılayıcı, tehditkâr, küfürlü, cinsel içerikli, siyasi, dini, ırkçı veya uygunsuz herhangi bir kelimeyi profilde, kullanıcı adında, köy isimlerinde veya herhangi bir platformda kullanmak yasaktır. Diğer oyunların, kar amaçlı sitelerin veya uygunsuz herhangi bir bağlantının reklamını yapmak, bağlantısını paylaşmak yasaktır. Şifre alabilmek için şantaj yapmak yasaktır. Sürekli olarak spam rapor iletmek ve oyun içi mesaj göndermek taciz olarak görülmektedir ve yasaktır.

Örnekler:
* Her oyuncu, şahsına yönelik yapılan uygunsuz ifadeler için şikayet hakkına sahiptirler. 2 kişi arasındaki konuşma için 3. şahsın şikayette bulunması yasaktır ve geçersizdir.

* Bir oyuncuya çaylak, çömez denilmesine izin verilir. Diğer oyuncunun oyunculuğunu, uygun bir dille, eleştirmesi de serbesttir.

* Oyun içerisinde sınırlı olmak kaydıyla şantaj ve tehdit yoluyla rakip oyuncudan maden talep edilebilir.(Köyünü yıkarım, köyünü alırım vs. oyuna yönelik tehditler ceza gerektirmez )

* Premium puanı ya da oyun harici eşya için tehdit kesinlikle yasaktır. * Hakaret ve küfür içerikli iletişim yasaktır.

* Köy isimlerini değiştirerek, başka bir oyuncuyu reel hayata yönelik tehdit etmek ya da başka bir oyuncuya hakaret etmek kesinlikle yasaktır.

* Klan ya da profilde ırkçı, illegal, siyasi, bölücü ya da herhangi başka uygunsuz isimlere hiçbir şekilde izin verilmez.

* Profilde pornografik link, yazı v.b ahlaka uygun olmayan içerikler kesinlikle yasaktır.

* Irkçı, illegal, bölücü ya da başka uygunsuz isimlerin kullanan oyuncular tespit edildiği anda oyundan uzaklaştırılır.

* Oyunla bağlantılı olan bir platformda (Forumda ya da Chat yaparken) diğer oyunculara küfür ya da hakaret eden oyuncuları, oyundan ya da oyunun başka platformu üzerinden uzaklaştırma hakkimiz saklıdır.

* Veri hırsızlığı denemesi dahi yasaktır ve en ağır şekilde cezalandırılır. Hesap (örneğin şifre) ya da oyun içi veri avcılığı (örneğin ordu sayısı) da bu kuralı kapsar. Dikkat: Bu maddelerde yasak olan konular aynı şekilde köy isimleri içinde geçerlidir. Dikkat: Bu yasaklar klan isimleri/tagleri ve forumları içinde geçerlidir bunun ayrıntısı “§10) Diğer” içinde anlatılmıştır.

Oyuncular Arası İletişim Cezaları Antik Çağ

* Gerçek Hayata Yönelik Tehdit Süresiz Hesap Kapatma

* Uygunsuz Nick Kullanımı ( Yönetici İnsiyatifinde Değiştirilebilir / Kapatılabilir)

* Argo Kelime Kullanımı (Sistemsel Ceza / Operatör İnsiyatifi)

* Aile bireyleri hakkında konuşma (süresiz kapama) Not : Hal hatır sormada dahil.

* Özel mesajlaşmaların, izinsiz bir şekilde oyunun herhangi bir platformundan yayınlamak yasaktır.

6) Hesap Satışı

Antik Çağ, ticari amaçlı oynanan hesaplara izin verilmez. Premium puanı veya hesap karşılığı başka bir hesap satmak, almak veya bunu teklif etmek yasaktır. Bunların yanında, bu işlemlerle birlikte herhangi bir yarar sağlanması durumunda da kural ihlali yapılmış olur. Birden fazla oyun dünyasını içeren ticaret faaliyetleri yasaktır.

Örn: Hesabın Satışı/Devri Uygulanan Cezalar

* Kurallar Dahilinde Devri Yapılmayan Hesaplar İstisnasız Kullanıma Kapatılır.
* Devir Sadece Tüm Hesaplar Olarak Yapılabilir , Sadece Tek Başına Bir Dünya İçin Yapılamaz. – Tespiti Durumunda Antik Çağ İtiraz Kabul Görmez İstisnasız Hesap Kapatılır.

7) Bot ve Script’ler

Antik Çağ sadece standart tarayıcılar ile oynanmalıdır. Otomatik olarak oyuna giren bot, tarayıcı eklentileri ve diğer uygulamaları kullanmak yasaktır. Tüm Greasemonkey scriptleri yasaktır. Premium puanı kullanan oyuncuların izin verilmiş Javascript emirleri (script) hızlı menu çubuğuna eklemesine izin verilir. Bu tür scriptler otomatik form doldurma gibi basit işlemleri yaparak oyunculara yardım eder(asker üretimi gibi). Ancak tıklama başına birden fazla işlem yapamazlar. Ayrıca, bu scritpler hesap yöneticisi veya Antik Çağ Ekibi tarafından onaylanmış diğer özellikler ile etkileşim içerisinde değildirler. Eğer scriptin yasal olup olmadığından emin değilseniz destek ekibine sorunuz. Buna ek olarak yasal scritpleri forumda(forum.klanlar.org) bulabilirsiniz. Eğer, bulduğunuz scripti listede göremediyseniz yüklemeden once destek ekibine danışınız.

* Bot ve Script’ler Kullanımına Verilen Cezalar
* İlk tespit te 3 gün saldırıya kapalı
* İllegal Script Kullanımı Tespitinde 7 Gün Saldırı Açık
* Tekrarı Tespitinde Süresiz Hesap Kapatılması ile Sonuçlanır.

8) Antik Çağ’da Dil

Antik Çağ oyununun dili Türkçe ve İngilizce’dir, diğer dilleri kullanmak yasaktır. Tüm profiller, mesajlar, forum yazıları ve yayınlanan diğer her şey Türkçe veya İngilizce olmalıdır. Parantez içerisinde veya yanında Türkçe karşılığı yazılarak başka bir dildeki kısaltmaları kullanmaya izin verilir. Bir millet veya dil için özel olarak klan kurmak yasaktır. Bu amaçlı kurulan klanlar dağıtılır.
9) Kararların Kaldırılması/Geri Alınması

Bir oyun (“Antik Çağ”) operatörünün sorumluluk alarak vermiş olduğu bir karardan ancak ve ancak kendisi ve/veya kendisinden sorumlu olan üstleri(oyun operatörü/oyun admini) geri dönebilir, kararı geri alabilir veya yürürlükten kaldırabilir. Kararın geri alınması ancak uygulanan cezanın yanlışlığının tespiti ile mümkündür.
10) Diğer

İtirazınız sırasında kullanılan her şey kanıt olarak değerlendirilir. Daha sonra bunun bir şaka olduğunu söylemeniz bir şey değiştirmeyecektir.

Kural ihlali için diğer oyuncuları teşfik etmeye çalışmak veya kandırmak kesinlikle Antik Çağ  da yasaktır.

Herhangi bir oyun açığı(bug) gördüğünüzde, bunu hemen destek ekibine bildirmek zorundasınız. Aksi halde ceza uygulanabilir.

14 gün boyunca aktif olmayan hesaplar silinir.

Kapatılan hesaplar 14 gün sonra silinir.

Hesabı kapatılan veya kural ihlali yapan oyuncuların premium puanlarının geri ödenmesi söz konusu değildir.

Yönetici gibi davranmak yasaktır, hesabınız süresiz olarak kapatılır.

Bir başka oyuncunun, Antik Çağ hesabını silmesi veya yeniden başlatması için kandırmaya çalışmak yasaktır. Yeniden başladıktan sonra bedava hammadde için söz vermek de buna dahildir.

Kural ihlali yapmış bir oyuncudan, bilerek yarar sağlamak sizin hesabınıza da yaptırım uygulanmasına yol açacaktır. Antik Çağ kural ihlalinden yarar sağladığınızı düşünüyorsanız, bunu destek ekibine bildirmek zorundasınız.

Antik Çağ da her oyuncu, kendi cezası için itiraz hakkına sahiptir. Bir başka oyuncunun almış olduğu ceza için açılan itiraz ticket’ları destek sistemi tarafından cevap verilmeden kapatılabilir.

http://www.antikcag.com

2 Responses to “Antik Çağ – Online Tarihi Strateji Oyunu”

  1. Tarihi değiştiren 10 oyun! | Gabya İnternet Portalı dedi ki:

    […] Tarihi değiştiren 10 video oyunu! […]

  2. […] diyeceksiniz. Bir Sit alani olan Can Hotel Bodrum, muhteşem kumsalına, carettalarına ve tarihi eserlerine zarar gelmemesi amacı ile çok yakınında başka tesis barındırmamaktadır. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Connect with Facebook

fifteen + one =